طبق آمار سازمان تنظیم مقررات ارتباطات؛

وضعیت ایران در میانگین جهانی اشتراک اینترنت ثابت

وضعیت ایران در میانگین جهانی اشتراک اینترنت ثابت

طبق آمار انتشار یافته از جانب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، میانگین جهانی اشتراک اینترنت ثابت حدود 15 اشتراک به ازای هر صدنفر است و این آمار در کشور ما به 5 اشتراک می رسد.


به گزارش ابرنت به نقل از مهر، از شروع استقرار دولت سیزدهم، توسعه ارتباطات ثابت در کشور با نگاه ویژه ای دنبال می شود. به جز اسناد بالادستی که تکالیف ویژه ای را به دولت ابلاغ کرده است، فشار زیاد بر شبکه سیار و اختلال های ناگزیر در این عرصه و محدودیت های این شبکه برای پشتیبانی از سرعت های بالا، توسعه شبکه ارتباطات ثابت را نه به یک فرصت که به یک ضرورت بدل ساخته است. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با این توصیف که توسعه ارتباطات ثابت، بیش از آنکه یک پروژه باشد، یک فرآیند و نقشه راه است که رضایت و رفاه شهروندان ایرانی هدف نهایی آن خواهد بود، آخرین آمار از فاکتورهای کلان ارتباطات ثابت ایران را منتشر نموده و به این پرسش پاسخ داده که در آخر سال ۱۴۰۰، ایران کجای میانگین جهانی ایستاده است. ۵ اشتراک اینترنت ثابت به ازای هر ۱۰۰ نفر در ایران برمبنای آخرین داده ها، تا اختتام دی ماه سال ۱۴۰۰، حدود ۹۱ میلیون کاربر پهن باند سیار و کمتر از ۱۱ میلیون مشترک پهن باند ثابت در کشور وجود داشته است. حال با توجه به این که ۹۰ درصد از خدمات بخش ثابت را اشتراک های خانگی می سازند و فرض بر آنست که هر خانواده از یک مودم استفاده می نماید، میانگین دسترسی خانوار ایرانی به شبکه اینترنت پهن باند ثابت حدود ۴۰ درصد اعلام می شود. در آمارهای جهانی، میزان اشتراک اینترنت نسبت به جمعیت کشورها سنجیده می شود. بر این اساس میانگین جهانی اشتراک اینترنت ثابت اکنون حدود ۱۵ اشتراک به ازای هر یکصد نفر است. این در حالیست که در ایران با حدود ۸۵ میلیون نفر جمعیت، این شاخص به ۵.۱۲ مشترک به ازای هر یکصد نفر جمعیت می رسد.
ADSL دیگر فناوری پهن باند نیست نکته مهم در این شاخص، نادیده گرفته شدن تفاوت فناوری های پهن باند ثابت است. برای اینکه عمده فناوری های مورد استفاده در بخش ثابت ایران که به ADSL متکی است، دیگر پهن باند محسوب نمی گردد و قادر به انتقال دیتا با سرعت های بالا نیست. بدین سان کمتر از ۵ درصد از ظرفیت فعلی شبکه ارتباطات ثابت در ایران، قادر به ارائه خدمات پهن باند با سرعت بالای ۲۵ مگابیت بر ثانیه است. در صورتیکه در بخش پهن باند سیار آمارها نشان میدهد که اشتراک ۱۰۷ کاربر به ازای هر یکصد نفر جمعیت در کشور ثبت شده است. دلایل پیاده سازی طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها بررسی ها نشان میدهد که ارتباطات ثابت می تواند کیفیت و پایداری مطلوب تری در تامین پهنای باند را تامین کند، ضمن آنکه در سبد هزینه های خانوار نیز در مقایسه با بخش سیار، سهم کمتری خواهد داشت. علاوه بر آن در خیلی از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه، دولت حضور فعالی در توسعه شبکه پهن باند ثابت دارد. هم اکنون باتوجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور و حجم سرمایه گذاری موردنیاز از یکسو و هماهنگی های میان قسمتی از دیگر سو، حضور و همراهی حاکمیت در توسعه این بخش، ضروری به نظر می آید. بدین جهت وزارت ارتباطات از بهمن ماه طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب وکارها را کلید زده است.


منبع:

1401/02/16
12:24:08
0.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ابر نت