معاون اجرایی رییس جمهور:

کوشش های بسیار خوبی را در زمینه اطلاع رسانی از طرف ایرنا شاهد می باشیم

کوشش های بسیار خوبی را در زمینه اطلاع رسانی از طرف ایرنا شاهد می باشیم

به گزارش ابرنت، معاون اجرائی رئیس جمهور بر اراده دولت جهت استفاده از محصولات و تولیدات داخلی و تقویت هرچه بیشتر جوانان خلاق و نوآور کشور اصرار کرد و اظهار داشت: دولت در این راه بسیار جدی است.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، یکی از دغدغه ها و مسائل اصلی شرکت های دانش بنیان فعال در زیست بوم نوآوری کشورمان هم اکنون، نبود ارتباط مناسب مدیران با فعالان حوزه دانش بنیان برای تامین نیازمندی های دستگاهها به عنوان یک بازار بسیار جذاب برای دست اندرکاران این عرصه است.
این در حالی است که در طول سالهای اخیر به همت مبتکران خلاق فعال در زمینه دانش بنیان خیلی از محصولات و تجهیزات مورد نیاز بخش های مختلف دولت به ویژه حوزه های صنعت، آی سی تی و پزشکی بومی سازی و تولید شده است و حمایت دستگاه های دولتی در خرید ملزومات مورد نیاز خود از شرکت های فناور داخلی و پرهیز از واردات می تواند در شکوفایی و رشد هرچه بیشتر زیست بوم نوآوری کشور کمک شایانی کند.
مسئله بسیار مهمی که سیدصولت مرتضوی معاون اجرائی رئیس جمهور نیز بر آن تاکید دارد و می گوید: یکی از محورهای مهم قانون جهش تولید دانش بنیان ابلاغی توسط رئیس جمهور، حمایت و بسترسازی برای بازار محصولات فناورانه است و همه دستگاه های دولتی هم موظف به تامین نیازمندی های فناورانه خود از شرکت های فناور کیفی داخلی هستند.
مجلس شورای اسلامی بعد از ۱۸ ماه تلاش و البته به دنبال حمایت رهبر معظم انقلاب از حوزه دانش بنیان کشورمان در ایام پایانی سال گذشته، قانون «جهش تولید دانش بنیان» را نهایی و در اردیبهشت ماه سال جاری این قانون برای اجرا به تصویب شورای نگهبان رسید.
قانونی که در آن سه محور مهم و راهبردی شامل تقویت ابزارهای حمایت مالی از شرکت ها، گسترش زیرساخت ها و رفع موانع تولید و نیز توسعه بازار شرکت های دانش بنیان مورد تاکید قرار گرفته است.
مرتضوی که با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت و گو می کرد در پاسخ به اینکه، هم اکنون خیلی از فعالان عرصه دانش بنیان کشور از دولتی ها به سبب استقبال نکردن از محصولات بومی سازی شده گله مند هستند و برنامه دولت در این خصوص چیست، گفت: رئیس جمهور به عنوان عالی ترین مقام اجرائی کشور و رئیس قوه مجریه در تمام سفرها و جلسات خود با مسئولان مختلف همیشه استفاده از ظرفیت های دانش بنیان را مورد توجه قرار داده است و مدیران نیز باید توجه لازم را در این خصوص داشته باشند.
وی در پاسخ به سوالی درباب ضرورت پشتیبانی از حوزه دانش بنیان کشور و فعالان این عرصه، اشاره کرد: به طور قطع اقتصاد جمهوری اسلامی باید فعال و مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان باشد و از سویی هم اکنون ظرفیت های بسیار خوبی در کشورمان جهت استفاده از دانش و فناوری های روز بمنظور افزایش راندمان وجود دارد.
معاون اجرائی رئیس جمهور با اذعان به اینکه، هم اکنون معادل آب، خاک و انرژی مصرفی در کشور راندمان لازم وجود ندارد، اشاره کرد: لازمه حل این مشکلات و افزایش راندمان به طور قطع استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها است.
مرتضوی گفت: اگر از دانش روز و ظرفیت جوانان خلاق و نوآور در کشور استفاده مطلوب شود، در خیلی از محصولات به خودکفایی خواهیم رسید. البته کار دشواری است؛ چونکه خیلی از مدیران دستگاهها در طول سالهای قبل به مصرف کالاهای خارجی عادت کرده اند و گاهی اوقات موانعی هم ایجاد می کنند.
وی در عین حال اشاره کرد: به طور قطع و هم اکنون اراده دولت سیزدهم بر استفاده از محصولات و تولیدات داخلی و بومی سازی شده و تقویت هرچه بیشتر جوانان خلاق و نوآور کشور است
معاون اجرائی رئیس جمهور که به مناسبت روز خبرنگار در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) حضور یافته بود، همین طور ضمن تبریک روز خبرنگار و تقدیر از همه تلاشگران عرصه رسانه، گفت: انصافا کوشش های بسیار خوبی را در زمینه اطلاع رسانی در بخش های مختلف از طرف ایرنا شاهد می باشیم که باید به همه مدیران و دست اندرکاران این رسانه رسمی کشور خداقوت گفت.
به گزارش ابرنت به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمود صارمی" مسئول دفتر ایرنا در کشور افغانستان ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ به همراه دیپلمات های سفارت جمهوری اسلامی ایران، در مزار شریف افغانستان به شهادت رسید و شجاعت و ایثارگری این شهید وارسته سبب شد که روز شهادتش با تصویب شورای فرهنگ عمومی در تقویم رسمی کشور "روز خبرنگار" نام گذاری شود.


منبع:

1401/05/25
11:07:08
0.0 / 5
212
تگهای خبر: آموزش , ابزار , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ابر نت