دانشمندان رکورد جهان در رابطه با قوی ترین میدان مغناطیسی را شکستند

دانشمندان رکورد جهان در رابطه با قوی ترین میدان مغناطیسی را شکستند

به گزارش ابرنت، یک آهن ربای ترکیبی (هیبریدی) در کشور چین رکورد (حدنصاب) قبلی در رابطه با نیرومندترین میدان مغناطیسی باثبات را شکست.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای نشریه «ساینس الرت»، در تاسیسات میدان مغناطیسی آکادمی علوم چین (SHMFF)، آهن ربایی که دانشمندان از سال ها پیش مشغول ساختن آن بوده اند یک میدان مغناطیسی با ثبات و با قدرت ۴۵.۲۲ تسلا تولید کرد که دهها هزار برابر قویتر از آهن ربای موجود در یخچال است.
پیش از این رکورد قوی ترین آهن ربا با قدرت میدان مغناطیسی ۴۵ تسلا از سال ۱۹۹۹ میلادی تابحال در اختیار لابراتوار میدان مغناطیسی ملی آمریکا (MagLab) بود.
تقویت قدرت میدان مغناطیسی شرایط جدیدی برای مطالعه و بررسی پدیده های فیزیک بوجود می آورد و فرصت های جدیدی در زمینه تحقیقات و نوآوری ایجاد خواهد نمود.
هر دو لابراتوار در آمریکا و چین از مدتی پیش مشغول روی آهن رباهای ترکیبی خاص خود بوده اند که از یک حلقه ابر-رسانای بیرونی و یک آهنربای مقاوم داخلی استفاده می نمایند. هر کدام از این تکنولوژی ها محدودیت های خویش را دارند اما ترکیب آنها این محدودیت ها را تا حد زیادی می کاهد. لابراتوار یاد شده در آمریکا آهن ربای ۴۵ تسلای خویش را با همین شیوه ساخته بود.

اما گروه تحقیقاتی آکادمی علوم چین به این حدنصاب قانع نشد و به کوشش برای بهبود کار ادامه داد تا بالاخره تلاش ها نتیجه داد.
گوانگ لی کوانگ فیزیکدان و مدیر آکادمی علوم چین اظهار داشت: ما برای رسیدن به یک میدان مغناطیسی قوی تر در زمینه ساختار آهن ربا نوآوری کردیم و مواد جدیدی تولید کردیم و همینطور فرآیند تولید دیسک ها هم بهینه سازی شد.
این محققان با نیروی ورودی ۲۶.۹ مگاوات به رکورد ۴۵.۲۲ تسلا رسیدند در حالیکه آهن ربای ۴۵ تسلا در لابراتوار آمریکا نیازمند نیروی ورودی ۳۰ مگاوات بود.

1401/05/25
20:47:21
0.0 / 5
230
تگهای خبر: آموزش , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ابر نت