وزیر ارتباطات تاكید كرد

راه اندازی شبکه ای مستقل و امن در گستره جغرافیایی ایران

راه اندازی شبکه ای مستقل و امن در گستره جغرافیایی ایران

ابرنت: به گزارش ابرنت، اجرای شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت فضای مجازی کشور از آغاز دولت در دستور کار قرار گرفته و الان طبق اعلام مسئولان وزارت ارتباطات، حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته است.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، هدف این بوده است که شبکه ای پرسرعت و طبق اعلام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با کیفیت، مستقل و امن در گستره جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران با سرعت های چند صد مگابیت بر ثانیه فراهم گردد تا برروی آن انواعی از خدمات پرسرعت و با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد.
در این راستا، روز گذشته جلسه مشترک کمیسیون های صنایع و معادن و فرهنگی برگزار شد تا عیسی زارع پور به دغدغه نمایندگان مجلس در رابطه با میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، اقدامات این وزارت خانه و دستگاههای مرتبط برای پشتیبانی از کسب و کارهای فضای مجازی و حل مشکل ارتباطات، پاسخ بدهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بعد از این جلسه اظهار نمود که اجرای شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت فضای مجازی کشور، حالا حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته و باتوجه به شرایطی که مراجع امنیتی کشور به ما ابلاغ کردند و محدودیت هایی که در بعضی پلت فرم های خارجی ایجاد شده، ما بعنوان وزارت ارتباطات که وظیفه وصل کردن داریم و در دوره این محدودیت ها تلاش کردیم، ظرفیت های داخلی را تقویت و به ارتقای سکوهای داخلی کمک نماییم تا آنها بتواند ارتباط مردم با یکدیگر و مبحث کسب و کارها را پذیرا باشند و مدیریت کنند.
او با اشاره به اینکه امروز ما ظرفیت های داخلی بسیار خوبی در همه بخش ها داریم، افزود: در صورتی که پلت فرم های آمریکایی در خیلی از کشورهای اروپایی، موضوعات خرید و فروش، جابه جایی مسافر و... را دربرگرفتند، ما امروز ظرفیت های بومی خودمان را داریم که درحال کار هستند.
زارع پور طبق اطلاعات سایت خانه ملت، تصریح کرده است که برای اولین بار شاید با وجود این که بنا به شرایط امنیتی کشور در بعضی از ساعت ها محدودیت هایی در اینترنت بین الملل اعمال می شود، اما تمام سرورها و خدمات داخلی کشور به صورت ۱۰۰ درصدی درحال فعالیت است.
وی ادامه داد: ما برنامه ویژه ای برای پشتیبانی از پلت فرم ها و ظرفیت های داخلی پیشبینی کردیم تا زیرساخت های سخت افزاری و ظرفیتی تقویت شود تا بتوانند خدمات موردنیاز مردم را با کیفیت و پرسرعت تأمین کنند؛ در دو هفته اخیر که محدودیت ها با عنایت به شرایط امنیتی کشور اعمال شده است، ما تمام تلاش شبانه روزی خویش را برای ارتقای کیفیت آنها به کار بردیم، ظرفیت های داخلی اصلا قابل مقایسه با گذشته نیستند؛ از مردم دعوت می کنم از ظرفیت های داخلی استفاده نمایند چونکه قابلیت هایی دارند که گاها در بعضی نسخه های خارجی وجود ندارد.
اما طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور به اواخر سال ۱۳۸۴ برمی گردد و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» آمده که شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است. این شبکه متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.
در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی شده است.
اما در دولت سیزدهم، شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین اقدامات وزارت ارتباطاتبه شمار می رود؛ بدین ترتیب طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد؛ این طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود ۳۰ درصدی داشت و الان به 50 درصد رسیده و برپایه هدف گذاری های انجام شده دست یابی به پیشرفت ۶۰ درصدی تا آخر سال ۱۴۰۱ مورد انتظار است.1401/07/15
14:46:36
0.0 / 5
158
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ابر نت