تلگرام، خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین

تلگرام، خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین

پژوهشگران امنیت سایبری می گویند برنامه مسنجر رمزنگاری شده تلگرام به خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین تبدیل گشته است.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، شرکت چک پوینت ریسرچ در گزارشی اعلام نمود این اپلیکیشن که به کاربران اجازه می دهد در مکالمات گروهی شرکت نمایند و پیامهای مستقیم را بدون ردیابی شدن از طرف گروههای شخص ثالث ارسال کنند، به منبع اطلاعات نادرست تبدیل گشته است.

به گفته اودِد وانونو، مدیر تحقیقات لطمه پذیریهای محصولات در چک پوینت، تلگرام به خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین تبدیل گشته و افراد در آن به جانبداری آنلاین مشغول شده اند. افرادی از هر گوشه دنیا مشاهده می شوند که درحال سازماندهی و تامین منابع برای پشتیبانی از روسیه یا اوکراین هستند.

بعضی از گروهها در تلگرام که رمزنگاری سر به سر ندارند، حملات سایبری را برای هدف گرفتن روسیه هماهنگ می کنند در صورتیکه سایرین به مرکز اطلاعات و اخبار و بیان روایتهای جنگ تبدیل گشته اند و برای پشتیبانی از اوکراین درخواست پول می کنند یا مرتکب کلاهبرداری می شوند.

وانونو اشاره کرد: در کل گروه های تلگرامی حول جنگ روسیه و اوکراین از زمان شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین، افزایش شش برابری داشته اند. به همه افراد اکیدا سفارش می نماییم به دقت مراقب فعالیت تلگرامی خود و افرادی که با آنها تماس می گیرند، باشند. در تلگرام عده ای وجود دارند که به دنبال بهره برداری از حامیان اوکراین یا روسیه هستند.

طبق گزارش چک پوینت ریسرچ، گروه های کاربرانی که در تلگرام درباره جنگ صحبت می کنند، روزانه چند صد برابر در این اپلیکیشن بالا رفته اند و به ۲۰۰ هزار کاربر در هر گروه رسیده اند.

بعضی از کلاهبرداران از احساسات پیرامون این بحران سوءاستفاده کرده و پول برای مردم اوکراین درخواست می کنند. چک پوینت ریسرچ به چنین درخواستهایی مشکوک بوده و گروه های سازمان دهنده این درخواستها را کلاهبردار می داند. حدود چهار درصد از گروهها در تلگرام که توسط چک پوینت ریسرچ مشاهده شده اند، به دنبال جمع آوری کمک برای یکی از طرفین این جنگ بوده اند که خیلی از آنها مشکوک به نظر می رسند.

گروههای حمله سایبری به روسیه هم هر روز رشد می کنند و به بالای ۲۵۰ هزار کاربر در هر گروه رسیده اند. حمله کنندگان سایبری در تلگرام به اهداف روسیه اشاره می کنند. حدود یک چهارم از گروه های تلگرامی که چک پوینت ریسرچ مشاهده کرده است، تلاش می کنند متخصصان IT، هکرها و سایر کارشناسان فناوری را برای متحد کردن حملاتشان مقابل اشخاص و وب سایتهای روسی جذب کنند.

همچنین حدود ۷۱ درصد از گروههایی که توسط این شرکت امنیت سایبری مورد بررسی قرار گرفته اند، مختص اخبار پیرامون جنگ هستند که صحت آنها از طرف منابع خبری واقعی تایید نشده اند. این گروهها که روایتهای مختلفی از یک خبر را نقل می کنند، طی دو هفته گذشته رشد قابل توجهی پیدا کرده اند. اخبار تایید نشده، شکلی از سلاح روانی برای تضعیف روحیه و تاثیرگذاری بر روحیه افراد هستند.

بر اساس گزارش فاکس بیزنس، چک پوینت ریسرچ به کاربرانی که نمی خواهند قربانی کلاهبرداری شوند، سفارش کرد از کلیک روی لینکهای ناشناس خودداری کرده و مراقب درخواستهای مشکوک باشند و از ارسال پول به منابع ناشناس اجتناب کنند و تنها از منابع موثق و معتبر خبر دریافت نمایند.
1400/12/17
11:20:02
0.0 / 5
239
تگهای خبر: ابری , تلگرام , ردیاب , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ابر نت