وزیر ارتباطات تاكید كرد:

عزم دولت برای داشتن شبکه پرسرعت و باکیفیت

عزم دولت برای داشتن شبکه پرسرعت و باکیفیت

به گزارش ابرنت، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نگاه راهبردی دولت به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: ارتباطات و فناوری اطلاعات، زیرساخت توسعه کشور است و اگر این بخش تقویت شود، بستر توسعه و پیشرفت کشور نیز فراهم می شود.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، در دنیای امروز دسترسی به فناوری اطلاعات حق طبیعی هر انسانی است اما روستا و مناطق صعب العبوری هستند که هنوز از این حق طبیعی برخوردار نشدند. در همین رابطه، عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- بتازگی در شورای معاونان این وزارتخانه با اشاره به اهمیت حوزه زیرساخت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در جلساتی که بصورت هفتگی با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی داریم، یکی از با اهمیت ترین دغدغه ها داشتن اینترنت در روستاهاست و داشتن شبکه با کیفیت به خواسته اول روستاییان تبدیل گشته است.

وی با اعلان اینکه ارتباطات و فناوری اطلاعات، زیرساخت توسعه کشور است و اگر این بخش تقویت شود، بستر توسعه و پیشرفت کشور نیز فراهم می شود، اضافه کرد: هم اکنون همه سازمانها به سمت الکترونیکی شدن پیش می روند و این سازمان ها و مردم از وزارت ارتباطات می خواهند که زیرساخت پرسرعت و با کیفیت در اختیار آنها قرار دهیم.

طبق این گزارش زارع پور در هفته دولت در دیدار با فعالان بخش خصوصی گزارشی از آخرین اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات ارائه نمود. بر این اساس ظرف ۱۰ ماه گذشته، بیش ۲۰۰۰هزار روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند و در هفته دولت هم نزدیک به ۴۰۰ روستای جدید متصل شدند و همانطور که وعده داده شده مقرر است تا پایان شهریور ماه سال آینده همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.

پیش از این در دولت گذشته در سال قبل گفته شده بود که در برنامه ششم توسعه دولت و به نمایندگی از آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده که تا آخر سال اجرای برنامه(۱۴۰۰)، ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند که در تاریخ ۳ بهمن سال ۱۴۰۰، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اتصال ۱۰۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت آگاهی داد.

فراهم کردن زیرساخت ارتباطی در کشور، یکی از اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم اعلام شده است؛ اقدامی که البته از دولت گذشته شروع شده بود و در این دولت با سرعت ادامه دارد.

در همین راستا در ابتدای سال ۱۴۰۱ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود که از شروع امسال تا ۲۲ فروردین ماه با وجود تعطیلی فضای عمومی کشور، ۳۶ روستا در ۱۱ استان، از شمال غربی تا جنوب شرقی ایران به شبکه ملی اطلاعات پیوستند، به این واسطه، در مجموع ۳۹۱۹ خانوار با حدود ۱۴ هزار نفر جمعیت از ارتباطات پایدار و پرسرعت برخوردار شدند؛ در هفته پایانی اردیبهشت ماه هم، در سراسر ایران ۷۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات پیوشتند که در مجموع آنها ۴۹۶۶ خانوار با بیش از ۱۷ هزار نفر جمعیت از ارتباطات پایدار و پر سرعت برخوردار شدند.

اکنون درحالی که دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات اعلام نموده حدود ۶۰ درصد از مردم دنیا به ارتباطات دسترسی دارند، در ایران حتی روستاها هم اینترنت دارند و ۸۶ درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و از خدماتی که روی شبکه وجود دارد به خوبی می توانند بهره گیرند. طبق پیش بینی ها اعلام شده که در شش ماهه اول سال آینده کل روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند. با اینحال ۴۵۰۰ روستای کشور نیز هیچ نوع دسترسی ندارند و حتی از شبکه برق و جاده نیز برخوردار نیستند؛ در بودجه پیشنهادی سال جاری این مساله مطرح شده که وزارت نیرو اولویت را برای برق رسانی به این روستاها بگذارد و دسترسی ویژه برای آنتن های BTS فراهم گردد.

همچنین طی ماه های گذشته زارع پور در فضای مجازی ویدیویی قرار داد که از اتصال ۱۹۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات از زمان شروع به کار دولت سیزدهم آگاهی داده بود. بر این اساس در ابتدای دولت ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل بودند و الان ۸۸ درصد روستاها متصل هستند و تا آخر سال، این را به ۹۵ درصد خواهیم رساند و تا هفته دولت سال بعد، کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد.

طبق این گزارش از شروع خرداد تا انتهای مرداد امسال، ۳۵۸ روستای جدید در اقصی نقاط ایران که عموما دارای مسیر صعب العبور و فاقد زیر ساخت مناسب هستند، به شبکه ملی اطلاعات پیوستند که در مجموع آنها ۳۴ هزار ۲۹۲ خانوار با حدود ۱۱۷ هزار نفر جمعیت از ارتباطات پایدار و پر سرعت برخوردار شدند.
1401/08/19
11:56:45
0.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ابر نت