پیامك دریافت هزینه برای جلوگیری از قطع گوشی جعلی است

پیامك دریافت هزینه برای جلوگیری از قطع گوشی جعلی است

ابرنت: پیامكی در خصوص دریافت هزینه برای جلوگیری از قطع شدن تلفن همراه، جعلی است و با هدف دریافت مشخصات كارت بانكی ارسال می شود.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، بگفته مسئولان، رجیستری از زمان اجرا، مزایایی همچون كاهش واردات از مبادی قانونی را به همراه داشته است، اما همانطور كه كلاهبرداران و افراد سودجو همواره از روش های جدید برای سوءاستفاده از ناآگاهی كاربران استفاده می نمایند، این طرح هم از حمله كلاهبرداران در امان نیست.
اخیرا پیامكی برای برخی افراد ارسال شده و از ایشان خواسته شده جهت جلوگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت كنند. كاربر بوسیله لینك موجود در این پیامك ها به صفحه ای شبیه به سامانه اینترنتی گمرك و سپس به صفحه ای هدایت می شود كه ظاهر آن شبیه درگاه های پرداخت است و مشخصات كارت بانكی از كاربر دریافت می شود.


در صورتیكه بر طبق اطلاع رسانی كانال ثبت تلفن همراه (رجیستری)، این روش، یكی از شیوه هایی است كه كلاه برداران برای دستبرد زدن به حساب بانكی افراد از آن استفاده می نمایند. بدین سبب لازم است در صورت ملاحظه چنین مواردی، مراتب در اسرع وقت به پلیس اینترنتی گزارش شود.
نكته قابل توجه این است كه هرگونه اطلاع رسانی در زمینه طرح ثبت تلفن همراه، بوسیله سرشماره پیامكیHAMTA انجام می گیرد. در صورت دریافت هرگونه پیامك با محتوای مشكوك، می توان سوژه را با مركز پاسخگویی سامانه همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ از ساعت ۸ بامداد تا ۱۲ شب در ۷ روز هفته طرح كرده تا راهنمایی های لازم ارائه شود. همین طور سایت رسمی سامانه همتا hamta.ntsw.ir و سایت اطلاع رسانی همتا hamtainfo.ntsw.ir است و سامانه همتا دامنه دیگری ندارد.
از طرفی سامانه همتا برای انجام فرآیندهای خود وجهی دریافت نمی كند و انجام همه فرایندهای سامانه همتا رایگان است. بدین سبب درصورتی كه درهریك از این پیامك های مشكوك، درخواست وجه از كاربر شود، می توان در اعتبار آن تردید كرد و برای آگاهی از صحت موضوع، به سامانه همتا رجوع كرد. هرچند همواره قبل از هرگونه پرداخت اینترنتی، حتما از اعتبار درگاه پرداخت مطمئن شد.
خاصیت های اولیه درگاه پرداخت معتبر شامل عبارت https و همین طور علامت تأیید سرویس دهنده (معمولاً به صورت قفل سبز رنگ) در ابتدای آدرس درگاه پرداخت می شود. همین طور درگاه پرداخت زیردامنه ای از دامنه shaparak.ir است. بدین سبب هرگونه تركیب دیگری از كلمه shaparak و هر پسوند دامنه دیگری به غیر از ir. غیرمجاز می باشد، بعنوان مثال تركیب هایی نظیر shapaarak یا shaparack نامعتبر هستند.
منبع:

1398/09/29
00:07:51
5.0 / 5
4008
تگهای خبر: اینترنت , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ابر نت