همکاری وزارت ارتباطات و نیرو برای تسریع پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارها

همکاری وزارت ارتباطات و نیرو برای تسریع پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارها

ابرنت: در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر نیرو به همکاری این وزارتخانه برای تسریع در پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارها تاکید گردید.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبرنوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای قبل در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

در همین رابطه، بامداد امروز (سه شنبه) عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات میزبان علی اکبر محرابیان - وزیر نیرو بود و در این دیدار درباره ی همکاریهای مشترک بحث و تبادل نظر شد.

در این دیدار که با حضور معاونان این دو وزارتخانه برگزار شد، زارع پور با تشریح ماموریت های وزارت ارتباطات در زمینه های مختلف به پروژه شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از اولویت های مهم دولت اشاره نمود و اظهار داشت: در یک سال قبل دولت سیزدهم پیشرفت این پروژه به حدود ۶۰ درصد رسیده است.

وی اضافه کرد: با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات خدمات متنوع و باکیفیت در یک بستر امن و پر سرعت به مردم ارائه می شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به برنامه ریزی وزارت ارتباطات جهت راه اندازی چهار قطب مرکز داده در کشور اظهار داشت: برای تامین برق این چهار مرکز به عنوان مراکز قطب داده کشور نیاز به همکاری وزارت نیرو دارد.

زارع پور به پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها به عنوان یکی دیگر از اولویت های دولت برای سه سال آینده اشاره نمود و تشریح کرد: این پروژه به عنوان یک پروژه راهبردی و ملی نیاز مردم به سرعت های بالای چند صد مگابیت بر ثانیه را تامین می کند. ضمن این که توسعه نسل های جدید تلفن همراه نیازمند تامین شبکه فیبر نوری است.

او با تاکید به این که انجام این پروژه می تواند ارتباطات پایدار کشور را تا چند دهه آینده بیمه کند، از وزیر نیرو خواست تا زیرساخت های وزارت نیرو به کمک این پروژه بیایند.

وزیر ارتباطات از وزارت نیرو به عنوان یکی از دستگاه های پیشرو در پیوستن به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند قدردانی نمود.

طبق اعلام وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، علی اکبر محرابیان نیز در این نشست با اشاره به پیشرفت های شبکه ملی اطلاعات، این پیشرفت را امید بخش دانست و اصرار کرد که برای اطلاع مردم باید درباره ی این شبکه اطلاع رسانی بهتری شود.

وی با بیان آمادگی کامل برای همکاری در پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها، اضافه کرد: هر امکانی که در اختیار وزارت نیروست جهت استفاده در این پروژه در اختیار قرار می گیرد.

وزیر نیرو، باتوجه به جهت گیری وزارت نیرو برای بهره گیری حداکثری از تکنولوژیهای جدید برای هوشمندسازی این وزارتخانه، قرائت کنتور، ارسال لحظه ای و فرمان پذیری را برای مدیریت مصرف مهم عنوان نمود و اظهار داشت: اولویت ما هوشمندسازی کنتور پنج میلیون مشترک پر مصرف است که می توانیم در این عرصه نیز با وزارت ارتباطات همکاری داشته باشیم.

بر اساس این گزارش، در این نشست معاونین دو وزیر نیز مباحثی را درباره ی نوع شیوه همکاری دو وزارتخانه و مسائل در رابطه با آن مطرح نمودند و در آخر قرار شد مدل همکاری برای پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارها ظرف چند روز آینده بین معاونین این دو وزارتخانه به تفاهم برسد.

گفتنی است یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات، گسترش زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است و مسئولان وزارت ارتباطات تاکید کرده اند با برنامه ریزی انجام شده تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب وکارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد و بتازگی هم اعلام شده که همه شهرهای استان ایلام تحت شبکه سراسری فیبر نوری قرار گرفته است.

منبع:

1401/09/23
11:52:18
0.0 / 5
957
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ابر نت