اینترنت ۱۲۸ كیلویی هم اینترنت است؟!

اینترنت ۱۲۸ كیلویی هم اینترنت است؟!

ابرنت: در شرایطی كه از سرعت های چند مگابیتی برای اینترنت صحبت می گردد و حتی ۵۱۲ كیلوبیت بر ثانیه هم جزو سرعت های حداقلی عرضه دهندگان سرویس های اینترنتی است، اما ظاهرا اینترنت ۱۲۸ كیلوبیت بر ثانیه هنوز هم منقرض نشده است.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، در حالیكه تا چند سال پیش بعضی از مسئولان معتقد بودند فناوری اطلاعات و اینترنت، جزو كالاهای لوكس است و اینترنت ۱۲۸ كیلوبیتی برای دسترسی مردم كافی است، اكنون دیگر كمتر كسی از اهمیت استفاده از اینترنت غافل است و فناوری اطلاعات به پدیده ای ضروری در زندگی افراد تبدیل گشته است.

طی سال های گذشته، روند استفاده از اینترنت از سرعت های كیلوبیتی در اینترنت دایال آپ، رفته رفته جای خویش را به فناوری ADSL داد كه سرعتی به مراتب بیش تر داشته و سرعت هایی تا ۵۲۱ كیلوبیت بر ثانیه و حتی ۱۶ مگابیت را هم پوشش می داد و الان نوبت به فیبر نوری است كه جایگزین ADSL شود و سرعت هایی به مراتب بالاتر را برای كاربران به ارمغان بیاورد.

با وجود این، به نظر می آید هنوز هم سرعت ۱۲۸ كیلوبیت بر ثانیه در بعضی از سرویس های اینترنتی وجود دارد؛ زمانی كه شركت های عرضه دهنده خدمات اینترنتی، اینترنت نامحدود عرضه می كردند، یكی از دلایل نارضایتی كاربران، سرعت های ۱۲۸ كیلوبیت بر ثانیه بود. بنابراین مسئولان تصمیم گرفتند كه اینترنت نامحدود در شركت ها حذف شده و جای خویش را به بسته های اینترنتی با سقف محدود و سرعت بالا دهد.

البته مسئولان ارتباطی باز هم بحث اینترنت نامحدود را پیش كشیدند و این دفعه تحت عنوان اینرنت غیرحجمی با سیاست مصرف منصفانه، به عرضه ی تعرفه های جدید پرداختند. محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- بعد از اعلام تعرفه های جدید اینترنت ثابت اظهار كرده است كه این تعرفه سرویس های غیرحجمی مبتنی بر یك مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) بنا شده و سقف مصرف منصفانه در میان ۱۸ شركت فعال در عرضه سرویس، به رقابت گذاشته خواهد شد. این سرویس حجمی نیست و درصورت عدول یك مشترك از مصرف عادلانه، شركت ها موظف به عرضه سرویس در حداقل سرعت پایه (۱۲۸ كیلو بیت در ثانیه) تا آخر دوره ماهانه خواهند بود.

همچنین حسین فلاح جوشقانی - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با اشاره به تعیین مدل مصرف منصفانه برعهده اپراتورها، در این زمینه اظهار كرده بود: اپراتور می تواند یكی از دو روش را برای سیاست مصرف منصفانه اعمال كند؛ به این مفهوم كه یا درصورت رسیدن مشترك به سقف حجمی مدنظر اپراتور، سرعتش را به ۱۲۸ كیلوبیت بر ثانیه برساند و یا این كه مشترك را در دوره زمانی مدنظر، به خرید حجم اضافه ترغیب كند.این ها در حالی است كه برپایه برنامه مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تا آخر برنامه ششم، خانوارها باید از اینترنت ۲۰ مگابیت بهره مند شوند. تكنولوژی ما اكنون ADSLاست و پنج درصد ظرفیت مشتركان می توانند ۱۶ مگابیت بر ثانیه خدمات دریافت نمایند. كابل های قدیمی كه امروزه در منازل برای انتقال دیتای اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرند، ظرفیت لازم را برای انتقال با سرعت بالا ندارند. اما مفهوم ۲۰ مگ این است كه باید تكنولوژی تغییر كند و به سمت VDSL یا FTTH حركت نماییم.

با این اوصاف هنوز در بخش اینترنت ثابت نتوانستیم آن طور كه باید توسعه پیدا نماییم، چونكه هنوز برروی ADSL هستیم اما این فناوری در دنیا رو به انقراض است و VDSL و FTTH رو به گسترش هستند. البته به قول مسئولان مشكلاتی در این زمینه وجود دارد كه بخشی به انحصار ذاتی شركت مخابرات بر می گردد كه باآنكه قانونی نیست اما سرمایه گذاری های زیادی در زمان دولتی بودن آن انجام شده است.

اگرچه هم اكنون كمتر سرویس دهنده ی اینترنتی وجود دارد كه سرعت ۱۲۸ كیلوبیت بر ثانیه را در لیست سرعت های عرضه شده ی خود داشته باشد، اینكه شركت های اینترنتی بعد از تمام شدن حجم اینترنت كاربران، سرعت اینترنت كاربر را تا آخر دوره ماهانه به حداقل سرعت پایه یا ۱۲۸ كیلو بیت بر ثانیه می رسانند، نشان داده است این سرعت های حداقلی هنوز هم كاملا با سرعت های بالا جایگزین نشده اند و تا زمان حذف سرعت های كیلوبیتی هنوز مدت زیادی مانده است.
1397/08/19
14:14:42
5.0 / 5
4415
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ابر نت