اگر از خدمات ارتباطی شكایت دارید حتما بخوانید

اگر از خدمات ارتباطی شكایت دارید حتما بخوانید

ابرنت: در صورتیكه كاربران از هر یك از خدمات اینترنتی، تلفن ثابت، تلفن همراه، خدمات پستی، تشعشعات و دفاتر پیشخوان شكایتی دارند، می توانند با رجوع به سامانه ثبت شكایات مبتنی بر مكان نمای جغرافیایی، شكایت خویش را ثبت كنند تا رگولاتوری به بررسی شكایات آنها بپردازد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، اختلالات صوت و دیتا همواره امكان دارد برای مشتركان و كاربران اپراتورهای مختلف اتفاق بیفتد و از سویی اشاره به جزئیات این اختلالات همچون مكان جغرافیایی برای حل مشكل از سوی اپراتورها و مراجع پاسخگو از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. بنابراین «سامانه ثبت شكایات مبتنی بر مكان نمای جغرافیایی» با هدف تقویت نظارت بر عرضه خدمات در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاع از كمیت و كیفیت فعالیت خدمات دهندگان و ارتقای این سیستم با رویكرد توسعه نظارت مردم افتتاح شد.
از جانب دیگر سرعت های عرضه شده توسط شركت های اینترنتی همواره معترضانی دارد و نتایج سامانه ثبت و پاسخگویی به شكایات ۱۹۵ نشان داده است اغلب شكایت مشتركین مربوط به حوزه اینترنت پرسرعت ثابت و در پنج بخش پشتیبانی، مالی، مشكلات مربوط به قرارداد، كیفیت سرویس و عدم عرضه خدمات دسته بندی می شوند و این بدان معناست كه سرعت اینترنت هنوز هم برای كاربران دغدغه است. هم اكنون سامانه جامع رسیدگی و پاسخگویی به شكایات شبكه های ارتباطی و فناوری اطلاعات در پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفته تا كاربران با رجوع به این سامانه اعتراضات خود نسبت به خدمات اپراتورها را با ذكر مكان جغرافیایی اعلام نموده و منتظر پیگیری مبحث از سوی رگولاتوری باشند.
رصد میزان شكایات ثبت شده از اپراتورها یا سایر شركت های خدمات دهنده به صورت برخط روی نقشه های جغرافیایی، تأثیر مثبتی بر پاسخگوتر شدن شركت ها و تولید شفافیت بیش تر درباره عملكرد آنها داشته و در ارزیابی مردم از اپراتورها یا سایر شركت های خدمات دهنده تأثیرگذار خواهد بود. در این سامانه هم چنین امكان رؤیت شكایت سایر مشتركین فراهم است. این مورد نگاهی برای اپراتورهاست كه سریع تر به حل اشكال بپردازند، چونكه اشكالشان در معرض دید است و از آنجائیكه این مورد با منافع اپراتورها در تضاد است، سریع تر مبحث را پیگیری می كنند.
كمك به مكان یابی موقعیتی كه مشترك به گزارش دهی درباره وضعیت آن پرداخته، یكی دیگر از خصوصیت های این سامانه است كه بر مبنای آن اگر در نقطه ای از یك جاده بین شهری نیز، اتصال به شبكه تلفن همراه، گرفتار نقصان یا قطعی شود، كاربر به سادگی می تواند با جانمایی آن در این سیستم، به ناظر یا اپراتور برای حل آن كمك نماید. خصوصیت دیگر این سامانه چندرسانه ای بودن آن و قابلیت انتقال متن، صوت، تصویر و ویدئو برای شفافیت بخشیدن بیش تر به اطلاعات و آسوده تر شدن تعامل مخاطبان برای انتقال پیام مورد نظرشان است.
حوزه هایی كه می توان از آنها شكایت كرد
مشتركان شكایت خود درباره اینترنت را می توانند با ذكر اپراتورها اعلام كنند. در حوزه اینترنت پرسرعت، انتخاب مبحث شكایت می تواند تحویل سرعت كمتر از قرارداد، گران فروشی، نبود گزارش مصرف مشتری، فروش الزامی و عدم درج قیمت باشد. در حوزه اینترنت وایمكس هم می توان تحویل سرعت كمتر از قرارداد را مورد شكایت قرار داد. هر یك از زمینه های اینترنت هوشمند، پهنای باند اختصاصی و نارضایتی از پرسنل می تواند با انتخاب مبحث پشتیبانی مورد شكایت قرار بگیرد. در حوزه تلفن اینترنتی وایمكس هم مشتركان می توانند موارد درباره جداسازی ترافیك داخل و بین الملل و یا اینترنت پرسرعت موبایل 3G و 4G شكایت كنند.
اما در حوزه تلفن ثابت، شكایت ها می تواند از انواع تعرفه بین المللی تلفن ثابت با مبحث تخلف، تخلیه خط با مبحث بدهی و اطلاع رسانی، خدمات تلفن بین الملل (رومینگ) با مبحث گران فروشی، خرابی خط با مبحث تعرفه و قطع ارتباط، مغایرت در محاسبه هزینه و قطعی ارتباط با مبحث بدهی، سرقت یا قطعی كابل و عدم اطلاع رسانی باشد. مشتركان می توانند با انتخاب مكان و اپراتور مورد نظر، شكایت خویش را از خدمات عرضه شده اعلام كنند.
هم چنین در حوزه تلفن همراه، شكایت ها می تواند در بخش صوت، دیتا و رومینگ و از هر یك از اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، رایتل و تالیا باشد. در بخش صوت، مبحث تعرفه و قطع ارتباط، در بخش دیتا و رومینگ هم مبحث تعرفه می تواند مورد شكایت اعلام گردد.
از جانب دیگر، در حوزه خدمات پستی، مشتركان می توانند نارضایتی از رفتار پرسنل را با بیان عدم پاسخگویی مناسب و در هر یك از سرویس های پست داخلی و خارجی، با بیان مبحث شكایت همچون امانت، بسته كوچك، سفارشی، عادی، مطبوعات و نارضایتی از رفتار پرسنل، شكایت خویش را از شركت پست اعلام كنند.
در حوزه ی تشعشعات، مشتركان می توانند اپراتور مورد نظر خویش را برگزیده با ابراز نارضایتی از نصب آنتن هر یك از اپراتورهای عرضه دهنده خدمات مخابراتی و اینترنتی در مكان مورد نظر، اعلام شكایت كنند.
هم چنین شكایت های بخش دفاتر پیشخوان، می تواند با رجوع به بخش مورد نظر و انتخاب نام دفتر پیشخوان از نظر نحوه ی عرضه خدمات، فضا و امكانات، هزینه عرضه خدمات و رفتار كاركنان دفاتر پیشخوان صورت گیرد كه مشتركان با برگزیدن هر یك از این خدمات، می توانند مبحث مورد شكایت خویش را انتخاب كنند.
با سامانه ثبت شكایات مبتنی بر مكان نمای جغرافیایی، مشتركان می توانند در صورت بروز اختلال از سوی اپراتورها، با وارد كردن شماره تلفن همراه و متن شكایت و آدرس مكان مورد نظر، شكایت خویش را از خدمات اینترنتی، تلفن ثابت، تلفن همراه، خدمات پستی، تشعشعات و دفاتر پیشخوان اعلام كنند.

خبرنگار: فائزه طاهری
دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد


1397/11/23
12:58:34
5.0 / 5
4276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ابر نت