روایت اقتصاد ایران در ۲۰ اردیبهشت

ممنوعیت جدید برای مهار دلالان خودرو

ممنوعیت جدید برای مهار دلالان خودرو

ابرنت: ابرنت: با عبور از گام نخست ثبت نام و اعلام اولویت های طرح یکپارچه خودرو، حالا سازمان حمایت برای مدیریت بازار یک درخواست جدید را به سامانه های فروش خودرو ارسال کرده است.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، در هفته های گذشته، وزارت صمت بارها اعلام نموده که بر سر راه دلالی در بازار خودرو، سد خواهد گذاشت و دولت تمام تلاش خویش را برای پیشگیری از سوداگری در این بازار به کار خواهد بست.
چهره روز: سازمان حمایت
سازمان حمایت در نامه ای به سایت های اینترنتی معاملات خودرو (خرید و فروش خودرو در بازار آزاد) دستور داد به منظور ساماندهی بازار خودرو تا اطلاع ثانوی از درج قیمت خودرو ها شامل صفر و کارکرده، خوددداری شود؛ ضمن این که از سقف قیمت اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تجاوز نکند، برای خودروهایی که قیمت توسط اتحادیه بارگذاری نشده به صورت توافقی و بدون درج در آگهی فروش باشد.
در خبری دیگر، ایران خودرو هم اعلام نموده که در گام دوم، محصولی عرضه نخواهد کرد. در حالیکه ایران خودرو پیش از این تاکید کرده بود که در مرحله دوم فروش خودرو ها، هایما را حتما در کنار محصولاتی که امکان عرضه داشته باشند، عرضه خواهد کرد، حال در اطلاعیه ای اعلام نموده که عرضه محصولی در مرحله دوم در جهت ایفای تعهدات قبلی، نخواهد داشت و حتی هایما را هم عرضه نمی کند.
همینطور وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن گلایه از عدم اعلام قیمت برخی محصولات عرضه شده در مرحله دوم فروش یکپارچه خودرو ها توسط خودروسازان، تاکید کرده که برپایه قانون پشتیبانی از حقوق مصرف کننده و مصوبه شورای رقابت، بایستی قیمت محصول قبل از اجرای طرح های فروش خودروساز اعلام گردد و قانوناً نباید خودرویی را فروخت که قیمت نهایی آن هنوز اعلام نشده است.
کاهشی روز: قیمت نفت
در بازار جهانی، امروز قیمت نفت کاهش پیدا کرد. بهای معاملات نفت برنت با ۱۶ سنت کاهش، به ۷۷ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۰ سنت کاهش، به ۷۳ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز سه شنبه با افزایش بسته شده بودند.
در کنار آن، نرخ پایه برای ابرنفتکش ها، به دنبال تصمیم غیرمنتظره اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید که حجم نفت حمل شده در اقیانوس های جهان را می کاهد، سه چهارم سقوط کرد.
وزارت نفت هم در رابطه با سرقت های نفتی خبری جدید داشت. مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران اظهار داشت: باتوجه به تمهیدات درنظر گرفته شده میزان سرقت از خطوط لوله کاسته شده و این مورد درحال کنترل است.
ساماندهی روز: بازار هواپیما
چالش بر سر قیمت بلیت هواپیما، همچنان ادامه دارد. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در مورد ساماندهی بازار فروش بلیت هواپیما به سازمان تعزیرات حکومتی نامه ای ارسال کرد.
در حوزه جاده ای هم پیگیری نهایی شدن یک آزادراه عنوان شد. خیرالله خادمی -مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور- اخیرا در رابطه با این آزادراه خبر داد: بلندترین آزادراه کشور بین شیراز و اصفهان ایجاد می شود که ۲۱۲ کیلومتر از این آزادراه آماده شده و امیدواریم بتوانیم این آزادراه را در شش ماهه اول سال تحویل دهیم و این آزادراه می تواند تحول بزرگی در جنوب کشور ایجاد نماید.
خادمی یک خبر دیگر هم داشت. معاون وزیر راه، از آغاز مراحل ریل گذاری راه آهن رشت - کاسپین در راه پیربازار اطلاع داد و اضافه کرد: در چند هفته آینده مراحل ریل گذاری این مسیر آغاز خواهد شد بنابراین با عنایت به پیشرفت پروژه و اقدامات انجام شده تا چند ماه آینده بخش اعظمی از پروژه تکمیل می شود.
نوسانی روز: بازار سرمایه
شاخص کل بورس امروز با ۲۸ هزار و ۹۲ واحد کاهش تا رقم دو میلیون و ۲۷۷ هزار واحد کاهش پیدا کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۱۷ هزار و ۴۹۱ واحد نزول کرد و در رقم ۷۶۴ هزار و ۷۵۵ واحد ایستاد.
در خبری دیگر، وزیر امور اقتصادی و دارایی با رد فرضیه حبابی بودن رشد بورس در ابتدای سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: بورس در ماه های اخیر رشد سریعی داشته و امکان دارد در این راه توقف هایی داشته باشد، اما در نهایت به مسیر خود ادامه می دهد.
یارانه اردیبهشت نیز واریز شد. یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۴۷ در ارتباط با اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به حساب کلیه سرپرستان خانوار مشمول دریافت یارانه در سرتاسر کشور واریز و از ساعت ۲۴ امروز (چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه) قابل برداشت است.
منبع:

1402/02/21
13:30:27
0.0 / 5
206
تگهای خبر: اینترنت , حقوق , خودرو , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ابر نت