عدالت عمومی در سایه ی دولت هوشمند ایرانی

عدالت عمومی در سایه ی دولت هوشمند ایرانی

ابرنت: دولت هوشمند كه می تواند بهره مندی از خدمات الكترونیكی را برای شهروندان احداث كند، در شكل گیری امنیت و عدالت عمومی هم موثر خواهد بود و استفاده هر خانوار مستقر در ایران از حداقل یك خدمت دولت الكترونیكی در سال هم یكی از اهداف خدمات دولت الكترونیكی اعلام شده است.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، با بهره گیری از سامانه دولت همراه، مردم می توانند به جای بازگشت ی حضوری برای دریافت خدمات دولتی، هر زمان و هر جا، این خدمات را درخواست كنند. هم چنین حل چالش های آلودگی هوا، اشتغال، حفظ محیط زیست، حقوق شهروندی و احداث بهره وری، مهم ترین دستاوردهای دولت همراه است؛ دولت همراه یكی از ابزارهایی است كه منابع موجود را محور قرار داده و می توان اقتصاد را شكل دهد.

قرار است اپلیكیشن دولت همراه مرجعی معتبر برای دریافت اپلیكیشن ها و سامانه های موبایلی باشد و مزایایی از قبیل دسترسی سریع به نرم افزارهای مشابه با امكان دسته بندی موضوعی، بهره گیری از بازخوردهای كاربران با هدف افزایش سطح كیفی نرم افزارها و خدمات، احداث فرصت رشد برای محصولات جدید، برخورداری توسعه دهندگان از حمایت های مادی و معنوی، ارزیابی دوره ای و امتیازدهی مستمر به سطح خدمات ارائه شده توسط سازمان ها و نهادهای دولتی و شركت های خصوصی دارد.

هر یك از كاربران جهت تعامل بیش تر با مركز اعتبارسنجی همراه از كلیه ارگان ها، سازمان های دولتی و فعالان بخش خصوصی می توانند نسبت به ثبت نام و نمایش مشخصات سامانه های همراه خود اقدام نمایند. با بازگشت به وب سایت دولت همراه و یا كافه بازار باز می توانید اپلیكیشن این سامانه را برای هر یك از سیستم های عامل آی اواس و اندروید دریافت كنید. هم چنین همه شهروندان می توانند در اپلیكیشن دولت همراه و سامانه ۱۹۵ نقطه نظرات خودرا به متولیان این سامانه منعكس كنند.

پیش از این رسول سراییان - رییس سابق سازمان فناوری اطلاعات - درباره لزوم راه اندازی دولت همراه خاطرنشان كرده بود كه رییس جمهوری، یكم اردیبهشت سال جاری در سالن اجلاس مدیران ارشد عنوان كردند كه اگر در امتداد تسریع راه اندازی دولت الكترونیكی تلاش نماییم، فساد كاسته می شود و مردم نباید برای دریافت خدمات به طبقات بالای یك ساختمان اداری بروند. با دولت همراه به جای این كه نیاز باشد مردم برای دریافت خدمات بازگشت كنند، ما می توانیم خدمات دولتی را همه وقت و همه جا به مردم نمایش دهیم. این خاصیت متمایز دولت همراه نسبت به گروه هاست.

در این راستا امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات - باز مفهوم دولت هوشمند و توسعه شركت های نوپا (نوآفرین) را از پایه های اصلی چشم انداز سازمان فناوری اطلاعات دانست و اظهار داشت: در مفهوم دولت هوشمند باید بستری را فراهم نماییم كه سرویس های دولتی سایر دستگاه ها از راه امكانات موجود نظیر NIX و GSB (مركز ملی تبادل اطلاعات كشور) امكان توسعه و نمایش خدمت را داشته باشند و سرویس های دولتی به جای عرضه محور بودن، تقاضامحور شوند، به عبارتی باید بدانیم كه نیاز شهروندان چیست و برمبنای نیاز مردم خدمات خودرا نمایش دهیم.

وی، حوزه دولت هوشمند را از پروژه های اصلی سازمان دانست و سیاست گذاری در حوزه دولت الكترونیكی و مشاركت در پروژه های ملی از اهداف این بخش معرفی نمود و اضافه كرد: حضور فعال سازمان در پروژه هایی نظیر كارت سوخت و استعلام یارانه ماهیت پیش دستانه و مشاركتی دارد و این رویكرد موجب رشد و توسعه ما میگردد و از این رهگذر فرصت لذت دولت هوشمند و بهره مندی از خدمات الكترونیك را به شهروندان به وجود می آورد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، استفاده هر خانوار مستقر در ایران از حداقل یك خدمت دولت الكترونیكی در سال را از اهداف سال ۱۴۰۰ این سازمان برشمرد و اظهار داشت: توزیع یافتگی منصافه تراكنش خدمات دولت الكترونیك از اولویت های جدی در این بخش است و از همین نقطه امنیت و عدالت عمومی در كشور شكل می گیرد.

در هر حال، رسیدن به عدد ۲۰۰ میلیون تراكنش در ماه از اهداف پیش رو در این بخش است و در این راستا اتخاذ رویكرد پیش دستانه و داوطلبانه می تواند مؤثر باشد، یعنی با سازمان ها و دستگاه ها تعامل برقرار و خواسته شود كه خدمات خودرا از بستر مهیا شده دولت الكترونیكی عرضه كنند و هر سازمان حاكمیتی در ایران، حداقل یك سرویس خودرا از بستر دولت الكترونیكی به شهروندان عرضه نماید.

پروژه هایی مانند شبكه ملی اطلاعات، دولت الكترونیكی و دولت همراه از پروژه هایی هستند كه افتتاح آنها تازه سرآغاز فعالیت های لازم در این طرح ها به حساب می آید و شروع به كارشان، به این معنا نیست كه كاملا به اتمام رسیده اند؛ بلكه لازم است خدمات متنوع در بستر این امكانات قرار بگیرد تا آنچه از ابتدا درباره كاهش مراجعات و صرفه جویی در زمان و سهولت در بروكراسی اداری مدنظر بوده محقق شود.
1397/09/14
14:09:36
5.0 / 5
4440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ابر نت