افزایش ۱۰.۸ درصدی هزینه نسبت به پارسال

ارتباطات در کف تورم ایستاد

ارتباطات در کف تورم ایستاد

بخش ارتباطات در یک سال گذشته، اغلب کمترین افزایش هزینه را بین گروههای کالایی و خدماتی داشته است، این گروه با تورم نقطه به نقطه ۱۰.۸ درصد برای تیرماه هم حداقل افزایش هزینه را به خود اختصاص داد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، آخرین آمار منتشرشده از مرکز آمار ایران نشان داده است که خانوارها برای تأمین کالا و خدمات مورد نظر خود در تیرماه سال جاری نسبت به همین ماه پارسال به صورت متوسط ۵۴ درصد بیشتر هزینه کرده اند و نرخ تورم سالانه با افزایش ۱.۱ درصدی به ۴۰.۵ درصد رسیده است.
مرکز آمار ایران، شاخصهای قیمت مصرف کننده را در چارچوب ۱۲ گروه خدمات و کالایی در هر ماه بررسی و اعلام می کند که گروه ارتباطات همچون آن است و تغییرات قیمت در این بخش شامل گوشی تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت، اینترنت و... می شود. نگاهی به آمار افزایش هزینه های خانوار در یک سال قبل نشان داده است بخش ارتباطات، در بیشتر ماه های این یک سال، کمترین افزایش را داشته و در تیرماه نیز، کمترین افزایش هزینه برای کالا و خدمات، به ارتباطات با ۱۰.۸ اختصاص داشته است.


مقایسه آمار نشان داده است به جز اسفندماه سال ۱۴۰۰ که بخش حمل و نقل کمترین تورم ماهانه را داشته و بخش آموزش که در ماه های فروردین، اردیبهشت و خردادماه سال ۱۴۰۱ کمترین تورم ماهانه را داشته، بخش ارتباطات در ماه های دیگر، با تورم ماهانه ای در بازه منفی ۰.۱ تا ۱.۵، در پایین ترین جایگاه ایستاده است. این در شرایطی است که تورم نقطه به نقطه ارتباطات، در تمامی ماه های یک سال گذشته، همواره در پایین ترین نقطه قرار داشته و بیشترین افزایش قیمتی نسبت به سال قبل هم در ارتباط با تیرماه سالجاری با ۱۰.۸ درصد می شود.
عوامل مختلفی در کم نوسان بودن تورم در گروه ارتباطات دخیل بودند که همچون آن میتوان به جریان منع قانونی افزایش تعرفه از جانب مجلس شورای اسلامی، در بودجه ۱۴۰۰ اشاره نمود، به صورتی که تعرفه های این حوزه نسبتا ثابت باقی ماند. اما باید توجه داشت که تورم نقطه به نقطه در حوزه ارتباطات از بهمن ماه سال قبل روند افزایشی طی کرده و از ۳.۸ به ۱۰.۸ درصد در ماه گذشته افزایش پیدا کرده که این روند رشد می تواند ناشی از هزینه هایی باشد که در این عرصه اتفاق افتاده است.
همچون این که بعد از گذشت یک سال از منع قانونی مجلس برای افزایش تعرفه ها، تعرفه های پستی که از سال ۱۳۹۸ تغییر نکرده بودند، در نهایت طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، خردادماه سالجاری افزایش یافتند. همینطور قبل از آن و در فروردین ماه، حوزه اینترنت هم با تغییرات قیمتی روبرو شده، تعرفه اینترنت خانگی ۶۰ درصد افزوده شد و بسته های اینترنتی اپراتورهای همراه هم با حذف بسته های مقرون به صرفه ی یک ساله، با افزایش قیمت مواجه گشتند.
که در این خصوص عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره اصلاح تعرفه های اینترنتی اظهار داشت که از سال ۱۳۹۵ تا هم اکنون ما هیچ گونه افزایش تعرفه ای در حوزه ارتباطات سیار و ثابت نداشته ایم و در این شرایط این شرکت ها می خواهند برای توسعه شبکه خود سرمایه گذاری کنند؛ اگر سرمایه گذاری در این عرصه اتفاق نیفتد، اساسا کیفیت شبکه در لایه دسترسی افت پیدا می کند.
البته مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بارها عنوان کردند که افزایش قیمت های این حوزه، همگام با تورم نبوده و مشکلاتی را هم از بابت درآمد و هزینه ای برایشان بوجود آورده است، کما این که آمار هم این مورد را تصدیق می کند. هرچند این افزایش قیمت ها هم صاحبان امر را راضی نکرده و معتقدند برای جبران عقب ماندگی ها و زیان هایی که صورت گرفته، باید قیمت ها اصلاح شده و درآمدها متناسب با هزینه ها و تورم شود.
یکی دیگر از مواردی که بر افزایش هزینه ها در حوزه ارتباطات تأثیر گذاشته، می تواند افزایش قیمت گوشی در ماه های گذشته باشد، که بخشی از آن می تواند ناشی از تغییر مبنای محاسبه حقوق ورودی از ۴۲۰۰ به نرخ ETS و همینطور افزایش قیمتی که در بازار گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار به علت احتمال ممنوعیت واردات آن مطرح بود، باشد.
منبع:

1401/05/05
08:07:36
0.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ابر نت