گام نهایی مازندران در اجرای کامل قانون جهش تولید دانش بنیان

گام نهایی مازندران در اجرای کامل قانون جهش تولید دانش بنیان

به گزارش ابرنت، اجراسازی 80 درصدی قانون جهش تولید دانش بنیان در دولت سیزدهم، روح تازه ای را بر کالبد شرکتهای دانش بنیان مازندران دمید و موید این مطلب هم اظهارات مسؤلان استانی در عرضه آمار و ارقام و طرح های در دست اقدام در این حوزه می باشد.


به گزارش ابرنت به نقل از خبرگزاری ایرنا، مجلس شورای اسلامی بعد از ۱۸ ماه تلاش و البته بدنبال حمایت رهبر معظم انقلاب از حوزه دانش بنیان کشورمان در ایام پایانی سال گذشته، قانون «جهش تولید دانش بنیان» را نهایی و در اردیبهشت ماه سال جاری این قانون برای اجرا به تصویب شورای نگهبان رسید.
قانونی که در آن سه محور مهم و راهبردی شامل تقویت ابزارهای حمایت مالی از شرکت ها، گسترش زیرساخت ها و رفع موانع تولید و نیز توسعه بازار شرکت های دانش بنیان مورد تاکید قرار گرفته است.
با اهتمام جدی دولت سیزدهم در تحقق اهداف شعار سال، اولین بخشنامه قانون جهش تولید دانش بنیان، زودتر از موعد در اوایل مردادماه جاری به تصویب هیات دولت رسید. این قانون در ۲۰ ماده و ۱۰ تبصره، مزایای قابل توجه برای دانش بنیان ها در نظر گرفته است و تصویب سایر بخشنامه های آن در دستور کار دولت قرار دارد.
با توجه به یکسالگی فعالیت دولت مردمی سیزدهم، دولتمردان در این دوره از مدیریت کشور کارهای خوبی را در همه زمینه ها ارایه داده اند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باتوجه به نگاه مثبت دولت سیزدهم به توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری کشور و تاکید مقام معظم رهبری به توسعه اقتصاد دانش بنیان بمنظور تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان مجموعه ای از فعالیت ها شامل جلب مشارکت وزارتخانه های مرتبط در اجراسازی شعار سال، تصویب و اجرای سریع قانون جهش تولید دانش بنیان، گسترش کارهای در رابطه با قانون پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است.
برهمین اساس در دولت سیزدهم از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تنظیم گری کارهای دانش بنیانی دستگاه های اجرائی بمنظور رفع چالش های ملی فناورانه با هدف اجرای سازی قانون جهش تولید دانش بنیان و تشکیل دبیرخانه ستاد ویژه رفع موانع، تقویت و توسعه شرکت های دانش بنیان و تحقق شعار سال از شهریور ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفته شد و در طول این مدت علاوه بر تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان، ۱۳ بخشنامه اجرائی قانون در تعامل با سایر دستگاهها نیز تهیه و تدوین شد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز مازندران نیز باتوجه به یکسالگی دولت سیزدهم میزگردی را با محوریت قرارگاه پشتیبانی از دانش بنیان با حضور مسئوولان دستگاه های اجرائی ذیربط برگزار کرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
تسهیلات پنج هزار میلیاردریالی برای شرکت های دانش بنیان مازندران
مدیرکل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری مازندران دراین میزگرد رویکرد اصلی دولت سیزدهم را پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و تامین منابع مالی مورد نیاز برای آنان برشمرد و از اختصاص پنج هزار میلیاردریال تسهیلات برای این شرکتها در استان آگاهی داد.
سیدرحیم بخشی با شرکت در این میزگرد بر لزوم همکاری بیش از پیش بانکهای عامل در پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اصرار کرد و اضافه کرد: از ۵۶ شرکت دانش بنیان معرفی شده به بانکهای عامل تا حالا سه شرکت موفق به دریافت تسهیلات اخصاص یافته شده اند.
وی از راه اندازی قرارگاه تولید دانش بنیان به دستور استاندار با هدف رسیدن به توسعه پایدار و ایجاد اشتغال در استان به عنوان گام دیگری در پشتیبانی از این شرکتها یادکرد و اظهار داشت: دستیابی به افق چشم انداز در این بخش نیازمند همت مضاعف و عزم همگانی مسئولان دستگاه های اجرائی ذیربط است.
او از نبود کارخانه نوآوری در مازندران به عنوان یک ضعف بزرگ یاد کرد و با اشاره به اینکه کارخانه نوآوری بنا به نیازهای ضروری و ظرفیت های موجود در نظر است در شهر ساری راه انداری شود، افزود که ساختمان های مازاد زیادی که اکنون هیچگونه استفاده ای از آنها نمی گردد، شناسایی شده است و استفاده از این اماکن می تواند گام مهم و تاثیرگذاری در ایجاد و راه اندازی کارخانه نوآوری در این خطه شمالی کشور باشد.
بخشی اظهار داشت: در بحث پارک علم و فناوری به شیوه سنتی فعلی نمی توانیم به اهداف مورد نظر به ویژه در بخش ایجاد اشتغال پایدار و توسعه و افزایش راندمان دست یابیم و در این جهت نیز دولت سیزدهم با هدف رفع مشکلات فرارو و سرمایه گذاری در ایجاد زیرساخت های لازم، تا حالا اقدامات بسیار مثبتی را انجام داده است که موید این مطلب مهم و اساسی تامین اعتبار مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان است.

راه اندازی مرکز رشد در تمامی شهرستان ها
مدیرکل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری مازندران با بیان اینکه از ۲۲ شهرستان مازندران اکنون ۶ شهرستان دارای مرکز رشد هستند، اضافه کرد: افزایش شهرهای برخوردار از مراکز رشد مورد تاکید جدی استاندار مازندران است.
بخشی افزود: استاندار مازندران از فرمانداران شهرستان های استان خواست با بهره گیری از تمام امکانات لازم، مقدمات راه اندازی مراکز رشد در دیگر شهرها را فراهم آورند تا بتوانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.
وی اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان باتوجه به ظرفیت های فراوان مازندران به ویژه در بخش کشاورزی و گردشگری می توانند با ارائه طرح های توجهی زمینه حضور سرمایه گذاران را در بخش های مختلف این استان فراهم آورند.
بخشی از فعالیت ۱۰۸ شرکت دانش بنیان در مازندران نیز آگاهی داد و اظهار داشت که از این تعداد ۶۰ شرکت در پارک مستقر و درحال تولید ۱۵۰ محصول دانش بنیان هستند که ۲۰ محصول تولیدی یکی از شرکتها در زمینه آی تی است.
تشکیل قرارگاه تولید دانش بنیان در مازندران
مدیر مرکز رشد دانشگاه مازندران نیز در میزگرد دستاوردهای دولت سیزدهم از تشکیل و راه اندازی قرارگاه تولید دانش بنیان در این استان خبرداد و اظهار داشت که تنها راه حل رفع اشکال و جبران عقب ماندگی ها در بخش های مختلف، پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان است.
ابوالحسن حسینی با بیان اینکه ریاست این قرارگاه بر عهده استاندار است و رییس دانشگاه مازندران دبیری این قرارگاه را بر عهده دارد، هدف از راه اندازی آنرا تحقق شعار سال عنوان نمود و اضافه کرد: ایجاد باز کسب وکار جدید متناسب با اولویت ها که یکی از نیازهای اصلی مازندران است، در این قرارگاه مورد توجه قرار دارد.
وی توضیح داد: عملکرد این قرارگاه بر طبق فاکتورهای هفتگانه در عرصه تولید اقتصاد شرکت های دانش بنیان تعریف شده است و هشت کارگروه شامل اقتصادی و تولیدی، گردشگری، راندمان کشاورزی، صنعتی، محیط زیست و انرژی، اشتغال، ارتقای فاکتورهای سلامت و کتاب و رسانه و گفتمان سازی نیز همسو با راه اندازی قرارگاه فعال گردیده است و در این کارگروه ها استفاده از ظرفیت های سه ضلع مثلت دولت، دانشگاه و جامعه مورد توجه است.
حسینی با اشاره به اینکه از زمان روی کارآمدن دولت سیزدهم، بحث اقتصادی شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها نیز مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: در امتداد تحقق شعار سال و با حمایت های دولت مردمی، کارگروه این بخش نیز فعال و جلسات آن بطور مستمر برگزار می گردد.
وی با اشاره به این که با هدف اصلاح برخی مصوبات، شنایایی و احصای زمینه های تولید شرکت های دانش بنیان، تشکیل کارگروه ویژه ای پیشنهاد شده است، اضافه کرد: تصمیمات این کارگروه ها بعد از بررسی و تصویب در قرارگاه تولید دانش بنیان استان، قابلیت اجرائی پیدا می کند.
مدیر مرکز رشد دانشگاه مازندران، طراحی سامانه جامع ظرفیت لابراتوار های استان، فراخوان اعلام توانمندی های دانشگاهی، برگزاری دوره های آموزشی کسب وکارها، کمک به زایش، رویش و رفع موانع، برگزای رویداد استارتاپی با هدف شناخت راه های کسب وکار و ارتقای زیرساخت های در رابطه با شرکت های دانش بنیان را از مهم ترین کارهای این مرکز در یک سال قبل تا حالا برشمرد.
وی با اشاره به اینکه با عملیاتی شدن طرح های در دست اقدام، زمینه حضور بیشتر شرکت های سرمایه گذاری در مازندران فراهم می شود، اظهار داشت: تلاش می شود تمام برنامه ها در امتداد توسعه و ترویج واحدهای فناورانه در مازندران سوق یابد.
حسینی با تأکید بر اینکه شرکت های صنعتی باید به سمت دانش بنیان شدن حرکت کنند و محصولاتی با پایه علمی تولید کنند، اضافه کرد: در امتداد تحقق شعار سال و در یک سال گذشته، شبکه سازی شرکت های دانش بنیان در مازندران مورد توجه قرار گرفته است.
راه اندازی دهکده های کشاورزی در مازندران
رییس پارک علم و فناوری مازندران نیز در این میزگرد از راه اندازی دهکده های کشاورزی در استان آگاهی داد و اظهار داشت که زمینه جهت راه اندازی دو دهکده در آینده نزدیک فراهم گشته است.
قربانعلی نعمت زاده توضیح داد: تا حالا ۲ منطقه در پهناب جویبار و گاودشت بابل به عنوان نقاط پیشنهادی جهت راه اندازی دهکده کشاورزی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد شده است.
وی راه اندازی دهکده کشاورزی در مازندران را ضروری برشمرد و اضافه کرد: بخش عمده ای از کارهای دهکده کشاورزی به حوزه صنایع تبدیلی محصولات، فرآوری محصولات کشاورزی و ماشین آلات اختصاص داده می شود که با راه اندازی آن فرصت استفاده از تکنولوژی های جدید در بخش کشاورزی فراهم خواهد شد.
رییس پارک علم و فناوری مازندران همین طور با بیان وجود هفت مرکز رشد در مازندران از افتتاح ۲ مرکز رشد جدید در ایام آینده در شهرهای نوشهر و بابلسر آگاهی داد.
نعمت زاده برنامه پارک علم و فناوری را راه اندازی مراکز رشد در تمامی شهرستان های مازندران برشمرد و اظهار داشت: از رویکرد های اصلی دولت سیزدهم توجه به شرکت های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت های آنان برای رفع مشکلات کشور و ایجاد بستری امن برای رسیدن به توسعه پایدار می باشد و با راه اندازی این مراکز مشکلات ناشی از کمبود و نبود فضا برای فعالیت شرکت های فناور در شهرستان های استان برطرف می شود.
وی اضافه کرد: از هفت مرکز رشد موجود در مازندران هم اکنون چهار مرکز در شهرستان های ساری، بهشهر، بابلسر، نوشهر فعال است که به عنوان مکانی برای انجام کارهای شرکت های دانش بنیان شهرستان های همجوار مورد استفاده قرار می گیرند.
مراکز رشد، مراکزی هستند که برای پرورش یا ایجاد کسب و کارهای کوچک ایجاد می شوند. مراکز رشد طرح هایی مبتنی بر نوآوری هستند و از کادر مدیریتی کوچکی تشکیل می شوند و این مراکز دارای مکان فیزیکی و تسهیلات مشترک هستند.
نعمت زاده بیان کرد: با حمایت های دولت سیزدهم در زمینه فناوری سه مرکز شتاب دهنده نیز در این استان افتتاح شد و برای اجرای طرح فناورانه در ساری نیز ۲.۵ هکتار زمین در نظر گرفته شده است.
احداث کارخانه نوآوری
رئیس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه کارخانه نوآوری هم در مازندران در صورت تهیه زمین و یا ساختمان مناسب راه اندازی خواهد شد، اظهار داشت که در اولین مرحله و در ضمن مدت چهار سال، راه اندازی ۲ کارخانه نوآوری در استان هدف گذاری و پیش بینی شده است.
نعمت زاده از افتتاح و بهره برداری یک مرکز رشد فناوری کشاورزی در ایام آینده آگاهی داد و با اعلان اینکه مازندران قطب تولید محصولات کشاورزی شمرده می شود، اضافه کرد: نفوذ فناوری در بخش کشاورزی جوابگوی نیاز جامعه کشاورزی نیست و راه اندازی این مرکز مقدمه ای جهت راه اندازی بیشتر دهکده فناوری کشاورزی در استان است.
راه اندازی خانه خلاق در روستاها
این مقام مسئول اظهار داشت که پیگیری های لازم برای صدور مجوز برای ایجاد و راه اندازی ۲ خانه خلاق روستایی در قائمشهر و بابلسر در حال انجام می باشد و تا اختتام امسال این تعداد به چهار خانه افزایش خواهد یافت.
پارک علم و فناوری مازندران از سال ۱۳۸۹ فعالیت خودرا در یک ساختمان پنج طبقه در ساری شروع کرد و کمبود فضا به عنوان اصلی ترین دغدغه و مشکل برای شرکت های فناور بود.
این مجموعه در حال حاضر ۲۵۳ شرکت فناور دارد که از این تعداد ۱۰۸ شرکت دانش بنیان هستند و بیش از ۵۵۰ محصول تاییدیه دارند.


منبع:

1401/06/14
11:18:30
0.0 / 5
240
تگهای خبر: آموزش , ابزار , تكنولوژی , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ابر نت