معاون وزیر كار اعلام كرد:

ایجاد 63 میلیون شغل تحت تأثیر هوش مصنوعی

ایجاد 63 میلیون شغل تحت تأثیر هوش مصنوعی

به گزارش ابرنت، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تکیه بر تبدیل «نهضت مهارت آموزی در گام دوم انقلاب» به یک جریان ملی اظهار داشت: ۸۳ میلیون شغل در جهان تا سال ۲۰۲۸ حذف و ۶۳ میلیون شغل با تاثیر از تورم، کندی رشد و هوش مصنوعی ایجاد می شود و اگر برنامه ریزی در جهت آموزش های متناسب با مشاغل آینده و آینده مشاغل نداشته باشیم، سهم ما درصد بالایی از بیکاری خواهد بود.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، غلامحسین حسینی نیا ضمن اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر فراهم کردن وسائل و زمینه ارتقاء مهارت جامعه کارگری، اظهار داشت: سخنان رهبر معظم انقلاب حجت را بر ما در تحقق «نهضت ملی مهارت آموزی در گام دوم انقلاب» با عزم ملی تمام کرده است.

وی که در هفتمین همایش ملی کار سخن می گفت، ضمن اشاره به آمار مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۳۳ خاطرنشان کرد: تا سال ۲۰۲۸ یعنی در چهار سال آینده ۸۳ میلیون شغل در جهان حذف و ۶۳ میلیون شغل با تاثیر از تورم، کندی رشد و هوش مصنوعی ایجاد می شود و درصورتیکه برنامه ریزی در جهت آموزش های متناسب با مشاغل آینده و آینده مشاغل نداشته باشیم سهم ما درصد بالایی از بیکاری می شود.

معاون وزیر کار با اعلان اینکه آموزش های مهارتی در کشور عزیزمان در نقطه عطف و زمان به یاد ماندنی در کشور قرار دارد و نیازمند تغییر جهت به سمت رشد است، اضافه کرد: برنامه ریزی، توسعه و ابتکارات حوزه مهارت آموزی در دنیا تا سال ۲۰۲۸ دارای شتاب معناداری است.

وی تصدی گری و تنظیم گری، کیفیت محوری، پیامدسنجی، حمایت هدفمند، مشارکت بخش خصوصی در اجرای آموزش، توسعه بنگاه های موجود در قسمت خصوصی و آموزش مبتنی بر نیاز متغیر نیروی کار را رویکرد جدید سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برشمرد.

حسینی نیا حرکت به تقاضا محوری، کیفیت محوری، پیامدسنجی، ارتقاء مهارت شاغلین، بهره گیری حداکثری از ظرفیت مربیان و ارتقاء کارایی و اثربخشی و افزایش توان انتخاب سازمان در بهره گیری از ظرفیت مربیان را از مهم ترین پروژه های در دست اقدام این سازمان عنوان نمود.

وی ضمن اشاره به برگزاری ۳۲۳ رویدادهای رقابتی مهارت محور در سال گذشته، اظهار داشت: اولین دوره مسابقات مهارت های زندانیان کشور، حضور در سومین دوره مسابقات آسیایی مهارت ۲۰۲۲، حضور در سومین دوره مسابقات اوراسیا- های تک، حضور تیم ملی مهارت ایران در چهل و ششمین دوره مسابقات جهانی مهارت ۲۰۲۲، اولین دوره مسابقات مهارت های کارگران ایران، اولین دوره مسابقات ملی مهارت نوجوانان، فاز یکم بیستمین دوره مسابقات ملی مهارت، مسابقات آزاد مهارت و... همچون رویدادهای رقابتی مهارت محور برگزار شده در سال قبل بوده است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای آمادگی این سازمان جهت تربیت نیروی ماهر متناسب با نیاز بازار کار اعلام نمود و اظهار داشت: اسناد بالادستی در مورد توسعه آموزش های مهارتی در کشور وجود دارد، در اصل کمبود قانون وجود ندارد اما ضروریست که الزامات قوانین مهارتی اجرا شود.

وی با تاکید بر لزوم ورود آموزش های مهارتی در کنار تولید، اظهار نمود: بنگاه های اقتصادی، شرکای اجتماعی، دستگاههای دولتی و... باید در کنار سازمان آموزش فنی و حرفه ای، مسئولیت اجتماعی خویش را در توسعه آموزش های مهارتی به انجام رسانند.

حسینی نیا در انتها جایگاه مهارت آموزی در ایجاد و پایداری اشتغال را بسیار مهم خواند و اظهار داشت: شاغلین آینده و افراد جویای اشتغال مخاطبین گروههای ۱۹ گانه سازمان آموزش فنی و حرفه ای هستند که ۷۲ درصد عرضه آموزش های مهارتی به آنان با تاکید بر ظرفیتهای شرکای اجتماعی و ۲۸ درصد آن با اعتبارات دولتی به انجام می رسد.

منبع:

1402/03/10
09:30:24
0.0 / 5
209
تگهای خبر: آموزش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ابر نت