پژوهش ناسا آشكار كرد:

کاهش توده صفحه یخی قطب جنوب

کاهش توده صفحه یخی قطب جنوب

ابرنت: تحقیقات جدید ناسا در قطب جنوب که شامل نخستین نقشه یخ زایی می شود، برآوردهای قبلی از کاهش توده های یخی را دو برابر می کند و جزییات روند تغییر این اقلیم را نشان میدهد.


دریافت 7 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سای تِک دِیلی (SciTechDaily)، نامعلوم ترین موضوع در هنگام پیش بینی افزایش سطح جهانی آب ها این است که چگونه از میان رفتن یخ های قطب جنوب با گرم شدن آب وهوا سرعت می گیرد. دو پژوهش انجام شده توسط پژوهشگران لابراتوار پیش رانش جت ناسا (JPL) در جنوب کالیفرنیا داده های غیرمنتظره جدیدی را درباره ی چگونگی کاهش توده صفحه یخی قطب جنوب در دهه های اخیر آشکار کرد.
پژوهشی که بتازگی در مجله طبیعت (Nature) انتشار یافته است، نشان میدهد که چگونه زایش کوه یخ، یعنی جداشدن یخ از یخچال های طبیعی، خط ساحلی قطب جنوب را طی ۲۵ سال قبل تغییر داده است. دانشمندان دریافتند که لبه کوه یخی، توده یخی خودرا پیش از این که فرصت جایگزینی آن با یخ دیگری پیش بیاید، از دست می دهد. این یافته اعجاب انگیز، برآوردهای قبلی از اتلاف یخ قفسه های یخی شناور قطب جنوب از سال ۱۹۹۷ را دو برابر می کند: از ۶ میلیارد به ۱۲ میلیارد تن متریک. ریزش یخ ناشی از زایش کوه یخ، موجب تضعیف قفسه های یخی می شود و به یخچال های قطب جنوب اجازه می دهد با سرعت بیشتری به سمت اقیانوس جریان پیدا کنند و افزایش سطح آب های جهانی را تسریع می کنند.
به گفته دانشمندان لابراتوار پیش رانش جت ناسا، لبه کوه های یخی قطب جنوب درحال فروپاشی است و هنگامی که قفسه های یخی کاهش می یابند و ضعیف می شوند، سطح جهانی دریاها بیشتر می شود.
در دهه های اخیر، گرمایش اقیانوس، صفحات یخی قطب جنوب را بوسیله آب کردن آنها از زیر و نازک تر و ضعیف تر کردن آنها، بی ثبات کرده است. ارتفاع سنج های ماهواره ای پروسه نازک شدن را با ثبت تغییر ارتفاع یخ، اندازه گیری می کنند؛ اما تا زمان انجام این پژوهش، ارزیابی جامعی از تأثیر تغییرات اقلیمی بر زایش کوه یخ در سرتاسر اقلیم انجام نشده است.
خسارات ناشی از زایش کوه یخ تا حد زیادی از رشد قفسه یخی طبیعی پیشی گرفته است و بنا بر این به نظر پژوهشگران بعید است که قطب جنوب تا اختتام این قرن بتواند به اندازه پیش از سال ۲۰۰۰ رشد کند. در حقیقت، یافته ها حاکی از این هستند که می توان انتظار خسارات بیشتری را داشت: بنظر می رسد طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، بزرگ ترین قفسه های یخی قطب جنوب به سمت رویداد بزرگ زایش کوه یخ می روند.
جزئیات بی نظیر گزارش جدید نشان میدهد که چگونه روندهای بلندمدت و الگوهای سالانه آب وهوا بر یخ تأثیر می گذارد. این جزییات حتی بالا و پایین رفتن صفحه های یخی را در حالی به تصویر می کشند که دریاچه های زیر یخبندان بطور منظم مایل ها زیر سطح، پر و خالی می شوند. یوهان نیلسون (Johan Nilsson) سرپرست لابراتوار پیش رانش جت ناسا، اظهار داشت: تغییرات ظریفی مانند این، در ترکیب با درک بهتر روندهای بلندمدت این مجموعه داده، به پژوهشگران کمک می نماید تا فرایندهایی را که بر ریزش یخ تأثیر می گذارند، درک کنند و افزایش سطح دریا را در آینده تخمین بزنند.


1401/06/17
19:38:30
0.0 / 5
319
تگهای خبر: آموزش , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ابر نت