پیش شرط های راه اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران اعلام گردید

پیش شرط های راه اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران اعلام گردید

به گزارش ابرنت معاون فنی و توسعه شبكه همراه اول در یك نشست تخصصی، به تشریح پیش شرط های راه اندازی نسل ۵ تلفن همراه در ایران پرداخت.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، مرتضی طاهری بخش در نشست تخصصی «عدم قطعیت های توسعه نسل پنجم ارتباطات در شهرهای هوشمند» كه امروز هم زمان با برگزاری نمایشگاه «تهران هوشمند» در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، با بیان این كه جای خرسندی است كه قبل از ورود و فراگیری تكنولوژی ۵G، با برگزاری نشست های تخصصی به فكر آماده و فراهم سازی شرایط مواجهه با این فناوری هستیم، اظهار نمود: اولین مبحث درباره عدم قطعیت ها، بحث «فركانس» است.
معاون فنی و توسعه شبكه همراه اول اضافه كرد: برپایه آنچه در كنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی ۲۰۱۹ (WRC-۱۹) نهایی شده، رگولاتوری ها باید طیف پیوسته ۸۰-۱۰۰ مگاهرتز را در باند ۳.۵ گیگاهرتز و حداقل باند یك گیگاهرتز را برای باندهای موج میلیمتری در نسل پنجم در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت شبكه ۵G جان نخواهد گرفت.
وی بحث دیگر را در ارتباط با زیرساخت ها دانست و ابراز كرد: با عنایت به این كه پایداری ۵G نزدیك به صددرصد و مقرر است سرویس های پرریسكی بر بستر آن عرضه شود، باید به مقوله زیرساخت ها اهمیت ویژه ای داد؛ برآورد می شود اجرای پایلوت این نسل را تا ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ و توسعه فراگیر آنرا تا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ داشته باشیم.
طاهری بخش «رساندن فیبر به محل سایت های ارتباطی»، «تجمیع دیتاسنترها» و «تعامل ۵G با دیگر نسل های قبلی» را همچون دیگر مباحث لازم برای ورود به این تكنولوژی عنوان نمود و اظهار داشت: گذشته از تمامی این موارد، سرویس های اپراتورها مبتنی بر تقاضاست و تا زمانی كه صنعت تقاضایی جهت استفاده از ظرفیت های ۵G نداشته باشد، اپراتورهای ارتباطی برای رفتن به سمت ۵G ترغیب نخواهند شد.
معاون فنی و توسعه شبكه شركت ارتباطات سیار ایران در ادامه سخنانش و در پاسخ به سوال مدیر پنل در خصوص لزوم سرمایه گذاری مشترك اپراتورها برای ورود به ۵G خاطرنشان كرد: باید سیاست های تشویقی در این حوزه وجود داشته باشد تا این مهم محقق شود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری مشترك را می توان در چارچوب دو مدل «ایجاد شركت مشترك» یا «اجاره زیرساخت های فراهم شده توسط سرمایه گذاری ثالث» پیش برد و در مباحث در رابطه با فركانس هم می توان RAN Sharing را به اجرا گذاشت.
طاهری بخش خاطرنشان كرد: با این وجود چشم انداز روشنی برای همكاری اپراتورها حول محور این تكنولوژی قائل نیستیم، مگر این كه رگولاتوری سیاست های تشویقی نظیر كاهش تسهیم درآمدش از ۳۱ به ۵ درصد یا تخصیص فركانس بیش تر به اپراتورها را پیاده سازی كند.
در این جلسه تخصصی معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم حضور داشت.1398/09/20
21:15:17
5.0 / 5
3894
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ابر نت