سلول های منفرد هوشمندتر از تصورات قبلی

سلول های منفرد هوشمندتر از تصورات قبلی

ابرنت: سلول ها انتخاب های خودرا نه برمبنای سیگنال های خارجی مانند عوامل رشد بلکه طبق اطلاعات دریافتی از درون سلول انجام می دهند؛ این یافته می تواند به حل مشکل مقاومت دارویی در درمان سرطان یاری رساند.


دریافت 328 KB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «سای تک دیلی»، انسان ها هر روز تصمیماتی برای خود اتخاذ می کنند. برای اطمینان از اینکه تصمیم اتخاذ شده مناسب شرایط است، این تصمیمات اغلب دربرگیرنده ترکیب یک رشته از سرنخ های مرتبط هستند. حواس ما آگاهی زیاد و مورد نیاز برای اتخاذ تصمیم را در اختیار ما می گذارند که به این ادراک چندحسی می گویند.
سلول های منفرد از این لحاظ تفاوتی با انسان ها ندارند. آنها به طور مداوم تصمیمات مهمی مانند این که آیا تقسیم بشوند یا نه، اتخاذ می کنند. بدین جهت پژوهشگران در دانشگاه زوریخ مفهوم ادراک چند حسی یا چند حالتی در انسان ها را به سلول های منفرد تعمیم دادند. دانشمندان به طور شگفت آوری دریافتند که سلول های منفرد بسیار بیش از آنچه قبلا تصور می شد، به طور خودمختارانه اتخاذ تصمیم می کنند.
«لوکاس پلکمانس» استاد دانشکده علوم حیات مولکولی در دانشگاه زوریخ می گوید: تصمیم سازی توسط سلول های منفرد از ادراک چندحالتی استفاده می نماید که به سلول ها اجازه می دهد سیگنال های خارجی مانند عوامل رشد را با اطلاعات از داخل سلول یکپارچه سازی کند.
برخی اوقات چنین سرنخ های داخلی می توانند بر محرک های خارجی مسلط شوند؛ به عنوان مثال در تومورها، وقتی که وضعیت واقعی یک سلول منفرد بر درمان دارویی مسلط می شود، در مقابل درمان مقاوم می شوند. چنین مقاومتی یکی از اشکالات بزرگ در راه درمان سرطان است. راهکار این مشکل ممکنست در سرنخی باشد که سلول های منفرد (از داخل سلول) دریافت می کنند و در نهایت تغییر آنها بتواند این مشکل را حل کند.
محققان دانشگاه زوریخ برای آزمایش نحوه تصمیم سازی در درون سلول، با بهره گیری از روش موسوم به ۴i به طور همزمان ۸۰ پروتئین متفاوت در هر سلول منفرد را بررسی کردند و دریافتند که تفاوت کارهای سنسورهای منفرد در سلول ها ارتباط نزدیکی با تفاوت سرنخ های داخلی دارد.
این پژوهشگران می گویند که جهت بررسی هر تصمیم خاص هر سلول باید تمام سیگنال های خارجی و سرنخ های داخلی به طور هماهنگ با هم دیده شوند. بدین جهت سلول های منفرد قادر هستند که تصمیمات در رابطه با شرایط اتخاذ کنند و بدین سبب هوشمندتر از چیزی هستند که قبل از این تصور می شد.منبع:

1401/06/13
23:13:51
0.0 / 5
228
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ابر نت