شرایط رومینگ اپراتورها در اربعین

شرایط رومینگ اپراتورها در اربعین

ابرنت: با نزدیك شدن به ایام اربعین حسینی و حضور زائران ایرانی در كشور عراق، لازم است مشتركان از شرایط و هزینه های رومینگ برای برقراری تماس آگاه باشند.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، بارها گفته شده كه هنگام سفر به كشورهای خارجی، برقراری ارتباط با ایران می تواند به دو شیوه خرید سیم كارت كشور مقصد یا با سیم كارت های ایرانی صورت گیرد. با استفاده از سیم كارت كشور مقصد، از تعرفه های آن كشور برای تماس تلفنی، ارسال پیامك و دیتا استفاده می گردد اما درصورتی كه مسافران بخواهند از سیم كارت های ایرانی استفاده كنند، تعرفه های رومینگ برایشان محاسبه می گردد كه ناآگاهی از این تعرفه ها و نحوه استفاده از رومینگ بین الملل می تواند به هزینه های بالا منجر شود.

با توجه به استفاده از سیم كارت های اعتباری و دائمی در سفرهای خارجی و خصوصا حضور زوار ایرانی در كشور عراق در روزهای اربعین حسینی، لازم است مشتركان از تعرفه های رومینگ و شرایط آن آگاه باشند تا هزینه های مربوط را مدیریت كنند. البته تنها درصورتی می توان از تعرفه های رومینگ بهره برد كه سیم كارت شما با كشور مقصدتان دارای توافقنامه رومینگ باشد كه بعد از اطمینان از این موضوع، لازم است سرویس رومینگ فعال شود.

سیم كارت عراقی به صرفه تر است

در این راستا محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از كاهش نرخ مكالمه از ایران به عراق به دقیقه ای ۹۰۰ تومان به مناسبت اربعین اطلاع داده و اظهار داشته بود: با توافق صورت گرفته، قیمت ارتباطات بین ایران و عراق و بالعكس كاهش یافته است. بر این اساس، نرخ مكالمات صادره ایران به عراق از دقیقه ای ۳۰۰۰ تومان به دقیقه ای ۹۰۰ تومان برای ایام اربعین حسینی كاهش پیدا كرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مشكلات افزایش هزینه دیتای سیم كارت های ایرانی در عراق، بیان كرد: با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و بخصوص رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود. سفارش می كنم برای صرفه جویی در هزینه ها، زوار عزیز حتما از سیم كارت های عراقی استفاده كنند.

جهرمی همینطور با اشاره به اینكه تماس از ایران به عراق مقرون به صرفه تر است، اظهار كرده بود: در ساعات پیك كه از ساعات غروب آغاز و تا یك صبح ادامه می یابد، از تماس های غیرضرور بپرهیزید. علی رغم همه تمهیدات اپراتورهای عراقی، در راه نجف به كربلا در روزهای منتهی به اربعین، با شلوغی مسیرهای ارتباطی مواجه خواهیم بود.

در این راستا همراه اول تعرفه تماس رومینگ بین الملل شامل مكالمه، پیامك و اینترنت همراه مشتركین خود در عراق را كاهش داده است و تا روز جمعه ۱۱ آبان ماه سال جاری، تعرفه مكالمه مشتركین همراه اول با ایران دقیقه ای ۲۴۹۹ تومان، مكالمه دریافتی دقیقه ای ۸۹۹ تومان، مكالمه با شماره داخلی عراق دقیقه ای ۲۴۹۹ تومان، ارسال پیامك ۸۹۹ تومان به ازایِ هر پیامك و اینترنت همراه ۴۹۹ تومان به ازای هر مگابایت محاسبه می گردد.

ایرانسل هم اعلام نموده كه هزینه تماس با ایران و داخل عراق را برای مشتركان خود ۲۴۹۹ تومان و تماس های دریافتی را ۸۹۹ تومان در نظر گرفته است؛ هزینه ارسال پیامك هم ۴۹۹ تومان است، اما دریافت پیامك برای مشتركان مجانی است. هزینه مصرف آزاد اینترنت رومینگ در كشور عراق هم ۴۹۹ تومان به ازای هر مگابایت در نظر گرفته شده است.

شرایط رومینگ اپراتورها چگونه است؟

هزینه مكالمات سرویس رومینگ بر اساس دقیقه محاسبه می شود، یعنی برای مكالمات كمتر از ۶۰ ثانیه، هزینه یك دقیقه مكالمه محاسبه می شود، پس بهتر است دقایق مكالمات خویش را كامل كرده و پس از آخر مكالمه با زدن دكمه قطع تلفن، از قطع مكالمه خود اطمینان حاصل كنید تا متحمل هزینه ناشی از عدم قطع ارتباط نشوید.

تعرفه های اعلام شده رومینگ در اپراتورها، شامل بخش های تماس با ایران، تماس با همراهان در همان كشور و دریافت تماس از سوی ایران است. در صورت برقراری ارتباط بین دو تلفن همراه ایرانی در كشور میزبان، هزینه مكالمه برای تماس گیرنده و مخاطب مطابق با تعرفه های رومینگ محاسبه می گردد.

با فعال كردن سرویس رومینگ، اینترنت رومینگ و اینترنت گوشی همراه هنگام سفر می توان از اینترنت همراه استفاده نمود. البته بسته های اینترنتی اپراتورهای داخلی هنگام استفاده از سرویس رومینگ، غیرفعال می گردد و هزینه اینترنت بر مبنای حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام شده و هزینه استفاده از این خدمات بر مبنای تعرفه رومینگ محاسبه می گردد.
1397/08/06
14:06:13
5.0 / 5
4460
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ابر نت