طبق آمار وزارت ارتباطات تا پایان فروردین؛

یک میلیون و 430 هزار خط اینترنت فیبرنوری در کشور نصب گردید

یک میلیون و 430 هزار خط اینترنت فیبرنوری در کشور نصب گردید

ابرنت: وزارت ارتباطات در امتداد اجرای طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارها، یک میلیون و 430 هزار خط اینترنت فیبرنوری را جهت استفاده کاربران نصب کرد.


به گزارش ابرنت به نقل از مهر، طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارها (FTTX) که با هدف پوشش ۸۰ درصد خانوارهای هر استان برمبنای پوشش خانوار، کدپستی و یا پلاک ثبتی شهری / روستایی و نقشه های هوایی مورد تأیید سازمان تنظیم مقررات در نواحی خدمات شهری / روستایی تعریف شده، مقرر است تا سال ۱۴۰۳، دسترسی بیست میلیون خانوار را به شبکه مبتنی بر فیبرنوری فراهم آورد. در این طرح حداقل ۵۰ درصد کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی بوسیله فیبر نوری (FTTP) و حداکثر ۵۰ درصد امکان استفاده از خدمت دسترسی پرسرعت بوسیله دسترسی سیمی با قابلیت حداقل سرعت ۵۰ مگابیت بر ثانیه و دسترسی رادیویی مجاز با قابلیت حداقل سرعت ۳۵ مگابیت بر ثانیه را خواهند داشت. در همین حال برای حداقل ۱۰ درصد کاربران نیز باید امکان استفاده از خدمت دسترسی بوسیله فیبر نوری با قابلیت حداقل سرعت یک گیگابیت بر ثانیه وجود داشته باشد. مطابق با آنچه که در سایت https: //iranfttx.ir/ انتشار یافته است، تا اختتام فروردین ۱۴۰۱ بیش از یک میلیون و ۴۳۰ هزار و ۳۲ پورت فیبرنوری در کشور فعال گردیده است که از این تعداد ۳۶۰ هزار کاربر از اینترنت فیبرنوری استفاده می نمایند. در مقایسه با آماری که رگولاتوری در آخر اسفندماه از نصب تعداد پورت های فیبرنوری و استفاده از آن در کشور اعلام نموده بود، طی یک ماه تنها ۱۵ هزار پورت در کشور راه اندازی شده که بیشتر آن نیز مربوط به تهران و قم می شود و روند اجرای این پروژه باتوجه به هدفگذاری صورت گرفته، کند به نظر می آید. آمارها از نصب بیش از یک میلیون و ۴۱۶ هزار و ۸۹۲ پورت فیبرنوری در کشور تا اختتام اسفند ۱۴۰۰ حکایت داشت.
این طرح از بهمن ۱۴۰۰ کلید خورده است و همزمان با روز جهانی ارتباطات در ۲۷ اردیبهشت ماه امسال بیش از ۹ اپراتور با امضای قرارداد با رگولاتوری، آمادگی خودرا برای پیاده سازی این طرح برای رسیدن به ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری در کشور اعلام نمودند. نقشه وضعیت پیشرفت این طرح نشان میدهد که اکنون بیشترین تعداد پورت منصوبه در شهرهای تهران، قم و البرز است اما کاربران آنطور که باید از این سرویس استقبال نکرده اند. بنظر می رسد قیمت تمام شده سرویس یکی از دلایلی است که سبب شده کاربران به اینترنت فیبر تمایلی نشان ندهند. Fiber To The x) FTTx) یکی از روش های دسترسی به اینترنت ثابت است که بجای تمام یا قسمتی از کابل مسی از کابل های فیبر نوری بهره می برد. این فناوری در ۳ مدل شامل (Fiber To The Home) FTTH می شود که کابل کشی فیبر نوری تا منزل یا واحد کاربر ادامه پیدا می کند و به عبارت دیگر فیبر نوری در تمام مسیر از مخابرات تا داخل منزل جایگزین کابل مسی می شود. همین طور در مدل FTTB (Fiber To The Building) کابل فیبر نوری به ساختمان می رسد و در نهایت خدمات توسط کابل مسی (معمولاً VDSL) تحویل داده می شود. در مدل (Fiber To The Cabinet) FTTC نیز فیبر نوری به نزدیک ترین کافو به کاربر (در فاصله کمتر از ۵۰۰ متری کاربر) ارائه داده می شود و مشترک در نهایت بوسیله یکی از فناوری های DSL (نظیر VDSL) به شبکه متصل می شود.


منبع:

1401/03/08
14:37:01
0.0 / 5
304
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ابر نت