اعتراض فعالان نشر دیجیتال و صوتی به نمایشگاه کتاب

اعتراض فعالان نشر دیجیتال و صوتی به نمایشگاه کتاب

پلت فرم ها و ناشران کتاب الکترونیک و صوتی با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمودند در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حاضر نمی شوند.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، در بیانیه مشترک فعالان نشر دیجیتال و صوتی ایران آمده است: «با وجود پیگیری های فعالان نشر دیجیتالی کتاب، هنوز این گروه از بازیگران حوزه فرهنگ جای مشخصی در نمایشگاه کتاب تهران ندارند.
این بخش از جامعه فرهنگی کتاب سال هاست با تاکید بر خلاقیت و تلاش جوانان نخبه این سرزمین، و اکثراً در قالب شرکت های دانش بنیان، در کنار ناشران و اهالی نشر کاغذی، به رونق فرهنگی جامعه و افزایش سطح مطالعه در کشور کمک کرده اند. تلاشی که متکی بر ارائه نوین ترین شیوه های فناوری در سطح جهان بوده و به شکوفایی اقتصادی جامعه نشر یاری رسانده است. با این وجود، به خاطر بی توجهی مسئولان، این بخش مهم از جامعه نشر و کتاب کشور در نمایشگاه کتاب جایگاهی ندارند.
امسال هم متأسفانه مسئولان برگزاری این دوره از نمایشگاه، با وجود پیگیری و درخواست های مکرر، فرصتی برای حضور این طیف از جامعه نشر ایجاد نکردند. باتوجه به جنس محتوای عرضه شده، منطق و انصاف حکم می کند که «ناشران کتاب های الکترونیکی و صوتی» در کنار ناشران عمومی کتاب جا بگیرند؛ اما پس از نامه نگاری ها و پیگیری های بسیار، مسئولان امر در نهایت پیشنهاد کردند که این ناشران با پرداخت هزینه های سرسام آور تجاری، غرفه ای کوچک در حیاط، کنار غرفه های اغذیه فروشی اجاره کنند یا به محل استقرار فروشندگان محتوای نامکتوب (مانند سی دی های آموزشی) بروند.
به همین دلیل، ما پلت فرم ها و ناشران صوتی و دیجیتال، اعتراض خودرا اعلام نموده و در این نمایشگاه حضور پیدا نمی نماییم.
با توجه به نام گذاری سال ۱۴۰۱ به تولید برمبنای ظرفیت های دانش بنیان، امیدواریم مسئولان امر با شناخت بیشتر از روند تغییرات بازار نشر در جهان و فرصت هایی که نشر دیجیتالی کتاب می تواند به توسعه بازار کتاب در ایران بدهد، جایگاه این حوزه را مورد توجه قرار داده و فرصت های رشد این حوزه را سلب نکنند.»
این بیانیه تا کنون(یک شنبه، ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) به امضای طاقچه، فیدیبو، کتابراه، نوین کتاب گویا، شادن پژواک، آوانامه، ماه آوا، آی قصه، آوارسا، نوار، دانی، نبات، واوخوان، لحنی دیگر، پژوهان و پاتوق کتاب رسیده است.
سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از بیست ویکم تا سی ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می گردد.
منبع:

1401/02/19
10:18:40
0.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ابر نت