تولد ریال دیجیتال در جهت تحقق یک هدف ملی

تولد ریال دیجیتال در جهت تحقق یک هدف ملی

به گزارش ابرنت، راه اندازی ریال دیجیتال یا رمزارز ملی چندی است که در ایران هم مورد توجه قرار گرفته و بعضی از مراحل اجرایی آن انجام و گفته شده است یکی از اهداف بانک مرکزی از توسعه این ابزار، فعال سازی ظرفیت برنامه پذیری پول در ذیل کارکردهای اقتصاد دیجیتال است.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، بیشتر از یک دهه است که در زمینه پولی دنیا گرایش جدیدی با عنوان رمزارزها به وجود آمده است؛ البته این روزها باتوجه به این که جنبه های جدیدی از رمزارزها نمودِ بیشتری یافته، بنابراین آنها تحت عنوان رمزدارایی ها شناخته می شوند. گفته شده فلسفه اصلی رمزارزها مبتنی بر تمرکززدایی است؛ بدین معنا که فضایی نوین را در زمینه پولی و سایر حوزه ها تصویر می کند که به جای آنکه یک مرکز مبدأ اعتماد مردم به مانند نهادهایی همچون بانکهای مرکزی داشته باشیم، جایگزین آن و برمبنای آنچه مردم به آن اقبال دارند، ارزشی عرضه شود.

در این فضا نهادهایی که مردم برای حل مشکلاتشان به آن رجوع می کنند، بیشترین حوزه هایی هستند که مورد هدف قرار می گیرند که یکی از آنها بانک مرکزی است. هر پولی که در هر کشوری تبادل می شود به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش پیدا می کند، در واقع در صورتیکه بانکهای مرکزی نباشند، تمام اسکناس های رایج، سکه ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می شوند.

اما به سبب ناشناخته بودن دنیای رمزارزها، سیاستمداران در کشورهای مختلف آگاهی کافی برای چارچوب گذاری و تدوین قانون در این عرصه نداشتند و تابحال هم تکلیف مجاز یا ممنوع بودن مبادله رمزارزها مشخص نشده است. از طرف دیگر، از آنجائیکه در خیلی از کشورهای دنیا هنوز رمزارزها را به رسمیت نشناخته اند و عمده واکنش نسبت به این فناوری مبتنی بر قاعده گذاری و کنترل فعالیت کاربران است، ایران هم تلاش خویش را می کند تا بتواند به تدوین قوانینی در این عرصه نائل شود.

در کنار تدوین قوانین برای رمزارزها، مسؤلان در ایران به فکر راه اندازی رمز ارز ملی بودند، بدین سبب مبحث راه اندازی این رمز ارز بر پایه ریال در اوایل پاییز سال قبل مطرح و گفته شد رمز ارز ملی همچون موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل های مربوط به آن تدوین شده و در آینده نزدیک به صورت آزمایشی راه اندازی خواهد شد که در نهایت رئیس کل سابق بانک مرکزی در بهمن ماه سال قبل آگاهی داد که رمز ریال ملی اوایل سال جاری راه اندازی و این رمز رسال توسط بانک مرکزی (به صورت آزمایشی) منتشر می شود.

با انتشار رمزریال، افراد اسکناس ریال خویش را تحویل بانک مرکزی می دهند و رمز ریال تحویل می گیرند که این رمز ریال قابل استفاده برای سرمایه گذاری نیست و صرفاً جایگزین اسکناس خواهد شد. بانک مرکزی هدف خود از طراحی رمزریال را تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه ریزی و برنامه نویسی اعلام نموده تا با این فرایند پول دارای موجودیت هوشمند شود.

سطح امنیت بالای آن یکی از خصوصیت های حائز اهمیت رمزارز ریال در مقایسه با اسکناس است؛ در حقیقت طراحی رمز ریال به صورتی است که ردیابی وجوه دقیق قابل انجام است و حتی درصورت سرقت اطلاعات رمز ریال و هک گوشی تلفن هوشمند توسط سارقان و هکرها امکان ردیابی وجود دارد. علی صالح آبادی-رئیس کل سابق بانک مرکزی- ۲۳ شهریور ماه از اجرای مرحله پیش آزمایشی رمز ریال بانک مرکزی آگاهی داده و گفته بود که طی روزهای اخیر فرآیند پیش از طریق اندازی آزمایشی رمز ریال با رقم یک میلیارد تومان و با عرضه رمز ریال به تعداد کمی از افراد شروع و عملا مرحله پیش آزمایشی آن در دو بانک ملی و ملت اجرایی شده است.

اما این مقام مسئول در تازه ترین اظهارات خود یعنی در ۱۱ مهر ماه اعلام نمود که با پایان این مرحله از تست، وارد آزمایش های گسترده تر خواهند شد که امیدوارند در مهر ماه وارد مرحله آزمایشی گسترده تر شوند. در نهایت پیش نویس سند ریال دیجیتال بمنظور تنویر افکار عمومی و تبیین سیاست های بانک مرکزی در زمینه پول دیجیتال آبان ماه سال جاری منتشر گردید.

در این سند ابتدا اهداف بانکهای مرکزی از انتشار پول دیجیتال آمده است که طبق آن، بانکهای مرکزی با اهداف مختلفی مبادرت به توسعه پول دیجیتال می کنند که همچون آنها میتوان به مواردی همچون پاسخ به نیازمندی پرداخت های آتی در اقتصاد دیجیتال، بهبود کارایی ابزارهای پرداخت نوین، افزایش دسترس پذیری پول بانک مرکزی، مدیریت اثرات کاهش به کارگیری اسکناس در جامعه، توسعه ابزارهای پرداخت بین المللی با سایر کشورها، توسعه تاب آوری ابزارهای پرداخت، رسیدن به اهداف خاص در زمینه سیاستگذاری پولی و در مواردی مدیریت مخاطرات ناشی از رواج پول های خصوصی اشاره نمود.

این اهداف نهایتا تعیین کننده خیلی از مختصات پول های دیجیتال بانکهای مرکزی است. به عبارت دیگر، طراحی اقتصادی، فنی و کسب وکاری پول دیجیتال بانکهای مرکزی تا حدود زیادی وابسته به اهدافی است که بانکهای مرکزی از توسعه پول دیجیتال دنبال می کند.

در ادامه این سند نیز، هدف بانک مرکزی ایران از انتشار پول دیجیتال در گام نخست بسترسازی برای توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور و پاسخ به نیازمندی های در رابطه با حوزه پرداخت در اقتصاد دیجیتال اعلام شده است. همینطور گفته شده که در این گام و به تدریج منافعی همچون توسعه تاب آوری ابزارهای پرداخت، مدیریت اثرات کاهش به کارگیری اسکناس در جامعه، بهبود کارایی ابزارهای پرداخت نوین، افزایش دسترس پذیری پول بانک مرکزی و مدیریت مخاطرات ناشی از رواج پول های خصوصی هم حاصل شود.

یکی از اهداف بانک مرکزی از توسعه این ابزار، فعال سازی ظرفیت برنامه پذیری پول در ذیل کارکردهای اقتصاد دیجیتال است. باآنکه عرضه این خدمت درباب گونه های مختلفی از پول دیجیتال امکان پذیر است بدین سبب فعال سازی این ظرفیت درباب پول مبتنی بر توکن انتشار یافته بوسیله فناوری دفترکل توزیع شده و زنجیره بلوک قابلیت توسعه کم هزینه تری داشته و تجارب مختلف پیاده سازی این ظرفیت روی انواع توکن های انتشار یافته بر بستر این فناوری موجود و دردسترس است. همچنین، بسترهای مبتنی بر تکنولوژی دفترکل توزیع شده به سبب به کارگیری سازوکار اجماع در فرایند تایید تراکنش ها از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در عین حال به سبب ثبت اطلاعات در قالب بلوک های اطلاعاتی پیوسته در این شبکه، امکان رهگیری هر نوع تغییراتی در زنجیره اطلاعاتی ثبت شده وجود دارد.

جزئیاتی از اجرای ریال دیجیتال بانک مرکزی

طبق گفته مهران محرمیان- معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی- ریال دیجیتال و فرآیندهای انتشار آن طبق آن چیزی که در قانون دیده شده کاملا مشابه اسکناس است یعنی هر آن چیزی که برای انتشار اسکناس استفاده می شود شامل این که پشتوانه داشته باشد، هیات نظارت بر اندوخته اسکناس بررسی های لازم را انجام دهد و سایر موارد مشابه اسکناس است ولی تفاوت مهم ریال دیجیتال با اسکناس کاغذی این است که این پول، پول هوشمند و قابل برنامه نویسی است. به عبارت دیگر تمامی آنچه را اسکناس دارد، در ریال دیجیتال هم داریم به جز این که در این پروژه فیزیک اسکناس وجود ندارد، برای تبادلش لازم نیست دو نفر کنار هم باشند و مهم تر از همه این توانایی وجود دارد که قراردادهای هوشمند در داخل این نوع پول تعبیه شود و بین گیرنده و فرستنده که به صورت همتا به همتا این پول را مبادله می کنند به صورت هوشمند اجرا می شود.

همچنین گفته شده دوره آزمایشی این پروژه مشابه سایر کشورها معمولاً طولانی است و بعد از دریافت بازخوردها از مردم و بررسی اثرات آن در زمینه های مختلف به لحاظ حقوقی، اقتصادی و... در نهایت با اطمینان کامل از حل مشکلات فنی و آمادگی کامل در سطح وسیع مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وجه تمایز میان رمز ریال و رمز ارزهای رایج چیست؟

در خیلی از موارد زمانی که مردم عنوان رمزریال بانک مرکزی (رمزپول) به گوششان می خورد، تصوری به مانند رمزارز برای آنها ایجاد می شود. لازم به توضیح است که رمزریال یک رمزارز جهان روا مانند بیتکوین و بی پشتوانه و نیازمند استخراج نیست؛ کمااینکه تمام رمزارزهای جهان روا هم قابل استخراج نیستند، اما بیتکوین به عنوان مشهورترین رمزارز قابلیت استخراج دارد. البته انتشار رمزریال مانند ریال در انحصار بانک مرکزی است. بسیاری این تصور را دارند که رمزریال، مانند سایر رمزارزها (coin) ها است که قابلیت سرمایه گذاری دارد، اما باید تاکید شود که اینطور نیست چونکه هیچ فردی بر روی پول سرمایه گذاری نمی کند به بیان بهتر رمزریال همچون اسکناس ابزار مبادله، دارای قوه ابراء و یک ابزار پرداخت است.

در تشریح خصوصیت های رمز ریال ملی اینگونه توضیح داده شده که در رمزریالی که در داخل گوشی قرار می گیرد، بانک به عنوان شخص سوم و واسط که امکان انتقال وجه را فراهم می آورد، حذف و عین پول و اسکناسی که در جیب داریم به صورت الکترونیک منتقل می شود.
1401/11/07
18:23:57
0.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ابر نت