برمبنای آمار رگولاتوری؛

رجیستری ۱میلیون و ۵۰۰هزار گوشی در ۷ماه، ۱۱درصد واردات درلیست سیاه

رجیستری ۱میلیون و ۵۰۰هزار گوشی در ۷ماه، ۱۱درصد واردات درلیست سیاه

ابرنت: آخرین وضعیت اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل از واردات یك میلیون و ۵۰۰ هزار گوشی در هفت ماه اجرای این طرح حكایت دارد و ۱۱ درصد گوشیهایی كه طی این مدت وارد كشور شده در فهرست سیاه قرار گرفته است.


به گزارش ابرنت به نقل از مهر، طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه با هدف شناسنامه دار شدن یكی از پر مصرف ترین كالاهای وارداتی كشور و مبارزه سیستمی با قاچاق تلفن همراه، از ۱۴ آذرماه پارسال پیاده سازی و اجرا شد تا صرفه اقتصادی قاچاق گوشی از بین رفته و حقوق مصرف كنندگان آن رعایت شود. در آستانه یكساله شدن طرح رجیستری، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بعنوان یكی از مجریان پیاده سازی این طرح ملی، وضعیت اجرای آنرا در كشور اعلام نمود. برمبنای این آمار كه تا اختتام خردادماه ۹۷ را رصد كرده، مشخص شده كه از تاریخ ۱۴ آذرماه ۹۶ تا اختتام خردادماه ۹۷ بالغ بر ۲ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۲۹۲ گوشی موبایل از ۱۱ برند اصلی موبایل وارد كشور شده كه از این تعداد یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۹۴۹ گوشی در سامانه رجیستری فعال شده اند. این اطلاعات كه از سامانه ثبت گوشی تلفن همراه با نام «همتا» استخراج شده است، دارندگان گوشیهای تلفن همراه را از ۱۴ آذرماه در ۳ گروه (شناسه سفید، شناسه خاكستری و شناسه سیاه) دسته بندی می كند. براین اساس، فهرست «سفید»، دارندگان گوشیهای قانونی فعال را كه در این سامانه رجیستر شده اند نشان داده است. یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۹۴۹ گوشی در لیست شناسه «سفید» قرار دارند. در وضعیت «خاكستری» گوشیهایی قرار می گیرند كه هنوز وضعیت رجیستری آنها نهایی و تعیین تكلیف نشده است. مانند توریستهایی كه برای مدت كوتاهی در ایران اقامت دارند و كمتر از یك ماه از ایران خارج شده و نیازی به طی مراحل رجیستری ندارند و گوشی آنها در ایران به مدت تنها ۳۰ روز فعال می ماند. یا مسافرانی كه همراه خود گوشی تلفن وارد ایران كرده اند. ۳۵۷ هزار و ۲۰۶ گوشی وارداتی در فهرست «خاكستری» قرار دارند. گروه شناسه «سیاه» شامل گوشیهای بلاك شده است كه به دلایل زیادی همچون قاچاق یا عدم فعالسازی در این لیست قرار دارند. ۲۴۱ هزار و ۶۳۷ گوشی وارداتی در فهرست «سیاه» قرار دارند. بر طبق داده های رگولاتوری، تا اختتام خردادماه سال ۹۷ حدود ۱۱ درصد از گوشیهای واردشده به كشور در این بازه زمانی، در لیست سیاه قرار گرفته و مسدود شده اند. این گوشیها با هیچ سیم كارتی در ایران قادر به فعال شدن نیستند. وضعیت برندهای مشمول رجیستری از آذر ۹۶ تا خرداد ۹۷
برمبنای آمار نمایش شده تا اختتام خرداد ۹۷ از میان حدود ۲ میلیون و ۲۲۵ هزار گوشی رجیسترشده، بیشترین آمار به برندهای هواوی، نوكیا، اپل و سامسونگ تعلق داشته و بیشترین تعداد گوشیهای قاچاق یا گوشیهایی كه پس از مدت یك ماهه مقرر، نسبت به رجیستری اقدام نكردند به ۳ برند اپل، نوكیا و هواوی متعلق می باشد. البته باید توجه داشت كه گوشیهای برند سامسونگ از ابتدای اردیبهشت ۹۷ به این طرح پیوستند و در طول دوماه ۳۲۴ هزار گوشی از این برند رجیستر شده اند. در لیست خاكستری باز كه عموما شامل گوشیهای درحال رجیستر شدن در زمان یكماهه مقرر است بیشترین تعداد گوشی به برند سامسونگ متعلق می باشد كه البته به زمان پیوستن این برند به طرح رجیستری مربوط میگردد. مطابق با آمار رگولاتوری، با پیوستن سامسونگ به رجیستری از اردیبهشت ماه امسال، الان تمامی گوشیهای موجود در بازار، مشمول طرح رجیستری شده اند و ورود كالای قاچاق در شبكه ارتباطی كشور، به صفر درصد رسیده است.

1397/09/05
20:28:21
5.0 / 5
4513
تگهای خبر: ارتباطات , سامسونگ , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ابر نت