پس از محدودیتهای اخیر اعلام شد؛

آماده باش روسیه در صورت قطع اینترنت جهانی

آماده باش روسیه در صورت قطع اینترنت جهانی

ابرنت: روسیه بعد از مقابله با برخی شبکه های اجتماعی آمریکایی به سبب دروغ پراکنی بر ضد دولت این کشور و انتشار اخبار جعلی در مورد جنگ اوکراین برای مقابله با حملات اینترنتی و قطعی احتمالی آماده می شود.به گزارش ابرنت به نقل از وایس، الان دسترسی به توئیتر و فیسبوک در روسیه محدود شده و استفاده از نتفلیکس برای مشاهده فیلم و سریال هم ناممکن شده است. همینطور آپلود فیلم بر روی تیک تاک هم دیگر امکان ندارد.
اما اسناد جدید انتشار یافته توسط کرملین در این هفته نشان داده است دولت روسیه درحال آماده شدن برای بدتر شدن اوضاع است. این اسناد نشان داده است دولت روسیه به دنبال ریشه کن کردن اتکا به هر گونه خدمات اینترنتی غربی است تا جلوی صدمه های سایبری گسترده را بگیرد، امری که تبعات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی خاصی خواهد داشت.
روز دوشنبه گزارش هایی در رسانه های اجتماعی منتشر گردید در خصوص این که بر مبنای دو سند انتشار یافته توسط وزارت توسعه دیجیتال روسیه، مقرر است تا جمعه ۱۱ مارس، کرملین دسترسی به اینترنت جهانی را متوقف نماید. در نهایت مشخص شد که این گزارش ها دروغ بوده و مبتنی بر تفسیر نادرست اسناد واقعی بوده اند.
این اسناد مجموعه اقداماتی را بیان می کند که وبسایت های دولتی و پورتال های آنلاین باید تا آخر این هفته به منظور «هماهنگی اقدامات خود برای محافظت از خدمات مخابراتی در اینترنت» اجرا کنند.
عدم استفاده سایت های دولتی از خدمات میزبانی خارجی
بنابراین کرملین اقداماتی را انجام داده تا وبسایت های دولتی آن بتوانند در صورت حملات سایبری بیشتر کشورهای غربی به کار خود ادامه دهند. برای دستیابی به این هدف، کرملین از وبسایت ها می خواهد که از خدمات میزبانی خارجی استفاده نکرده و از خدمات شرکتهای روس استفاده کنند و هر نوع فایل جاوا اسکریپت بوجود آمده توسط شرکتهای خارجی (مانند کدهای رهگیری نوشته شده توسط گوگل یا فیس بوک) را حذف نمایند.
کرملین عملاً به دنبال حذف هرگونه اتکا به فناوری های غربی است که امکان دارد بدون اخطار به روسیه ناگهان حذف شده و دیگر عرضه نشوند. امری که نتیجه آن از کار افتادن وبسایت های دولتی روسیه خواهد بود.
تشدید حملات سایبری به روسیه
آن دری چرننکو، معاون وزارت توسعه دیجیتال روسیه در این مورد به خبرگزاری روسی اینترفکس اظهار داشت: حملات سایبری مستمر به سایت های روسی از خارج از این کشور در ایام اخیر تشدید شده و ما برای سناریوهای مختلف آماده می شویم. ولی هیچ برنامه ای برای قطع اینترنت از داخل وجود ندارد.
اولگ شکیروف، کارشناس امنیت بین المللی مستقر در مسکو، معتقد است: روسیه لیستی از اقدامات منطقی برای تضمین حفاظت از وبسایت های دولتی در مقابل انواع حملات تهیه کرده است. مبحث این اسناد جمع آوری داده ها در مورد وضعیت زیرساخت وبسایت های دولتی و اطمینان از محافظت و در دسترس بودن آنها است.
بر طبق این اسناد وبسایت های روسی باید از سرورهای سیستم نام دامنه (DNS) واقع در روسیه استفاده کنند. DNS جهانی بعنوان دفترچه تلفن اینترنت عمل می کند و به کاربران این امکان را می دهد که URL هایی مانند "mehrnews.com" را به آدرس های IP که کامپیوتر ها برای برقراری ارتباط استفاده می نمایند، تبدیل کنند تا دسترسی به یک وبسایت برای عموم ممکن شود.
انتقال زیرساختهای روسیه به سرورهای داخل
اسناد وزارت توسعه دیجیتال روسیه به وضوح نشان داده است کرملین مایل است زیرساخت های خویش را در اسرع وقت به سرورهای داخل روسیه منتقل کند، و در حالیکه این اقدامات مطمئناً از وبسایت های روسی در مقابل حملات سایبری محافظت می کند، به دولت روسیه کمک خواهد نمود تا در صورت ضرورت به سرعت برای قطع ارتباط با اینترنت تصمیم بگیرد. نکته جالب این است که اوکراین هم به دنبال چنین رویدادی است.
هفته گذشته اوکراین نامه ای خطاب به آیکان (یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در ایالات متحده که توزیع نامهای دامنه اینترنتی را مدیریت می کند)، نوشت و خواهان تعلیق روسیه از سیستم ثبت دامنه اینترنت شد. آیکان در نهایت این درخواست را رد کرد، چونکه خیلی از فعالان فضای مجازی به این مورد اشاره کردند که قطع دسترسی روسیه به اینترنت جهانی چه ایده وحشتناکی خواهد بود، چونکه این امر به شهروندان عادی بیشتر از دولت روسیه صدمه می رساند.
تلاش برای قطع ارتباط روسیه با اینترنت جهانی
اما چند روز بعد، کوشش برای قطع ارتباط روسیه با بقیه اینترنت باردیگر آغاز شد، شرکت کاگنت کامیونیکیشنز که مالک زیرساخت هایی است که داده های دیجیتال را در سرتاسر قاره ها هدایت و مدیریت می کند، اخیرا اعلام نموده که تمام قراردادهای خویش را با مشتریان روسی فسخ می کند. همچون این مشتریان میتوان به غول مخابراتی تحت حمایت دولت روسیه به نام Rostelecom و موتور جستجوی روسی مشهور یاندکس اشاره نمود.
این تصمیم سبب قطع دسترسی اینترنتی کامل مشتریان روسی نمی گردد، اما سبب کند شدن ترافیک اینترنت در روسیه از یک سو و ازدحام و شلوغی شدید از راه اتصالاتی می شود که سایر شرکتهای اصلی خدمات دهنده اینترنت به این کشور عرضه می دهند. در نهایت اگر سایر شرکتهای اصلی خدمات دهنده اینترنت تصمیم مشابهی بگیرند، تاثیر فلج کننده آن بر توانایی روس ها برای دسترسی به اینترنت غیرقابل انکار است.
با توجه به این رویدادها، محتوای اعلامیه وزارت توسعه دیجیتال روسیه در روز دوشنبه قابل درک بوده و میتوان آنرا گامی مقدماتی برای مقابله با شرایط قطع خدمات اینترنتی شرکت ها و کشورهای غربی و بخصوص آمریکایی تلقی نمود.
آلپ توکر، مدیر گروه حامی خدمات دیجیتال نت بلاکس که قطعی اینترنت را در سرتاسر جهان ردیابی می کند، اظهار داشت: «مراحل ذکر شده در اسناد روسی نقاط عطف واقع بینانه ای هستند که پیشبینی آنها باعث می شود در صورت قطع ارتباط با اینترنت جهانی، خدمات پایه اینترنتی در روسیه در دسترس باقی بمانند.


منبع:

1400/12/18
23:35:05
0.0 / 5
312
تگهای خبر: اینترنت , حفاظت , خدمات , ردیاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ابر نت