رمز ارز ملی در چه مرحله ای قرار دارد؟

رمز ارز ملی در چه مرحله ای قرار دارد؟

به گزارش ابرنت، در سالهای اخیر توجه سرمایه گذاران و عامه مردم به ارزهای دیجیتالی برای سرمایه گذاری در این بازار به منظور حفظ ارزش پول و سرمایه جلب شد و افراد زیادی وارد این حوزه شدند که سوءاستفاده های زیادی هم به دنبال این مورد از استخراج غیر مجاز تا مالباختگی با مبادله رمزارز غیرقانونی صورت گرفت.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، حدود ۱۲- ۱۳ سال است که گرایش جدیدی در حوزه پولی دنیا با نام ارزهای دیجیتالی به وجود آمده و این روزها با توجه به این که جنبه های جدیدی از ارزهای دیجیتالی نمود بیشتری یافته، ازاین رو آنها تحت عنوان رمزدارایی ها شناخته می شوند. فلسفه اصلی ارزهای دیجیتالی مبتنی بر تمرکززدایی است؛ به این معنا که فضایی نوین را در حوزه پولی و سایر حوزه ها تصویر می کند که به جای آنکه یک مرکز مبدأ اعتماد مردم مانند نهادهایی همچون بانکهای مرکزی داشته باشیم، جایگزین آن و برمبنای آنچه مردم به آن اقبال دارند، ارزشی عرضه شود.

در این فضا بیشترین حوزه هایی که مورد هدف قرار می گیرند، نهادهایی هستند که مردم برای حل مشکلاتشان به آن رجوع می کنند و یکی از آنها بانک مرکزی است. هر پولی که در هر کشوری تبادل می شود، به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش می یابد؛ به بیان بهتر در صورتیکه بانکهای مرکزی نباشند، تمام اسکناس های رایج، سکه ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می شوند.

به گفته مهران محرمیان - معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی- هم اکنون در حوزه ارزهای دیجیتالی، فضایی شکل گرفته که از آن تمرکززدایی شده بود؛ یعنی بانک مرکزی هیچ کشوری از آن ارزها پشتیبانی نمی کند و ارزش فیزیکی و پشتوانه ای ندارد. طبیعتاً در چنین فضایی بانکهای مرکزی طی چند سال در مقابل ارزهای دیجیتالی، مواجهه منفی داشتند و البته در همان حال این مورد را بررسی می کردند. چونکه مبحث حاکمیت پولی در هر کشوری جزو خطر قرمزهای آن کشور بشمار می رود. اما بعد از چندی نگاهی در بانکهای مرکزی شکل گرفته و بانکهای مرکزی از این فنآوری و برخی خصوصیت های آن که به حاکمیت پولی صدمه ای وارد نمی کند، استفاده و مفهوم جدیدی عرضه شود. براین اساس در صورتیکه پول های سنتی را یک سر طیف و سمت دیگر آنرا ارزهای دیجیتالی در نظر بگیریم، رمزپول بانک مرکزی (Central Bank Digital Currency) در میانه این دو طیف قرار دارد.
در سالهای اخیر توجه سرمایه گذاران و عامه مردم به ارزهای دیجیتالی برای سرمایه گذاری در این بازار به منظور حفظ ارزش پول و سرمایه جلب شد و افراد زیادی وارد این حوزه شدند که سوءاستفاده های زیادی هم به دنبال این مورد از استخراج غیر مجاز تا مالباختگی با مبادله رمزارز غیرقانونی صورت گرفت.
در این بین، به سبب ناشناخته بودن دنیای ارزهای دیجیتالی، سیاستمداران در کشورهای مختلف آگاهی کافی برای چارچوب گذاری و تدوین قانون در این عرصه نداشتند و تابحال هم تکلیف مجاز یا ممنوع بودن مبادله ارزهای دیجیتالی مشخص نشده است. از طرف دیگر، از آنجائیکه در خیلی از کشورهای دنیا هنوز ارزهای دیجیتالی را به رسمیت نشناخته اند و عمده واکنش نسبت به این فناوری مبتنی بر قاعده گذاری و کنترل فعالیت کاربران است، ایران هم تلاش خویش را می کند تا بتواند به تدوین قوانینی در این عرصه نائل شود. در کنار تدوین قوانین برای ارزهای دیجیتالی، مسؤلان در ایران به فکر راه اندازی رمز ارز ملی هستند که برپایه اعلام رئیس کل بانک مرکزی، رمز ریال ملی از اوایل سال جاری راه اندازی و این رمز ریال توسط بانک مرکزی منتشر می شود.

بر این اساس، در اوایل پاییز سال قبل بود که صحبت هایی از جانب مسؤلان در خصوص راه اندازی رمز ارز ملی بر پایه ریال مطرح می شد و رئیس کل بانک مرکزی هم اعلام نمود رمزپول ملی همچون موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل های در ارتباط با آن تدوین شده و در آینده نزدیک به صورت آزمایشی راه اندازی خواهد شد.

در کنار تدوین قوانین برای ارزهای دیجیتالی، مسؤلان در ایران به فکر راه اندازی رمز ارز ملی هستند که برپایه اعلام رئیس کل بانک مرکزی، رمز ریال ملی از اوایل سال جاری راه اندازی و این رمز ریال توسط بانک مرکزی منتشر می شود.

طبق گفته صالح آبادی، با انتشار رمزریال، افراد اسکناس ریال خویش را تحویل بانک مرکزی می دهند و رمز ریال تحویل می گیرند که این رمز ریال قابل استفاده برای سرمایه گذاری نیست و صرفاً جایگزین اسکناس خواهد شد.

بانک مرکزی هدف خود از طراحی رمزریال را تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه ریزی و برنامه نویسی اعلام نموده تا با این فرایند پول دارای موجودیت هوشمند شود.

یکی از خصوصیت های حائز اهمیت رمز ارز ریال در مقایسه با اسکناس سطح امنیت بالای آن است؛ در واقع طراحی رمز ریال به صورتی است که ردیابی وجوه دقیق قابل انجام است و حتی درصورت سرقت اطلاعات رمز ریال و هک گوشی تلفن هوشمند توسط سارقان و هکرها انکان ردیابی وجود دارد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی «رمز ریال» یا «ریال دیجیتال» جایگزین اسکناس ریال است و کارهای آن انجام شده است و ریال دیجیتال طبق وعده به صورت آزمایشی در شهریور ماه اجرایی می شود. در چین هم چنین اقدامی مشابه انجام شده و ۷۵ میلیون نفر از «یوآن دیجیتال» استفاده می نمایند. ناشر ریال دیجیتال، بانک مرکزی است و مردم می توانند به جای اسکناس از آن بهره گیرند.

همچنین اخیرا هم علی صالح آبادی - رئیس کل بانک مرکزی- به ایسنا اعلام نموده بود ریال دیجیتال آخر شهریورماه به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

وجه تمایز میان رمز ریال و رمز ارزهای رایج چیست؟
در خیلی از موارد زمانی که مردم عنوان رمزریال بانک مرکزی (رمزپول) به گوششان می خورد، تصوری به مانند رمزارز برای آنها ایجاد می شود. لازم به توضیح است که رمزریال یک رمزارز جهان روا مانند بیتکوین و بی پشتوانه و نیازمند استخراج نیست؛ کمااینکه تمام رمزارزهای جهان روا هم قابل استخراج نیستند، اما بیتکوین بعنوان مشهورترین رمزارز قابلیت استخراج دارد. البته انتشار رمزریال مانند ریال در انحصار بانک مرکزی است.
بسیاری این تصور را دارند که رمزریال، مانند سایر ارزهای دیجیتالی (coin) ها است که قابلیت سرمایه گذاری دارد، اما باید تاکید شود که این گونه نیست چونکه هیچ فردی بر روی پول سرمایه گذاری نمی کند به بیان بهتر رمزریال همچون اسکناس ابزار مبادله، دارای قوه ابراء و یک ابزار پرداخت است.
در تشریح خصوصیت های رمز ریال ملی این گونه توضیح می دهند که در رمزریالی که در داخل گوشی قرار می گیرد، بانک بعنوان شخص سوم و واسط که امکان انتقال وجه را فراهم می آورد، حذف و عین پول و اسکناسی که در جیب داریم به صورت الکترونیک منتقل می شود.
البته، کارشناسان یکی از خصوصیت های حائز اهمیت رمز ریال را در مقایسه با اسکناس، سطح امنیت بالای آن می دانند و می گویند: در واقع طراحی رمز ریال به صورتی است که ردیابی وجوه به صورت دقیق قابل انجام است و حتی در صورت سرقت اطلاعات رمز ریال و هک گوشی تلفن هوشمند توسط سارقین و هکرها امکان ردیابی وجود دارد.

کارکرد رمزریال چگونه است؟
زمانی که اسکناسی میان مردم مبادله می شود، شخص سومی وجود ندارد. برای مثال فردی در شهر دیگری هست و در برابر خرید یک کالا احتیاج به انتقال پول به واسطه یک روش از یک حساب به حساب دیگر دارد و برای این کار واسطه هایی نیاز است؛ زمانی که از رمزریال صحبت می شود واسطه ای در کار نیست، به عبارت دیگر همان اسکناس که بین مردم بدون حضور شخص سوم مبادله می شود، اینجا هم همان اتفاق رخ می دهد با این تفاوت که بر روی بستر دیجیتال و در لحظه رخ می دهد.

چگونه میتوان از رمزریال استفاده کرد؟
شهروندان مختارند پول و درآمد خویش را در شکل های مختلف نگهداری کنند و عمدتا افراد ترجیح می دهند که تلفیقی از اشکال مختلف دارایی (اسکناس، طلا، حساب بانکی و...) را برای این منظور به کار برند. رمزریال در واقع یک انتخاب جدید به امکان های شهروندان برای نگهداری دارایی اضافه می کند و مردم می تواند بخشی از پول خویش را به صورت رمزریال نگهداری کنند و هر فرد می تواند با رفتن به بانک، رمزریال در کیف پول الکترونیکی خویش را دریافت کند. همینطور میزان رمزریال نگهداری شده در کیف پول بسته به نوع کیف پول (کیف پول تجاری یا شخصی) متفاوت خواهد بود.
در مجموع میتوان اظهار داشت که هدف از طراحی رمزریال در بانک مرکزی تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه ریزی و برنامه نویسی است؛ با این فرایند پول دارای موجودیت هوشمند خواهد شد. بعنوان مثال هنگامی که فرد تسهیلاتی را به صورت رمزریال دریافت کند، این امکان برای بانک و تسهیلات دهنده فراهم می آورد که مبلغ موردنظر دقیقا در جایی سرمایه گذاری شود که هدف گذاری شده است. این در حالیست که در مورد اسکناس و سایر روش های انتقال وجوه امکان این ردیابی هوشمند برای تسهیلات دهنده و سیاستگذار وجود ندارد. به بیان بهتر رمز پولها فضای نوآورانه ای در عرصه پولی ایجاد خواهد نمود و بانکهای مرکزی دنیا به سمت استفاده از ظرفیت های آن درحال حرکت هستند.

منبع:

1401/06/19
15:56:54
0.0 / 5
226
تگهای خبر: ابزار , ارزش , الكترونیك , برند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ابر نت