اظهارات وزیر ارتباطات درباره نسخه الكترونیكی

اظهارات وزیر ارتباطات درباره نسخه الكترونیكی

به گزارش ابرنت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاكید دارد كه باید مشكلات موجود در راه اجرای طرح نسخه الكترونیكی بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حل شود.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی بامداد امروز در جلسه كارگره سلامت استان كرمان بر ضرورت باز بودن رقابت در عرصه خدمات نرم افزارها تصریح كرد و اضافه كرد: اگر این كار انحصاری شود به معنای وجود فساد و رانت است و بایستی جلوی آنرا گرفت.

وی افزود: باید از یك درگاه واحد امكان رصد این طرح توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بیمه سلامت ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه اجرای طرح نسخه الكترونیك در استان كرمان نشان از عزم جدی و مدیریت جهادی در این عرصه دارد، اظهار نمود: اتصال بین تامین اجتماعی و بیمه سلامت تا حدی بوجود آمده است و باید با سایر واحدها هم اتصال برقرار شود.
ضرورت رقابت در عرصه خدمات نرم افزارها
وی بر ضرورت باز بودن رقابت در عرصه خدمات نرم افزارها تصریح كرد و اضافه كرد: اگر این كار انحصاری شود به معنای وجود فساد و رانت است و باید جلوی آنرا گرفت.

وی تصریح كرد: دولت الكترونیكی باید خدمات الكترونیكی به صورت رقابتی به همه ارائه دهد و دولت الكترونیكی برای جلوگیری فساد آمده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان كرد: وقتی صحبت از یكپارچه نرم افزارها به میان می آید هر دستگاه در صدد است كه نرم افزار خویش را اجرایی كند كه در این رابطه چندین سامانه با چندین بانك و زیرساخت ایجاد می شود و در نهایت مردم خدمات نمی گیرند و صرفه جویی در هزینه ها محقق نمی گردد.

وی با اشاره به اینكه نرم افزار بیمه سلامت برای بیمه سلامت است، مسئول خوشه سلامت را وزارت بهداشت و درمان دانست و اظهار داشت: استاندارد گذاری بین دستگاهی در شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام شده است و همه كمك می نماییم كه استاندارد تبادل ارتباطات بین این موارد درست شود و در این راستا دیگر تفاوتی نخواهد داشت كه بیمه تامین اجتماعی یا بیمه دیگر است.

آذری جهرمی خاطرنشان كرد: در برنامه ششم توسعه كشور به دولت تكلیف كرده است كه چهار خدمت الكترونیكی پایه در ۸۰ درصد روستاهای كشور بالای ۲۰ خانوار ارائه شود و هم اكنون ۱۰۰ درصد شهرهای ما پوشش اینترنت دارند.
قابل ذكر است، چهار خدمت الكترونیكی پایه شامل امكانات فراهم سازی ارتباطی برای دهیاری ها، خانه بهداشت و سلامت، بانك داری با پست بانك، آموزش و پرورش است.

اراده و هماهنگی، مشكل اصلی توسعه دولت الكترونیك است
وی مشكل اراده و هماهنگی را مشكل اصلی توسعه دولت الكترونیك دانست و بیان كرد: در دولت الكترونیك مشكل اتصال و استاندارد نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این سیستم باید یكپارچه شود و باید اظهار داشت كه در دولت الكترونیك حرف معنا نمی دهد و مردم باید با چشم و در عمل آنرا ببینند. سیاست دولت الكترونیك این است كه برپایه توانمندی های استان ها و متناسب با تقاضا و فرهنگ مردم سیستم ها را سفارشی سازی كند تا استفاده از آنها برای مردم راحت باشد و در این زمینه زنجیره آماده است.

آذری جهرمی عنوان كرد: رئیس جمهور تاكید داشته است كه امسال مبحث سلامت الكترونیك به آخر برسد و در هرماه یك پروژه ملموس برای مردم صورت گیرد.

وی با تاكید برآنكه تا آخر سال ۱۳۹۸ تلاش می نماییم ساب سیستم ها را در كشور گسترش دهیم، بیان كرد: به نظر نمی رسد كه تا آخر سال جاری بتوان به علت گستردگی سیستم های وزارت بهداشت تمام قسمت ها را الكترونیكی كرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه این طرح را می توان به سایر نقاط تعمیم داد، اظهار نمود: مهندسی اجتماعی و پیاده سازی خوبی برای انجام شده است و نیازمند تعامل و ارتباط با سایر دستگاه هاست بادی كمك كرد تا این طرح با سرعت بیشتری در همه نقاط اجرا شود.
به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، استاندار كرمان هم در این نشست استاندار كرمان بر ارزیابی این پروژه تصریح كرد و اضافه كرد: ایجاد زیرساخت ها و آموزش برای اجرای این كار مهم می باشد.
1398/02/13
12:03:22
5.0 / 5
4499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ابر نت