وزیر كار خواستار شد:

سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب وکار

سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب وکار

ابرنت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص 3000 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه 1401 آگاهی داد و سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب وکار را خواهان شد.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، سیدصولت مرتضوی - در چهل و هفتمین نشست ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی که در مجموعه تلاش درحال برگزاری است، اظهار نمود: مقام معظم رهبری بر مانع زدایی از اشتغال تاکید فرمودند چرا؟ چون اشتغال مانعی ندارد. اگر کسی خواست در خانه خود سنگی را بتراشد و پیکرتراش شود آیا باید به اواجازه بدهیم؟ مانع زدایی یعنی مانع اشتغال را برداریم.

وی افزود: امروز جوانان خلاق با آموزش های نظری و عملی می توانند بهترین کسب و کار را داشته باشند. ما باید بستر کار خیر را فراهم نماییم.

وزیر کار خاطرنشان کرد: هرکس با هر سلیقه ای که می خواهد کار کند، از گلدوزی تا نقاشی یا راه اندازی دار قالی، باید این فرصت برای او فراهم گردد و مانع زدایی و شرایط کسب و کار را برای آنها فراهم نماییم.

مرتضوی اضافه کرد: هم اکنون برخی مشاغل هستند که نیاز به هزینه زیاد ندارد و ما باید تا می توانیم هزینه های آنها را کاهش دهیم. بطورمثال در گذشته یک گاوداری، خانوادگی اداره می شد و نگهبان و کارگر شیفتی نمی خواست، چون خانواده ها با هم کار می کردند و هزینه تمام شده کم می شد پس تا می توانیم باید پروسه صدور مجوزهای کسب و کار را تسهیل نماییم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به اهمیت مشاغل خانگی اظهار نمود: مشاغل خانگی به چند دلیل مهمست اول این که اشتغال ایجاد می کند، دوم مردم در آرامش زندگی می کنند، سوم نظام استاد - شاگردی تقویت می شود و افراد بطور رایگان کار را یاد می گیرند.

وی خواهان سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب و کار شد و اظهار داشت: اگر فرد متقاضی برای طبخ غذای خانگی مجوز گرفت و ضوابط را رعایت نکرد، می توان مجوزش را ۱۰ رور تعلیق کرد تا شرایط و شیوه کسب و کار خودرا اصلاح نماید.

مرتضوی اضافه کرد: قالیبافی از قدیم الایام یکی از عمده ترین تولیدات ما بوده است که نیاز به مجوز یا سخت گیری ندارد، از طرفی باید بستر صادرات را فراهم آورد ولی متاسفانه ما در همان ابتدای مسیر گرفتار شدیم پس معتقدم همه مسئولین باید دست به دست هم بدهیم تا مشکل اشتغال در کشور را حل و در عین حال از مشکلات مردم گره گشایی نماییم. برای فراهم کردن فرصت اشتغال جوانان باید چرخه مدیریتی را توسعه بدهیم.

وزیر کار اظهار داشت: چرا باید بازار فرش ما در دنیا سیر نزولی پیدا کند در حالیکه می توانیم از این راه درآمد داشته باشیم و هزینه ها را کم کنیم؟

وی در انتها ضمن اشاره به اختصاص ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در بودجه ۱۴۰۱، اظهار داشت: پرداخت ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات می تواند دست کم ۳۰ هزار فرصت شغلی به دنبال داشته باشد. اگر ۵۰ میلیون تومان به یک نفر بطور رایگان بدهیم، بطور قطع اثرات و برکات بسیاری دارد و به شاغل شدن او کمک می نماید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همین طور در حاشیه این جلسه که با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف در حوزه صدور مجوز مشاغل خانگی برگزار شد، اظهار داشت: تمام هم و غم دولت این است که حقوق و مزایای آحاد مختلف جامعه و کسانی که به نحوی در بخش های مختلف مشغول کار هستند، از عدالت برخوردار باشد، بر همین مبنا دستوراتی را به سازمان امور استخدامی صادر کرده است و اساسا مطابق آنچه که بر اساس عدل و اقتضای منابع باشد، تصمیم گیری خواهد شد.
وی درباره ی حمایت وزارت کار از مشاغل خانگی و افزایش بودجه این بخش اظهار داشت: یکی از رسته های شغلی که به تولید و اشتغال پایدار کمک می نماید، مشاغل خانگی است، از طرفی اشتغال خانگی هم فرصت شغلی است و هم اوقات فراغت اعضای خانواده را پر می کند و در زمره مشاغل کم هزینه تعریف می شود.
وزیر کار خاطرنشان کرد: دولت در این حوزه چند کار اساسی انجام داده است؛ اول این که سامانه پنجره واحد را در ارتباط با صدور مجوزها راه اندازی کرده است که در کمترین زمان، مجوزها صادر می شود. کار دیگر دولت تامین تسهیلات است و خوشبختانه برای امسال ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات تامین شده است که ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن توزیع شده است.
بگفته مرتضوی، تلاش بر این است که ۳۰۰۰ میلیارد تومان تعیین شده به ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
وی ادامه داد: در تلاشیم تا علاوه بر استفاده از ظرفیت دو بانک عامل تخصصی وزارت کار، از ظرفیت بانکهای دیگر هم که وعده داده اند به تعهدات خود تا سقف ۳۰۰۰ میلیارد تومان کمک کنند، استفاده گردد. تلاش ما این است که در سال ۱۴۰۲ این منابع را افزایش بدهیم و مشکلات افراد متقاضی مشاغل خانگی کاهش پیدا کند.
وزیر کار، در عین حال درباره ی با اهمیت ترین مصوبات نشست امروز اظهار نمود: این جلسه ۱۲ مصوبه داشت که عمده ترین مصوبه، تسهیلگری و کوتاه کردن پروسه صدور مجوز ها بود و بر پرداخت و افزایش تسهیلات و کوتاه کردن پروسه پرداخت تسهیلات و برداشتن برخی موانع و مشکلاتی که شناسایی شده بودند تاکید شد.
بگفته مرتضوی، طی هفت ماهه امسال حدود ۷۰ هزار مجوز مشاغل خانگی صادر و در سامانه ثبت شده است و گزارش هایی ارائه شده که مابقی صدور مجوزها با قوت ادامه یابد و به اشتغال پایدار منجر شود.
وی ضمن اشاره به پایین بودن سهم مشاغل خانگی از اشتغال کشور اظهار داشت: هدف گذاری ما این است که بالای ۲۰ درصد از اشتغال کشور را مشاغل خانگی پوشش دهد ولی الان آمار رضایت بخش نیست وحدود ۴ درصد مشاغل ما خانگی هستند که باید تلاش نماییم به آن سقف برسد.
منبع:

1401/08/24
11:46:08
0.0 / 5
292
تگهای خبر: آموزش , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ابر نت