سرپرست پژوهشگاه مهندسی ژنتیك و زیست فناوری خبر داد:

بی نیازی کشور از کیت های پزشکی، دام و طیور

بی نیازی کشور از کیت های پزشکی، دام و طیور

به گزارش ابرنت، سرپرست پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اظهار داشت: طراحی و تولید پنج کیت تشخیص پزشکی و دام و طیور بعنوان یکی از نیازهای اساسی کشور در حال انجام می باشد و تا آذر ماه این کیت ها رونمایی می شوند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، جواد محمدی امروز (یکشنبه) در نشست خبری با تأکید بر ترکیب تقاضامحوری و عرضه محوری به عنوان اولویت این پژوهشگاه در انجام تحقیقات گفت: با دعوت از صنایع بزرگ، بخش سلامت، دانشگاه های علوم پزشکی، شهید بهشتی، تهران و پژوهشگاه ابن سینا و رویان برای همکاری در عرصه سلامت کارهایی را آغاز نموده ایم.
وی افزود: گروههای پژوهشی عملیاتی برای پاسخ به نیازهای نهادهای مختلف همچون ستادهای سلول های بنیادی و زیست فناوری تشکیل شده است.
محمدی اظهار داشت: همین طور نیازهای این نهادها را احصا کرده و گروههای پژوهشی متخصص را برای حل این نیازها تشکیل داده ایم و در مرحله ارسال پیشنهادهای پژوهشی خود به طرف های مقابل هستیم.تولید کیت های تشخیص پزشکی و دام و طیور جدید تا آذر ۱۴۰۱
سرپرست پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به کارهای این پژوهشگاه در حوزه تولید کیت های تشخیص پزشکی گفت: گروههای حرفه ای طراحی و تولید کیت های تشخیص پزشکی و دام و طیور تشکیل شده است و زیرساخت های لازم تا اول مهر برای این کار فراهم می شود.
محمدی افزود: تا آخر آبان مجوز iso و تا آخر آذر مجوزهای لازم سازمان غذا و دارو را گرفتن و انتظار داریم بتوانیم از کیت ها رونمایی نماییم.
وی در مورد جزییات کیت های دام و طیور و تشخیص پزشکی توضیح داد: یکی از این کیت ها برای بیماری دامی شبه سل (پاراتوبرکولوزیس) است که کشور هم وابستگی زیادی به آن دارد. حالا زمینه تولید ۳ کیت دام و طیور را داریم و برای دو کیت دیگر نیز آماده شده ایم و در نهایت پنج کیت را که از خارج وارد می شود، تولید خواهیم کرد.
محمدی گفت: می خواهیم در نهایت ۳۳ کیت بیوشیمی و ۱۰ کیت تشخیص بیماری دام را تولید نماییم که در مرحله اول ۵ کیت درحال طراحی و تولید است.
وی در مورد تولید صنعتی این کیت ها نیز اظهار داشت: طراحی و تولید نیمه صنعتی این کیت ها در پژوهشگاه و توسط گروههای سازنده کیت حرفه ای به انجام می رسد، تولید نیمه صنعتی را در شرکت های دانش بنیانی انجام می دهیم که به زودی در ساختمانی جنب پژوهشگاه مستقر خواهند شد.
محمدی توضیح داد: ساختمانی از حدود دو دهه قبل در محل پژوهشگاه درحال ساخت بود که نیمه کاره مانده است. می خواهیم آنرا کامل کرده و شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه زیست فناوری را آنجا مستقر نماییم.
سرپرست پژوهشگاه ملی زیست فناوری، سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی را از اولویت های اصلی این پژوهشگاه نام برد و اضافه کرد: سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشور است و ما تحقیقاتی را در حوزه این دو بیماری در دستور کار داشته و همکاری هایی نیز با مراکز آموزش عالی داخلی و خارجی داریم.
سرپرست پژوهشگاه ملی زیست فناوری همکاری با صنایع را از دیگر برنامه های این پژوهشگاه نام برد و اظهار داشت: هم اکنون صنایع بزرگ آنزیم های مورد نیاز خودرا از خارج تهیه می کنند. پژوهشگاه دراین زمینه وارد شد و از دو شرکت دانش بنیان که مسولان آنها از اعضای هیات علمی پژوهشگاه بودند، حمایت کرد و موفق به تولید استارترهای (آغازگرهای) صنایع غذایی شدند.
محمدی استارترها را آنزیم هایی دانست که با اضافه کردن آنها به شیر، آنرا تبدیل به ماست و پنیر می کنند و افزود: تلاش داریم بخش تحقیق و توسعه صنایع بزرگ شویم.

ایجاد پردیس فناوری در پژوهشگاه
سرپرست پژوهشگاه ملی زیست فناوری از گرفتن موافقت اصولی وزارت علوم جهت راه اندازی پردیس فناوری در این پژوهشگاه آگاهی داد و تصریح کرد: این توانایی سبب می شود شرکت های دانش بنیان مستقر در این پژوهشگاه از مزایای پارک ها برخوردار شوند.
وی با اعلان اینکه این پردیس در یکی از ساختمان های پژوهشگاه راه اندازی می شود، افزود: در تلاش هستیم تا با تکمیل این ساختمان نیمه کاره، تا ۱۰۰ شرکت دانش بنیان را در آن مستقر نماییم.


منبع:

1401/06/07
13:32:30
0.0 / 5
418
تگهای خبر: آموزش , صنعت , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ابر نت