سقوط سود سامسونگ به پایین ترین رکورد ۱۴ ساله

سقوط سود سامسونگ به پایین ترین رکورد ۱۴ ساله

ابرنت: پیش بینی می شود سود شرکت سامسونگ الکترونیکس در سه ماهه نخست سال 2023 تحت تاثیر بدتر شدن اشباع تراشه و کاهش خرید مشتریان در بحبوحه کندی اقتصاد جهانی، 92 درصد کاهش پیدا کرده و به پایین ترین رکورد 14 ساله نزول کند.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، مفسرین انتظار دارند عرضه تلفن هوشمند پرچمدار جدید از سود بخش موبایل سامسونگ پشتیبانی کند اما واحد تراشه این غول کره جنوبی احتمالاً ضرر سه ماهه بیش از سه تریلیون وون (۲.۳ میلیارد دلار) را گزارش خواهدنمود برای اینکه قیمت تراشه حافظه کاهش پیدا کرده و ارزش موجودی تراشه این شرکت را کاهش داده است.

سامسونگ که بزرگترین سازنده تراشه حافظه، تلویزیون و تلفن هوشمند جهان در سال ۲۰۲۲ بود، معیار سنجش روندهای مصرف جهانی است. مقرر است این شرکت نتایج مالی اولیه سه ماهه نخست را روز جمعه و نتایج کامل را اواخر ماه میلادی جاری اعلام نماید.

طبق برآورد ۲۷ تحلیلگر رفینیتیو، سود عملیاتی سامسونگ در سه ماهه منتهی به ۳۱ مارس، احتمالاً به ۱.۰۸ تریلیون وون کاهش پیدا کرده است که پایین ترین رقم از زمان ثبت سود ۵۹۰ میلیارد وون در سه ماهه نخست سال ۲۰۰۹ خواهد بود و با سود عملیاتی ۱۴.۱۲ تریلیون وون در سال قبل قیاس می شود.

طبق داده ترند فورس، قیمت تراشه حافظه درام که در تلفن های هوشمند، کامپیوتر های شخصی و سرور استفاده می شود، در سه ماهه نخست حدود ۲۰ درصد کم شد در صورتیکه قیمت تراشه های فلش ناند که برای ذخیره سازی داده استفاده می شود، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد.

مشتریانی نظیر اپراتورهای دیتاسنتر و سازندگان تلفن هوشمند و کامپیوتر شخصی در برخورد با راکد ماندن تقاضای مصرف کنده برای دستگاه های فناوری، از خرید تراشه های جدید خودداری کرده و در عوض، از موجودی تراشه های خود استفاده می نمایند. افزایش نرخ بهره و تورم سبب شده است خریداران تراشه برای انجام سرمایه گذاری های جدید محتاط شوند.

شرکت آمریکایی سازنده تراشه حافظه "میکرون تکنولوژی" اعلام نموده است هزینه برای کارخانه ها و تجهیزات جدید و همین طور تولید را کم می کند. شرکت هاینیکس، سرمایه گذاری و تولید را تعدیل کرده و شرکت "کیوشیا هولدینگز کورپ" ژاپن هم اعلام نموده است که تولید را به میزان ۳۰ درصد کاهش خواهد داد. اما سامسونگ الکترونیکس در ژانویه اعلام نمود با وجود کندی اقتصادی جهانی و برخلاف انتظارات، تصمیم دارد هزینه سرمایه گذاری را امسال مطابق با سال قبل حفظ کند. سامسونگ اعلام نمود به هزینه در تراشه ها که سال قبل به ۴۷.۹ تریلیون وون (۳۹ میلیارد دلار) رسید، ادامه می دهد.

سامسونگ الکترونیکس در فوریه اعلام نمود حدود ۱۶ میلیارد دلار از زیرمجموعه تولیدکننده نمایشگر خود استقراض خواهدنمود تا به حفظ روند سرمایه گذاری کمک نماید.

طبق برآورد هفت تحلیلگر، انتظار می رود سود واحد موبایل سامسونگ، به میزان ۹ درصد در سه ماهه مارس کاهش پیدا کرده و به ۳.۴۶ تریلیون وون برسد.

بر اساس گزارش رویترز، مفسرین می گویند هر چند تقاضا برای تلفنهای هوشمند کند است اما مدل های گرانقیمت تاب آوری بیشتری داشته اند.

منبع:

1402/01/16
18:03:05
0.0 / 5
308
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ابر نت