اقدامات امنیتی لازم قبل از تعویض یا فروش دستگاه هوشمند

اقدامات امنیتی لازم قبل از تعویض یا فروش دستگاه هوشمند

ابرنت: یكی از دغدغه های كاربران برای فروش یا تعویض لپ تاپ، گوشی یا تبلت، نگرانی از اطلاعات داخل حافظه آن هاست و بر این اساس پیش از تحویل این گونه دستگاه ها به خریدار، اقداماتی را باید انجام داد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، یكی از سفارش های مهمی كه پیش از فروش دستگاه های دیجیتالی همچون كامپیوتر و لپ تاپ به كاربران می شود، این است كه اطلاعات مهم سیستم تان را به یك هارد اكسترنال منتقل كنید.
همین طور سفارش می شود این هارد را به دست افراد مورد اعتمادتان دهید و یا آنرا در جای مطمئن نگهداری و رمزگذاری كنید. برای رمزگذاری فایل ها و اطلاعات هم میتوان از اپلیكیشن های موجود در این عرصه استفاده كنید.
اقدام دوم این است كه از تمام حساب های كاربری خارج و مطمئن شوید نام كاربری و پسورد آنها به صورت اتوماتیك ذخیره نشده باشند، چون در اینصورت افراد ناشناس می توانند فقط با كلیك روی آن گزینه Login و وارد حساب تان شوند.
از طرف دیگر حتما باید ایمیل تان را چك و پیام های حساس و مهم را پاك كنید. وقتی ایمیل ها را از قسمت In box پاك كردید، حتما به بخش Trash بروید و آنجا را هم خالی كنید تا مطمئن شوید امكان بازگرداندن آنها به In box وجود ندارد. همین طور فایل های مهمی كه در ضمیمه ایمیل تان دارید حتما دانلود، رمزگذاری و در فضاهای امن ذخیره كنید.
در این زمینه علی اصغر زارعی - مدرس دانشگاه - به ایسنا اظهار داشت: كاربران باید به شبكه های اجتماعی كه در آنها فعالیت داشته اند، بازگشت و اطلاعات مهمی كه در آنجا دارند را ذخیره كنند. همین طور اگر می خواهند امنیت كاملا حفظ شود، سفارش می شود حساب كاربری شان را برای همیشه پاك كنند؛ تاكید می شود حذف دائم نه غیر فعال كردن موقت، چونكه اگر حساب تان را موقتا غیر فعال كنید ممكنست كسانی كه به دستگاه های شما دسترسی دارند بتوانند با انجام شیوه هایی این حساب ها را فعال كنند.
او افزود: در صورتیكه با حذف دائم اكانت، امكان دسترسی به حساب شما وجود نخواهد داشت. اگر بهر دلیلی نخواستید حساب های كاربری تان را در شبكه های مجازی پاك كنید، تنظیمات امنیتی را برای آنها حتما اعمال كنید و فراموش نكنید با پاك نكردن دائمی حساب تان حواستان به اطلاعات موجود در آنها باشد.
بگفته این كارشناس، بعد از پاك سازی حساب هایتان در شبكه های اجتماعی، ایمیل و فضاهای ذخیره سازی، فایل های مهم روی سیستم تان را به روش درست و دائمی حذف كنید. شما كاربران می توانید برای این كار از برنامه C cleaner استفاده كنید. در آخر ویندوز سیستم تان را عوض كنید و بعد از نصب ویندوز جدید تمام درایورهای هارد را فرمت كنید.
اقدامات امنیتی لازم برای دستگاه های هوشمند
بگفته این استاد دانشگاه، ابتدا اطلاعات مهم گوشی یا تبلت تان را به فضای امن منتقل كنید و مطمئن شوید روی حافظه دستگاه هیچ اطلاعات مهمی ندارید؛ بعد تمام اپلیكیشن های مربوط به سرویس های ایمیل و شبكه های اجتماعی را حذف كنید. سپس تمام شماره تلفن های مهم در فهرست مخاطب تان را حذف كنید و یا از آنها نسخه پشتیبانی تهیه كنید و در روی دستگاه دیگری منتقل كنید.
او اشاره كرد: بعد از تمام اقدامات امنیتی سفارش می شود گوشی یا تبلت تان را ریست و به تنظیمات كارخانه ای برگردانید. اقدامات امنیتی كه در بالا ذكر شد، را نادیده نگیرید و همه را اعمال كنید چونكه بی توجهی به آنها زمینه نفوذ افراد ناشناس به سیستم شما را فراهم می آورد.
منبع:

1398/09/12
14:33:29
5.0 / 5
5102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ابر نت