وزیر ارتباطات جزئیات اینترنت کودکان را اعلام کرد

وزیر ارتباطات جزئیات اینترنت کودکان را اعلام کرد

به گزارش ابرنت، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه ای که امروز برگزار شد، با رونمایی از طرحی با عنوان ۴۵۶، جزئیات اینترنت ویژه کودکان را اعلام و تصریح کرد این اینترنت اختیاری است.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، چهارمین جلسه کمیته راهبری سند محافظت از کودکان در فضای مجازی به میزبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سیدابوالحسن فیروزآبادی، رئیس شورایعالی فضای مجازی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد که این جلسه به رونمایی از سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) اختصاص داشت.

در این جلسه عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با تاکید بر این که حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی حوزه بسیار مهمی است اما آن چنان که باید و شاید به آن پرداخته نشده است اظهار داشت: سابقه بحث محافظت از کودکان در فضای مجازی قریب به دو دهه است که در دنیا دنبال می شود و در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود هم فعالیت های خوبی در کشور انجام شد البته در ادامه کمتر به این حوزه توجه شده است و اقدامات انجام گرفته یا کافی نبوده یا متناسب با چارچوب های فرهنگی کشورمان نبوده است.

زارع پور افزود: نقطه عطف دیگر کشورمان در تاریخ، تلاشهای صورت گرفته برای محافظت از کودکان در فضای مجازی، مصوبه سال قبل شورایعالی فضای مجازی بود. خردادماه سال قبل سند صیانت از کودکان در فضای مجازی به تصویب رسید. در این سند تقسیم کار خوبی شده و برای دستگاههای مختلف تکالیفی در نظر گرفته شده است تا بتوانیم بر پایه آن عقب ماندگی های گذشته را جبران نماییم.

طبق اعلام وزارت ارتباطات، او خاطرنشان کرد: بنده از روز نخست حضور در وزارت ارتباطات، چندین جلسه با اپراتورها و فعالان حوزه تولید محتوای کودک برگزار کردم که جمع بندی های این جلسات در چارچوب راه اندازی پنجره واحد با هدف معرفی ظرفیت های موجود در معرض دید عموم بخصوص خانواده ها قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: بر مبنای تکالیف در نظر گرفته شده در سند صیانت از کودکان در فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی یک محیط امن در فضای مجازی برای کودکان فراهم آورد تا آنها کمتر در معرض محتواهای نامناسب قرار گیرند.

وی اضافه کرد: تکلیف دیگر وزارت ارتباطات در این سند این بود که محیط امن را متناسب با سن و محتوایی که در اختیار کاربر قرار می گیرد فراهم آورد که خوشبختانه با همکاری خیلی خوب خانواده ارتباطات کشور و در رأس آن اپراتورهای تلفن همراه این امکان فراهم گردید و امروز به شکل رسمی به مردم عزیز معرفی می شود.

زارع پور بابیان این که با راه اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) سه امکان برای خانواده به منظور محافظت از کودکان در فضای مجازی فراهم می شود اظهار داشت: نخست با شماره گیری #۴۵۶*، دوم از راه سایت و سوم از راه اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان برای خانواده ها فراهم گشته است تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند. به این منظور چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در چارچوب چهار رنگ سبز، سفید، زرد و نارنجی تعریف شده است که فعلاً رنگ سبز (برای کودکان زیر ۵ سال) در اپراتورها فعال گشته است و بزودی سایر دسترسی ها هم تعریف خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تشریح کرد: همینطور یک امکان دیگر و با انعطاف بیشتری در چارچوب اپلیکیشن فراهم گشته است در این حد که پدر و مادر می توانند انتخاب کنند چه سرویس، چه سایت و یا چه اپلیکیشینی برای کودکان فعال شود و برای هر کدام از اعضای خانواده می توانند سطح دسترسی ویژه در ارتباط با وی را تعریف کنند. کار دیگری هم که به مرور تکمیل می شود که نمونه آن هم در کشورهای اروپایی فعال گشته است فراهم کردن دسترسی ایمن به خدمات پایه و مهم مثل موتورهای جستجو و دانش نامه ها است تا از راه آن کودک در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرند که این خدمات در چارچوب سایت از امروز در دسترس مردم عزیز است.

وی افزود: امیدوارم با همکاری و همراهی همه فعالان و دست اندرکاران این حوزه چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم تا کودکان حداکثر استفاده از فضای مجازی را ببرند و خانواده ها خیالشان از این بابت که کودکانشان در معرض هیچ محتوای نامناسبی قرار نمی گیرند راحت باشد.
وی خاطرنشان کرد: محافظت از کودکان در فضای مجازی راهبرد جدی ما در وزارت ارتباطات است و این اعتقاد را داریم که باید سرویسی که در اختیار کودکان قرار می گیرد متفاوت باشد. البته سرویسی که امروز از آن رونمایی گردید یک امکان اختیاری است و هیچ الزامی در استفاده از آن وجود ندارد و این سرویس تنها ابزاری است در اختیار خانواده ها که بتوانند حضور کودکان در فضای مجازی را مدیریت کنند.
زارع پور در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مسئولیت رتبه بندی محتواهای فضای مجازی را بر عهده دارد به صورت دائم فهرست سایتها و سرویسهای مجاز هر دسته بندی (سبز، سفید، زرد و نارنجی) را با خدمات متنوع و جذاب به روز نماید تا با ایجاد تنوع جذابیت لازم برای تداوم حضور و استفاده کودکان از این سرویس ایجاد شود.

در ادامه این جلسه مهدی اسماعیلی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- با تاکید بر این که همه دستگاههای دولتی و حاکمیتی در حوزه فضای مجازی سرباز رهبر انقلاب برای جبران عقب ماندگی ها در فضای مجازی می باشند اظهار داشت: وضعیت فعلی فضای مجازی حتما نامطلوب است و توقع رهبر انقلاب از دست اندرکاران اینست که با سرعت این عقب ماندگی ها را جبران کنند.

وی اضافه کرد: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اعتقاد را داریم که ابزارهای نظارتی بسیار اثربخش است و در این عرصه هم چاره ای جز پذیرش دستورالعمل ها نداریم.
اسماعیلی تاکید کرد: این اطمینان را به همه دوستان در بخش های مختلف می دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یار ثابت و همیشگی در پیشبرد اهداف و منویات رهبر عزیز انقلاب و تحقق مأموریت های تکلیف شده است و امیدواریم نتایج مثبت این همراهی و همدلی را بزودی مردم عزیز شاهد باشند.

در این جلسه همینطور از نظام رتبه بندی محتواهای فضای مجازی که توسط وزارت فر هنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده بود رونمایی گردید که خروجی آن مقرر است در سرویس اینترنت کودکان و نوجوان ۴۵۶ مورد استفاده قرار گیرد. همینطور سامانه تلوبیون کودک و نوجوان هم در این نشست ارائه شد که حاوی صدها هزار محتوای جذاب سازمان صدا و سیما و محتواهای تولید برای کودکان و نوجوانان است.

همینطور در این نشست سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی- ضمن اشاره به تأثیر همه گیری کرونا در کشور بر رویکرد شورایعالی فضای مجازی برای حضور کودکان و خانواده ها در فضای مجازی از سال ۱۳۹۹ به بعد اظهار نمود: با فراگیری کرونا در کشور و نگرانی حضور کودکان و خانواده ها در برنامه های خارجی برای دریافت خدمات آموزشی مورد نیاز، بعد از بررسی های متعدد، دو راهکار ارائه شد که در نهایت مرکز ملی فضای مجازی مصوب کرد تا نظام آموزشی کشور نسبت به راه اندازی یک برنامه متمرکز اقدام نموده و تمامی نظام آموزشی کشور بر روی آن پیاده سازی شود که برپایه آن سامانه شاد در کشور افتتاح شد که جزو افتخارات جمهوری اسلامی به علت پیاده سازی آن در مدت زمان کوتاه با قابلیت های مناسب می باشد.

وی با تکیه بر اینکه سامانه شاد و همینطور تلوبیون بعنوان برنامه ملی باید شرایطی فراهم نمایند تا بخش خصوصی هم بتواند در آنها فعالیت داشته باشد، اضافه کرد: بالاترین تعداد اینماد در کشور در ارتباط با حوزه آموزش بوده که این نشان دهنده توجه ویژه مردم به این حوزه و رونق کسب و کار است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شده و ساماندهی گردد.

فیروزآبادی ضمن اشاره به اهمیت توجه به اقتصاد حوزه محتوای کودک خاطرنشان کرد: باید حوزه اقتصاد محتوای کودک بدون نگاه سرمایه داری تعریف شود که خوشبختانه در این عرصه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری مناسبی با مرکز ملی فضای مجازی داشته است تا بتوانیم اقتصاد این حوزه را ساماندهی کرده و از ظرفیت های بوجود آمده در کشور استفاده نماییم.

دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی درمورد اهمیت نقش وزارت آموزش و پرورش در حوزه اینترنت و کودکان اظهار داشت: متاسفانه هنوز بحث سواد فضای مجازی در دروس مدارس در نظر گرفته نشده است که باید به این مهم در کشور توجه گردد. همینطور باید نظام نامه رده بندی سنی محتوا در حوزه بازی های کامپیوتری و صوت و تصویر فراگیر در کشور به علت فراگیری آنها در دنیا اعمال شود.

وی ضمن اشاره به اهمیت اطلاع رسانی جامع به مردم کشور برای آشنایی با نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی و محصولات ارائه شده در این عرصه بیان نمود: در سال ۱۴۰۰ سند صیانت از کودکان در فضای مجازی مصوب و برای تمامی دستگاههای کشور تقسیم کار ملی صورت گرفت که برپایه آن این کمیته تشکیل شده و تابحال اقدامات مناسبی در آن صورت گرفته که سامانه ۴۵۶ و نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی همچون این دستاوردهاست و در ادامه برای ساماندهی این حوزه به اهتمام ویژه در تمامی دستگاههای کشور و بخصوص مجلس شورای اسلامی نیاز است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در انتها ابراز امیدواری که با راه اندازی آزمایشی سامانه های ارائه شده و همکاری اپراتورهای کشور در آن بتوانیم این محصولات را تکمیل نماییم.
1401/06/16
10:54:48
0.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ابر نت