ایجاد سهولت یا دست وپاگیری؟

قانون روی قانون پیام رسان ها!؟

قانون روی قانون پیام رسان ها!؟

ابرنت: مجلس شورای اسلامی در حالی می خواهد طرحی برای ساماندهی پیام رسان ها تصویب كند كه شورای عالی فضای مجازی سال قبل با بررسی این موضوع، مصوبه ای با عنوان «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» تصویب كرده بود.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، بتازگی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرحی برای سامان دهی پیام رسان های اجتماعی تهیه كردند و این طرح به هیات رئیسه ارجاع شد و هیات رئیسه باز آنرا جهت بررسی بیش تر به كمیسیون فرهنگی نمایش كرد.
در مقدمه ای با عنوان دلایل توجیهی این طرح آمده است: شبكه های اجتماعی نقش موثری در تثبیت هویت ملی و فرهنگی هر جامعه داشته و امروزه پیام رسان های اجتماعی بعنوان مرجع اثرگذار تعاملات روزمره در حوزه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و غیره شناخته شده و سهم فراوانی در شكل گیری مناسبات مختلف در جامعه دارد. بر این مبنا نمی توان نسبت به ابعاد، آثار و لطمه های آن بی تفاوت بود. بدین سبب سامان دهی از مرحله شكل دهی تا نظارت بر روند فعالیت ها و احداث ضمانت اجراها نیاز به ساز و كار قانونی داشته كه البته نباید فارغ از نگاه های حمایتی نسبت به ظرفیت های داخلی در عرصه ی تبادل اطلاعات باشد. در نتیجه سازوكار قانونی پشتیبانی از پیام رسان های اجتماعی با هدف اعتمادسازی و صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، فرهنگ عمومی و امنیت ملی باشد. برهمین اساس طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی تقدیم میگردد.
این در شرایطی است كه شورای عالی فضای مجازی پارسال وضعیت شبكه های اجتماعی و سیاست های مربوط به این شبكه ها و پیام رسان های اجتماعی را در جلسات خود مورد بررسی قرار داده بود كه نتایجی هم چون ممنوعیت استفاده نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی از پیام رسان های اجتماعی برخط خارجی را به همراه داشت. البته شبكه ها و پیام رسان های اجتماعی و سیاست های مربوط به آنها، قبل از آن هم سوژه جلسات شورای عالی فضای مجازی بودند و مصوبه ای با عنوان «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» در یكی از این جلسات نظر به تصویب رسید.
در حالیكه مسئولان همواره یكی از اشكالات كسب وكارها و استارت آپ ها را مقررات دست وپاگیر عنوان می كنند و تسهیل قوانین را راهی برای كمك به كسب وكارها می دانند، برخی كارشناسان بر این عقیده اند كه سپس مصوبه شورای عالی فضای مجازی كه به صورت جزئی به فعالیت پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی پرداخته و مصوبه ای برای ساماندهی آنها تصویب كرده است، چنانچه قانون گذار بخواهد مصوبه ی دیگری عرضه كند، شاید با روند تسهیل قوانین در تضاد باشد؛ البته این صرف نظر از این سوژه است كه این مصوبه چه موادی داشته و خواهد داشت.1397/09/21
15:00:15
4459
5.0 / 5
تگهای خبر: شبكه , فضای مجازی
این مطلب ابرنت را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط ابرنت
نظرات بینندگان ابرنت در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ابر نت