از دارک وب چه می دانید؟

از دارک وب چه می دانید؟

به گزارش ابرنت، داستانهای ترسناکی در رابطه با ی دارک وب در اینترنت دست به دست می شود و این سوال همواره وجود دارد که آیا این مطالب حقیقت دارد؟ از انجمن های اجتماعی معمولی تا فعالیتهای مجرمانه ی ترسناک همه مواردی بوده که در دارک وب وجود دارد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، دارک وب یا وب تاریک (Dark Web) به شبکه ای گفته می شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می گیرد و گفته می شود که ردیابی کارهای آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا نا ممکن است.
به بیانی دیگر دارک وب یا وب سیاه قسمتی از دیپ وب و دیپ وب آن بخش از اینترنت است که موتورهای جست و جو آنرا نمایش نمی دهند. در این شبکه، اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آنها را مدیریت می کنند، فروشندگان مواد مخدر، هکرها، تروریست ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را می سازند. در حقیقت "دارک وب" بخش کوچکی از "وب پنهان" است و شامل سایت هایی می شود که برای کاربران خاص قابل مشاهده می باشد، اما توسط آی پی های مخفی سرور اجرا می شوند. در این شبکه تمامی اطلاعات بصورت آنلاین و با پسوردهایی محافظت شده اند؛ برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پی وال گذشته و از نرم افزارهای مخصوص بهره برد.
دسترسی به شبکه های دارک وب راحت نیست اما همه چیز در آنها خرید و فروش می شود؛ از مواد و مخدر و ارز تقلبی گرفته تا اعضای بدن انسان و حتی قاتل! نکته مهم در این شبکه ها خرید و فروش است و این که چه چیزهایی را می توان در این شبکه ها خرید یا فروخت. باید اینطور گفت هر چیزی که در دنیای عادی نمی توان به آن به آسانی دسترسی پیدا کرد را می توان در این شبکه ها خرید.
فروش ارز تقلبی در همه جای جهان ممنوع می باشد. اما به هر حال جاعلان ارز همیشه بدنبال جعل کردن هستند و همیشه می خواهند از این راه به پول هنگفت برسند. نکته جالب این است که در دارک نت هستند بسیاری که می خرند. در دارک نت تمامی ارزها همچون پوند، یورو و ین درحال تبادل است.
جاعلان بدنبال فروش محصولات حاصل دست خود هستند. نسخه جعلی تمامی مدارک مهم همچون پاسپورت، گواهینامه رانندگی، مدارک شهروندی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک بوسیله دارک نت تهیه می شود. به عنوان مثال تهیه کردن نسخه جعلی گواهینامه رانندگی ۲۰۰ دلار و نسخه جعلی پاسپورت های آمریکا و انگلستان بیش از چند صد دلار هزینه دارد.
با آنکه فروش مواد مخدر تقریباً در تمام دنیا مگر در مواردی خاص در بعضی کشورها ممنوعست اما دیگر دسترسی به آن در دارک وب امکان پذیر است. زمانی مافیاهای تجارت مواد مخدر آنقدر قدرتمند بودند که هر چیز که سر راهشان می شد را به آسانی کنار می زدند. حالا خیلی از تاجران مواد مخدر و حتی فروشندگان عادی در این شبکه دیجیتالی به تبادل انواع مختلف مواد مخدر می پردازند.
طبق این گزارش، علاوه بر تمام خرید و فروش ها در شبکه دارک وب، جرایم اینترنتی بسیاری هم اتفاق می افتد و حتی فایل های غیر قانونی زیادی هم منتشر می شود که تعدادی از آنها مانند پول رمزنگاری شده، خدمات میزبانی وب، خدمات ابری، جُرم افزار، استخدام هکر، مراکز تماس جرایم مختلف، استخدام هکر و مراکز تماس جرایم مختلف می تواند سیاست و اقتصاد کل دنیا یا یک کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

مجرمان چگونه به دارک وب وارد می شوند؟
اما دسترسی به این شبکه ها آنقدرها هم کار آسانی نیست. البته که خلافکاران یا به اصطلاح بدمن ها (آدم بدها) هر راهی را می روند تا به نتیجه خودشان برسند آنها برای آنکه به هدف شان برسند، قانون یا هر چیز دیگری را از سر راه بر می دارند. اما به هر حال شاید تعدادی از وی پی ان ها بتوانند وارد این شبکه ها شوند.
بگفته کارشناساسان، برای آنکه مطمئن شوید می توانید کامپیوترهای شخصی و وی پی ان هایتان را کنترل کنید، هر از چند گاهی سیستم هایتان را چک کنید تا مطمئن شوید راهی برای ورود به این شبکه ها در سیستم شما نباشد. این شبکه ها به شدت حساس هستند و تا آن زمان که مطمئن نشوند که کاربر امنی می خواهد وارد شود، اجازه ورود نمی دهند. در حقیقت این یکی از مهم ترین دلایلی است که پلیس تا حالا نتوانسته این شبکه ها را مختل کند. البته که برخی هم معتقدند دست خیلی از ابر قدرت ها هم در کار است ولی هنوز چیزی اثبات نشده است. مرورگرهای ناشناس، موتورهای جست وجوی ناشناس، ویکی های جنایی و چت روم های پنهان همچون راه هایی هستند که هکرها می توانند وارد این فضا شوند.

روش هایی که می توان از رمز عبور باخبر شد
بر این اساس، لو رفتن پسورد می تواند برای همه خطرناک باشد برای اینکه افراد خیلی از یک پسورد مشترک برای چندین سایت مختلف استفاده می نمایند. بدین سبب اگر برای نام نویسی در یک وب سایت از ایمیل آدرستان استفاده کنید و سپس درست پسورد همان ایمیل را برای ورود به این وب سایت تکرار کنید، دقیقا کاری را انجام داده اید که هکرها می خواهند.
شاید خیلی از کاربران ایمیل در واکنش به لو رفتن پسوردها عکس العمل خاصی نشان ندهند، برای اینکه هیچگاه مطلب مهمی را بوسیله ایمیل ارسال نمی کنند اما مطمئنا انتشار پسورد و دستیابی یک هکر به حساب ایمیل برای افراد مشهور و سرشناس و افرادی که بوسیله این راه ارتباطی کارهای اقتصادی شان را مدیریت می کنند، یک مسئله حیاتی بشمار می رود.
وب سایت هایی وجود دارند که حاوی رمزهای عبور فاش شده هستند در نتیجه هکرها هم می توانند به سراغ این سایت ها رفته و تمام اسامی کاربری و پسوردهای فاش شده را دانلود کنند و از آنها در راستای هک کردن حساب های کاربری افراد بهره بگیرند. برای صیانت از حساب های کاربری مختلف در مقابل لو رفتن پسورد، کافی است مطمئن شوید که برای هر حساب کاربری در هر وب سایت از پسورد های مختلفی استفاده کنید که هر کدام به اندازه کافی طولانی و امن هستند.
اما یاد آوری پسورد های گوناگون برای هر وب سایتی که در آن عضو شده اید نیز مطمئنا کار ساده ای نخواهد بود و برای همین است که استفاده از برنامه های مدیریت پسورد بطور معمول به کاربران پیشنهاد می شود. وب سایت Troy Hunt’s Have I Been Pwned، فهرستی از اسامی کاربری و رمزهای عمومی که قبل تر فاش شده اند را در دیتابیس خود ذخیره کرده است. تقریباً هر وب سایتی که در فضای وب یا دارک وب دارای یک نقص فنی بوده، در فهرست بلند بالای Have I Been Pwned جای گرفته و با ورود به این سایت میتوان از نقصها امنیتی حساب های خود قبل از آنکه مشکل بزرگی رخ دهد، مطلع شد.

چند نمونه از اقدامات انجام شده در دارک وب
طی چند سال قبل به نقل از وب سایت هکرنیوز، اطلاعات حیاتی، سری و محرمانه نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در محیط دارک وب با قیمت حداکثر ۲۰۰ دلار به فروش رسیده است. متخصصان شرکت امنیتی مک آفی ( McAfee) گزارشی ارائه دادند که طبق آن معلوم شد خیل عظیمی از مجرمان سایبری و هکرها داده های مهم و اساسی نهادهای مهم همچون فرودگاه های بین المللی را در محیط دارک وب به فروش رسانده اند که این امر بطور قطع تهدید جدی برای سلامت و امنیت این سازمان های مهم به شمار خواهد آمد.
همین طور گروهی از مجرمان سایبری با بهره بردن از یک لطمه پذیری و افشای پسورد پست الکترونیکی بیش از ۷۷۳ میلیون نفر از کاربران دسترسی به اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران در محیط دارک وب را برای هکرها فراهم کردند. درحقیقت اطلاعات بیش از ۷۷۳ میلیون نفر از کاربران در محیط وب تاریک یا دارک وب در دسترس خیل عظیمی از هکرها قرار گرفته است چونکه گروهی از مجرمان سایبری با بهره گیری از یک لطمه پذیری و حفره امنیتی به پسورد این تعداد از کاربران ایمیل و پست الکترونیک در جهان دسترسی و نفوذ یافته اند و بعد از آن نیز اطلاعات مکشوفه خودرا در اختیار انجمن های هکری قرار داده اند تا به داده های موردنیاز قربانیان مدنظر خود دسترسی پیدا کنند.
اما بعد از آن اعلام شد، پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل) جلوی فعالیت دو بازارسیاه مبتنی بر دارک وب را که به خرید و فروش اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران و سازمان های مختلف دولتی و غیردولتی می پرداختند، گرفت.
گزارش های انتشار یافته در وب سایت hackernews حاکی از آن بود که پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل) جلوی فعالیت دو بازار سیاه مبتنی بر دارک وب را که به خرید و فروش اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران و سازمان و نهادهای دولتی و غیردولتی مختلف می پرداختند، گرفته و مانع فعالیت آنها در فضای مجازی شده است. بگفته مقامات یوروپل خیلی از اطلاعات و محصولات خاص نظیر کارت اعتباری های مسروقه، نرم افزارهای آلوده به ویروس های کامپیوتری و بدافزار، کالاهای قاچاق و غیرقانونی و همین طور خرید و فروش دارو و اسلحه در وب سایت های مختلفی که بصورت پنهانی در محیط دارک وب فعالیت داشته اند، متوقف، غیرفعال و بسته شده اند و خیلی از سرکرده های آنان نیز تحت تعقیب و پیگرد قانونی قرار گرفته اند. پلیس آلمان نیز اعلام نموده که سه نفر را که در بازار سیاه دارک وب ملقب به وال استریت فعالیت داشته اند و بیش از یک میلیون کاربر و بیش از پنج هزار مشتری را در خود جای داده بود، دستگیر و بازداشت کرده است.
منبع:

1401/09/02
14:48:32
0.0 / 5
314
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ابر نت