درخواست اوکراین از آیکان برای حذف سایت های روسی از اینترنت

درخواست اوکراین از آیکان برای حذف سایت های روسی از اینترنت

ابرنت: آیکان (ICANN) تایید نمود اوکراین از این سازمان خواسته است دامنه های روسی را از اینترنت حذف کند.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، سازمان غیرانتفاعی آیکان که مسئولیت نظارت بر پروتکل های شناسایی و دامنه های اینترنتی عمومی را برعهده دارد، تایید نمود نامه ای از دولت اوکراین دریافت کرده که از این سازمان حذف دامنه های روسی از اینترنت جهانی را درخواست کرده است.

آنجلینا لوپز، سخنگوی آیکان اظهار داشت: می توانیم تایید نماییم که این نامه را دریافت کرده و آنرا مرور می نماییم. اظهارنظر بیشتری در مقطع فعلی نداریم.

مجله رولینگ استون پیش تر گزارش کرده بود دولت اوکراین از آیکان درخواست کرده است دامنه های صادر شده در روسیه را حذف کرده و سرورهای سیستم نام دامنه (DNS) در این کشور را تعطیل کند که چنین اقدامی مانع دسترسی به سایتهای اینترنتی روسی خواهد شد و کل این کشور را از اینترنت جهانی خارج می کند.

چنین اقدامی بی سابقه بوده و بعید است روی دهد اما بحث داغی را در فضای آنلاین درباره اینکه آیا قطع دسترسی روسیه به اینترنت جهانی ایده خوبی است یا خیر، به راه انداخته است و این بحث، مسائلی برای آینده اقتصاد جهانی و خود اینترنت را مطرح کرده است.

مدافعان چنین اقدامی می گویند روسیه باید شدیدترین تحریمهای ممکن که اقتصاد این کشور را فلج خواهند کرذ، متحمل شود و مردم روسیه تأثیر منفی اقدامات دولتشان را لمس کنند. اما مخالفان می گویند این مبادرت به شهروندان عادی روسیه لطمه خواهد زد که امکان دارد دسترسی به اطلاعات بین المللی درباره جنگ را از دست دهند و وابستگی بیشتری به دستگاه تبلیغات دولت و تلویزیون دولتی پیدا کنند. به علاوه چنین اقدامی از جانب آیکان سبب خواهد شد روسیه، چین و کشورهای دیگر به دنبال راههایی برای فاصله گرفتن از اینترنت جهانی آیکان و بالکانیزه کردن اینترنت باشند.

اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل در سال ۲۰۱۸ پیشبینی کرده بودند اینترنت جهانی سرانجام به دو بخش تقسیم خواهد شد و یک بخش تحت تسلط چین و بخش دیگر تحت نفوذ آمریکا خواهد بود.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده است از سال ۲۰۱۹ روسیه تلاشها برای کنترل جریان اطلاعات داخلی را مضاعف کرده و تجهیزاتی را نصب کرده که می توانند اطلاعات را مسدود و فیلتر کنند. روسیه در بهار سال ۲۰۲۱ با متهم کردن توییتر به کوتاهی در حذف برخی محتوای غیرقانونی، سرعت دسترسی به این شبکه اجتماعی را کند کرده بود.
1400/12/11
16:48:29
0.0 / 5
433
تگهای خبر: اینترنت , سرور , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ابر نت