بیانیه سازمان نظام صنفی كامپیوتری درباره قطع اینترنت

بیانیه سازمان نظام صنفی كامپیوتری درباره قطع اینترنت

به گزارش ابرنت سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور ( نصر ) درباره قطع اینترنت كشور در هفته گذشته، اطلاعیه ای صادر كرد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، در بیانیه سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور درباره قطعی اینترنت آمده است: در سطح جهانی، كشورها در رقابتی شدید برای گرفتن سهم بیشتر از بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات، بعنوان یكی از پرسودترین صنایع فناورانه جهانی هستند. صنعتی كه در ایران نیز، با توسعه زیرساخت ‏های ارتباطی و دسترسی عموم جامعه به اینترنت پهن باند، وارد زندگی مردم شده و با بالا بردن بهره وری اقتصادی و اجتماعی، تحولی شگرف را در زندگی روزمره آنها بوجود آورده است. به نحوی كه با وجود رشد منفی اغلب بخش ‏های صنعتی در سال ‏های ركود تورمی اخیر، این بخش رشد مثبت بیشتر از ۶ درصدی و افزایش قابل توجه اشتغال زایی را تجربه كرده است. دورنمای روشنی كه سبب شده است تا بیشترین چشم امید در توسعه اقتصاد بدون نفت كشور به این حوزه باشد.
متاسفانه هفته گذشته روزهای سختی را در كشور عزیزمان پشت سر گذاشتیم، روزهایی كه تلخی آن برای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به علت قطع دسترسی به اینترنت بین الملل صد چندان بود. متاسفانه این تصمیم صدمات زیادی به این بخش وارد كرد كه در ادامه به بعضی از آنها اشاره می كنیم:
اختلال جدی در ارتباطات بین سازمانی به علت قطعی سرویس های مدیریت سازمانی و ارتباطی مانند ایمیل، پیام رسان های عمومی و تخصصی، سرویس های آنلاین مدیریت پروژه، صفحات گسترده و...
عدم آمادگی فنی اغلب سرویس دهندگان متوسط و كوچك، و همینطور وجود اختلال در خدمات كسب وكارهای بالغ تر كه از لحاظ فنی آمادگی كافی داشتند، ولی سایر سرویس های داخلی مورد نیاز آنها پاسخگو نبودند.
ایجاد هزینه های مالی و انسانی چند برابری برای كسب وكارها، جهت راه اندازی مجدد خدماتی با كیفیت به مراتب پایین تر در مقایسه با قبل.
دسترسی نداشتن به پایگاه های دانش، مقالات و دوره های آموزشی، به روزرسانی های بسته های نرم افزاری و سیستم های عامل، مخزن های كتابخانه برای كدنویسی و عدم امكان فعالیت برنامه نویسان به خصوص توسعه دهندگان اندروید.
كاهش شدید جریان ورودی مشتریان كسب وكارها به علت قطعی كانال های بازاریابی دیجیتال و جذب و تحلیل كاربر برای كسب وكارهای كمتر شناخته شده و همینطور توقف كمپین های تبلیغاتی كسب وكارهای بزرگ و به دنبال آن افت شدید فروش كالا و خدمات از راه اینترنت تا ۹۰ درصد میزان قبلی و تعطیلی برخی از كسب وكارهای آنلاین نوپاتر.
پایین آمدن رتبه كسب وكارهای آنلاین در جست وجوگرهای اینترنتی و ادامه دار بود مشكلات آنها پس از اتصال باردیگر به اینترنت بین الملل.
هدر رفتن هزینه زیرساخت ها، بسترها و سرویس های داخلی و خارجی، به علت عدم امكان استفاده از آنها و همینطور اجبار سرویس های داخلی به تمدید یا پرداخت خسارت به مشتریان برای حفظ آنها.
توقف فعالیت كسب وكارهای فعال در حوزه های صادرات، عرضه خدمات به مشتریان بین المللی و همینطور نیروهای دوركار داخلی در عرصه بین المللی، و از بین رفتن اعتماد مشتریان خارجی به توان داخلی بعنوان یكی از محدود حوزه های ارزآور در حضور تحریم های بین المللی.
هرچند در لایه شبكه و زیرساخت و برقراری خدمات پایه شاهد آمادگی نسبی كشور بودیم، ولی به روشنی شاهد آن بودیم كه در لایه خدمات و محتوا به شدت گرفتار كمبود بوده و راه درازی برای تقویت در این بخش ها پیش رو داریم. عدم توجه به این مورد سبب وارد آمدن خسارات گسترده به كسب وكارها شده و حتی با برقراری مجدد اینترنت هم زمان زیادی لازم است تا این كسب وكارها باردیگر به وضعیت قبل از اختلال ها برگردند.
علاوه بر ضررهای مالی، به جرات می توان اظهار داشت كه ضربه جدی تر بر بدنه نیروی انسانی متخصص و خبره وارد آمده است. موضوعی كه در یك سال قبل به علت مهاجرت نیروی خبره و متخصص شكل بحران به خود گرفته بود، در كنار احساس سرخوردگی و ناامیدی ایجاد شده، تاثیرات بسیار جدی بر كل زیست بوم نوآوری و كارآفرینی بر جای خواهد گذاشت.
سازمان نظام صنفی كامپیوتری تلاش دارد تا با ترسیم اثرات قطعی اخیر، آگاهی بدنه تصمیم گیر حاكمیت را درباره تصمیمات این چنینی بالاتر ببرد. در كنار این، سازمان از اعضای خود صمیمانه تقاضا دارد تا تلاش خویش را در مقایسه با قبل چند برابر كنند تا بتوانند در زمان موثری زخم های وارد شده به این صنعت را التیام بخشند.1398/09/03
18:45:12
5.0 / 5
4370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ابر نت