ماینرها آماده مهاجرت از ایران به كشورهای همسایه هستند

ماینرها آماده مهاجرت از ایران به كشورهای همسایه هستند

به گزارش ابرنت رئیس هیات مدیره انجمن بلاكچین با اشاره به مصوبه اخیر دولت در مورد فعالیت ماینرها در ایران اظهار نمود: پس از این مصوبه طبق آخرین اخباری كه به دست ما رسیده، ماینرها، كوله های خودرا بسته اند و آماده سفر به كشورهای همسایه هستند.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، سپهر محمدی در نشستی كه ظهر امروز برگزار شد، با تاكید بر اینكه فناوری بلاكچین فرصت جدیدی را در خدمت كشور برای مقابله با تحریم ها گذاشته است، اظهار نمود: انجمن بلاكچین حدود یك سال است كه در جریان مصوبه هیات دولت كه پیش نویس آن در كمیته اقتصادی دولت آماده شده بود، قرار گرفته و دغدغه های خودرا اعلام نموده است.
وی افزود: مهرماه سال قبل وزارت نیرو فرصت یك ماهه ای را برای تعیین تعرفه برق برای ماینینگ ها درخواست نمود. اما ظرف یك ماه قیمت برق را اعلام نكرد تا به پیك برق امسال رسیدیم و بدون اینكه انجمن باخبر باشد، مبادرت به جمع آوری ماینرها كردند.
رئیس هیات مدیره انجمن بلاكچین، در مورد در نظر گرفتن تعرفه صادراتی از طرف هیات دولت برای ماینینگ ها اظهار داشت: باید تعرفه قابل دفاعی در نظر می گرفتند كه بخش خصوصی بتواند در این شرایط زنده بماند. متاسفانه در مصوبه اخیر هیات دولت از انجمن مشورتی خواسته نشد و به نظر ما این مصوبه می تواند مهر اختتام بر این فعالیت بخش خصوصی در كشور باشد.
ماینرها كوله های خودرا بسته اند
محمدی با اشاره به مصوبه هیات دولت در مورد فعالیت ماینرها در ایران اظهار داشت: طبق آخرین اخباری كه به دست ما رسیده است، ماینرها پس از این مصوبه كوله های خودرا بسته اند و آماده سفر به كشورهای همجوار مانند قزاقستان، گرجستان و... شده اند.
وی با تاكید بر اینكه روش اتخاذ شده از طرف هیات دولت نه به صلاح دولت می باشد و نه به صلاح بخش خصوصی عنوان كرد: یك بازی باخت- باخت شروع شده در صورتیكه می توانست برد- برد باشد. امیدواریم هیات دولت در این زمینه تجدیدنظر كرده و از نظرات كارشناسی بخش خصوصی استفاده نماید.
آمادگی انجمن بلاكچین برای شكایت به دیوار عدالت
رئیس هیات مدیره انجمن بلاكچین در ادامه با تاكید بر اینكه انجمن به تعرفه ها اعتراض دارد، اظهار داشت: مصوبه هیات دولت مشكلات عدیده حقوقی دارد و ما حق خودمان می دانیم كه به دیوان عدالت اداری مراجعه نموده و تقاضای تعلیق این مصوبه را داشته باشیم.
نظر بخش خصوصی در مورد تعرفه برق ماینرها
محمدی در ادامه در مورد نظر بخش خصوصی در مورد تعرفه برق ماینرها توضیح داد: درخواست ما این است كه تعرفه برق رقابتی شود و اگر ماینینگ بعنوان یك صنعت شناخته شده، تعرفه صنعتی برای آن در نظر گرفته شود.
وی اشاره كرد: ما بنا نداریم رفتار غیرقانونی انجام دهیم. نه می خواهیم فرار مالیاتی نماییم و نه به دنبال برق مجانی هستیم. اگر تعرفه رقابتی باشد، خریدار و فروشنده در بورس انرژی قیمت را تعیین می كنند.
مصوبه دولت بر خلاف منویات رهبر است
در ادامه مراسم شرفی - رئیس كارگروه ماینینگ - با اشاره به اینكه در مصوبه هیات دولت از بخش خصوصی نظرخواهی نشده است، اظهار داشت: تنها نقطه مثبت این مصوبه به رسمیت شناخته شدن صنعت ماینینگ است و نكات دیگر مصوبه بسیار پرابهام و منفی بنظر می رسد.
بررسی وضعیت فعالیت ماینرها در سایر كشورها
در ادامه علوی - عضو كارگروه ماینینگ ایران و انجمن بلاكچین - در مورد مزایای استخراج بیتكوین در كشور اظهار داشت: برقی كه در كشور برای استخراج بیتكوین مصرف می شود، وارد چرخه اقتصادی می شود.
وی با اشاره به تصمیم هیات دولت در خصوص در نظر گرفتن نرخ صادراتی برق برای استخراج بیت كوین اظهار داشت: در صورتیكه در ایران از نرخ متوسط صادراتی حرف زده می شود، روسیه و قزاقستان با دو سنت به فعالین این حوزه برق می دهند و حتی از ماینرها مالیات نمی گیرند.
علوی افزود: پس از مصوبه هیات دولت خیلی از ماینرها ناامید شده اند و در حال مهاجرت از ایران هستند.
چرا نرخ صادراتی برق برای یك ایرانی در نظر گرفته می شود؟
در ادامه این مراسم عاشوری - رئیس كارگروه رمزارز سازمان نظام صنفی یارانه ای كشور - با اشاره به اینكه عده ای در انقلاب رمزارزها سنگ اندازی می كنند، اظهار داشت: برای ماینرها متوسط نرخ برق صادراتی در نظر گرفته شده در صورتیكه ما ایرانی هستیم و این صنعت هم یك صنعت داخلی است. به صنعت داخلی ایران نمی توان برق صادر كرد.
وی افزود: اگر ماینینگ بعنوان صنعت شناخته شده، باید با آن مثل صنعت رفتار كنند.
ماینرها در ایران نیم درصد برق را مصرف می كنند
در ادامه بیات - عضو انجمن بلاكچین- با اشاره به اینكه سال قبل میانگین تعرفه برق صادراتی ۷۴۵ تومان بود، اظهار داشت: ۳۱ درصد برق كشور را صنعت مصرف می كند.
منبع:

1398/05/23
14:40:34
5.0 / 5
4431
تگهای خبر: صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
ابر نت