با آغاز جنگ روسیه و اوكراین؛

چالش نهادهای امنیتی آمریکا با آنتی ویروس روسی

چالش نهادهای امنیتی آمریکا با آنتی ویروس روسی

دولت آمریکا در خلال حمله روسیه به اوکراین و نگرانی ها از حملات سایبری روسیه، تحقیقات امنیت ملی درباره آنتی ویروس «کسپرسکی» را سرعت بخشیده است.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این پرونده سال قبل میلادی از جانب وزارت دادگستری آمریکا به وزارت تجاری این کشور ارجاع داده شد، اما پیشرفت چندانی حاصل نشد، تا ماه مارس که کاخ سفید خواهان تسریع در روند بررسی این آنتی ویروس ساخت روسیه شد.
با تشدید تنش ها میان مسکو و غرب، نگرانی واشنگتن از این است که کرملین از این نرم افزار که اجازه دسترسی به کامپیوترها را دارد برای سرقت اطلاعات حساس از کامپیوتر های آمریکایی و یا دستکاری آنها استفاده نماید.
دسترسی به شبکه های پیمانکاران و متصدیان فدرال زیرساخت های حیاتی آمریکا مانند شبکه برق، از نگرانی های اصلی واشنگتن هستند.
نهادهای نظارتی آمریکا همین حالا نیز استفاده از نرم افزار کسپرسکی در ادارات فدرال را ممنوع کرده اند و ممکنست تا آنجا پیش روند که این شرکت را به اتخاذ اقداماتی برای کاهش این خطرات و نگرانی ها وادار کرده و یا حتی به کلی استفاده از این نرم افزار را در آمریکا ممنوع کنند.
این تحقیقات که تا قبل از این گزارشی از آن منتشر نشده بود، نشان میدهد که دولت آمریکا به تمامی امکانات و اختیارات خود متوسل شده است تا از شهروندان و شرکت های خود در مقابل حملات سایبری روسیه محافظت کند.
دیگر قدرت های نظارتی توانایی این را ندارند که استفاده از نرم افزار این شرکت روسی را برای بخش خصوصی ممنوع کنند؛ شرکتی که آمریکا مدت هاست آنرا تهدیدی مقابل امنیت ملی خود می داند.
کسپرسکی از چندین سال قبل تا کنون اقدامات مغایر با قانون یا همکاری مخفیانه با سازمان های اطلاعاتی روسیه را تکذیب کرده است.
کسپرسکی ارائه دهنده امنیت سایبری و آنتی ویروس چند ملیتی روسی است که مقر آن در مسکو قرار دارد و ازطریق یک شرکت هلدینگ در بریتانیا اداره می شود. آزمایشگاه کسپرسکی آنتی ویروس، امنیت اینترنت، مدیریت رمز عبور، امنیت نقطه پایانی، و سایر محصولات و خدمات امنیت سایبری را توسعه داده و می فروشد. کسپرسکی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ در خارج از کشور گسترش یافت و تا سال ۲۰۲۰ به ۷۰۴ میلیون دلار درآمد سالانه رسید، این نرم افزار با حدود ۴۰۰ میلیون کاربر بیشترین سهم بازار فروشندگان نرم افزار امنیت سایبری در اروپا را دارد. آزمایشگاه کسپرسکی در رتبه بندی جهانی فروشندگان آنتی ویروس برمبنای درآمد در رتبه چهارم قرار دارد. این نخستین شرکت روسی بود که در رتبه بندی شرکت های نرم افزاری پیشرو جهان، به نام ۱۰۰ نرم افزار برتر قرار گرفت. آزمایشگاه کسپرسکی هم اکنون سومین فروشنده بزرگ نرم افزارهای امنیتی IT مصرف کننده در سراسر جهان و پنجمین فروشنده بزرگ Enterprise Endpoint Protection است.1401/02/20
12:14:36
0.0 / 5
231
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , شبكه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ابر نت