هشت سفارش برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی

هشت سفارش برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی

به گزارش ابرنت گوشیهای اندرویدی بعد از مدتی مثل روز اولی که از جعبه خارج کرده بودید کار نمی کنند و اپلیکیشن های نصب شده، بازی ها و فایل های اضافی (جانک فایل) روی عملکرد آنها تأثیر منفی می گذارند.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، خوشبختانه سفارش هایی برای بهبود سرعت گوشیهای اندرویدی وجود دارد. باآنکه این روشها گوشی اندرویدی را به اندازه جدید ترین مدلهای گوشی اندرویدی سریع نمی کنند اما عملکرد سیستم آنرا به صورت قابل توجهی بهبود بخشیده و فعالیت آنرا مثل روز اول روان می کنند. البته باید بدانیم بهبود عملکرد سیستم سبب نمی گردد گوشی یک دفعه بتواند بازیهای سنگینی انجام دهد. این سفارش ها کمک می نماید سیستم گوشی روان تر شده و استفاده روزمره از آن بهبود پیدا کند. برخی از این سفارش ها کاملا ساده بوده و تنها حذف اپلیکیشن ها، بازیها و فایل های غیرضروری را ایجاب می کند. اگر این راهکارهای ابتدایی کمک نکند، باید اقدامات جدیتری مانند فکتوری ریست (بازگشت به تنظیمات کارخانه) یا نصب یک حافظه رم (ROM) سفارشی را در تلفن اندرویدی انجام دهید. این سفارش ها عبارتند از:

۱- فضای ذخیره سازی را آزاد کنید

باید مطمئن شوید که هیچگاه ظرفیت حافظه گوشی کامل پر نمی گردد چونکه به شکل قابل توجهی روی عملکرد آن تأثیر گذاشته و سرعت آنرا به میزان قابل توجهی کند می کند و سبب می شود کارهای ساده ای مانند باز کردن و نصب اپلیکیشن ها، بازی ویدیویی و غیره طولانی تر از حد معمول شود و گوشی گاه به گاه هنگ می کند.

برای چک کردن میزان فضای ذخیره سازی به قسمت تنظیمات (Setting) و سپس ذخیره سازی (Storage) در گوشی اندرویدی رجوع کنید. کاربران دستگاه سامسونگ می توانند به قسمت تنظیمات، مراقبت دستگاه (Device Care) و ذخیره سازی رفته و میزان ظرفیت استفاده شده را چک کنند. همینطور در منوی تنظیمات می توانید کلمه ذخیره سازی را جست و جو کنید تا گزینه مناسب را پیدا کنید. نگذارید ظرفیت گوشی بیشتر از ۸۰ درصد پر شود چونکه تلفن و سیستم عامل به حدود پنج تا هشت گیگابایت فضای آزاد نیاز دارند تا به شکل روان عمل کنند. می توانید فایل های اضافی را حذف کنید، اپلیکیشن هایی که نیاز ندارید را از نصب حذف کنید و همه تصاویر و ویدئوهایی که در فضای ابری ذخیره شده اند را پاک کنید.

بعضی از گوشیها دارای قابلیت پاک کننده فایل های اضافی هستند و با پیمودن چند مرحله ساده، چند گیگابایت فضای ذخیره سازی را آزاد می کنند. کاربران سامسونگ می توانند به قسمت تنظیمات و مراقب از گوشی رفته و با اجرای سرویس بهینه سازی (Optimization)، به سرعت فضا آزاد کنند. گوشیهای شیائومی یک اپلیکیشن پاکسازی (Cleaner) دارند که کار مشابه را انجام می دهد. می توانید از اپلیکیشن File by Google استفاده کنید تا سریعا کش اپلیکیشن (حافظه پنهان)، تصاویر تکراری، فایل های بزرگ و فایل های رسانه ای ناخواسته را پاک کنند. برای سفارش های بیشتری می توانید دستورالعملهای ذیل برای آزادسازی فضای ذخیره سازی در گوشی اندرویدی را دنبال کنید. و اگر استفاده زیادی از واتس اپ دارید، می توانید فایل های رسانه ای واتس اپ را پاک کنید تا فضای ذخیره سازی پرارزش گوشی خویش را آزاد کنید.

۲- حذف اپلیکیشن های نصب شده بدون استفاده

حذف اپلیکیشن های قدیمی و بدون استفاده در دستگاه اندرویدی مستقیما روی عملکرد آن تأثیر نمی گذارد اما فضای ذخیره سازی را آزاد می کند. به علاوه اگر اپلیکیشن های زیادی داشته باشد که در پس زمینه گوشی همچنان فعال می باشند، حذف نصب آنها منابع ارزشمندی را آزاد کرده و به روان کردن عملکرد سیستم گوشی کمک می نماید. تلفن های سامسونگ به صورت اتوماتیک اپلیکیشن های فعال در پس زمینه گوشی را که سبب کاهش شدید شارژ باطری می شوند، نشان می دهند که می توانید آنها را از حالت نصب شده خارج کنید یا ببندید. بد نیست که گاهی اپلیکیشن ها و بازیهای نصب شده در دستگاهتان را چک کرده و آنهایی که دیگر استفاده نمی کنید را از نصب خارج کنید.

۳- تغییر سرعت انیمیشن سیستم

تغییر سرعت انیمیشن سیستم در تلفن اندرویدی سرعت آنرا به صورت طبیعی افزایش نمی دهد اما این دیدگاه را بوجود می آورد که دستگاه تان بسیار سریع تر کار می کند. افزایش مقیاس انیمیشن به گرافیک ها اجازه می دهد سریعتر تمام شوند و این حس را بوجود می آورد که عملکرد سیستم بهبود یافته است. در واقع تلفن اندرویدی شما درست مثل همیشه عمل می کند. اگر حس می کنید انیمیشن ها در تلفن اندرویدی شما سبب کندی یا هنگ کردن آن شده اند، این ترفند گزینه خوبی است. اگر سرعت را به جلوه های پرزرق و برق ترجیح می دهید، حتی می توانید انیمیشن های دستگاه را غیرفعال کنید.

۴- ری استارت کردن تلفن

سابق بر اینکه مدیریت حافظه اندروید بسیار ضعیف بود و گوشیها با میزان حافظه رم محدودی عرضه می شدند کارشناسان سفارش می کردند تلفن های هوشمند هر روز ری استارت شوند تا بهترین عملکرد را داشته باشند. باآنکه اوضاع حالا فرق کرده است اما همچنان سفارش می شود هر چند روز یک مرتبه گوشی خویش را ری استارت کنید. این اقدام منابعی که توسط اپلیکیشن های ناخواسته در پس زمینه گوشی اشغال شده اند را آزاد می کند و ازاین رو عملکرد روان سیستم را بهبود می بخشد بخصوص مدلهای اندرویدی ارزانقیمت که با حافظه رم زیادی عرضه نمی شوند. بهبودهای صورت گرفته به حد تلفن های اندرویدی جدیدتر مشهود نخواهند بود مگر اینکه خیلی از اپلیکیشن ها و خدمات در پس زمینه گوشی درحال اجرا باشند.

۵- استفاده از نسخه های سبک (Lite) اپلیکیشن ها

گوگل و چندین طراح دیگر نسخه های لایت یا Go اپلیکیشن هایشان برای گوشیهای قدیمی اندروید که حافظه رم کمی دارند را عرضه می کنند. نسخه لایت اپلیکیشن ها به اندازه نسخه کامل آنها منابع گوشی را مصرف نمی کند و همان تجربه را فراهم می آورد منتهی برخی از قابلیتها را ندارد. گوگل نسخه های لایت اپلیکیشن های مختلف شامل Google Go، Camera Go، Assistant Go و Maps Go را عرضه می کند. می توانید نسخه های لایت اپلیکیشن های محبوب دیگر مانند توییتر، اسپاتیفای، اسکایپ و فیسبوک را در پلی استور بیابید. این نسخه های لایت برخی از قابلیتهایی که در نسخه های کاملشان دیده می شود را ندارند اما جهت استفاده روزانه کافی خواهند بود. یک مزیت دیگر نسخه های لایت این است که فضای کمتری را اشغال می کنند که در گوشیهای قدیمی اندروید با ظرفیت ذخیره سازی داخلی محدود یک مشکل به حساب می آید.

۶- نرم افزار خویش را به جدید ترین نسخه به روز کنید

همیشه باید مطمئن شوید که گوشی شما با جدید ترین نسخه سیستم عامل کار می کند و وصله های امنیتی موجود را دریافت می کند. گوگل مدام اندروید را با انتشار بروزرسانی هایی بهینه می کند تا عملکرد اندروید را بهبود دهد. ارتقا به نسخه جدیدتر اندروید می تواند منابع سیستم در دستگاه شما را آزاد کند که به نوبه خود کمک می نماید باز شدن اپلیکیشن ها سریعتر شده و عملکرد سیستم روانتر شود.

همه تولیدکنندگان بزرگ اندروید راه درازی را از روزهای نخست اندروید پیموده اند و الان تمایل دارند بروزرسانی های نرم افزاری متداول را برای تلفن هایشان منتشر کنند. بهترین بخش این است که این تولیدکنندگان تلاش دارند عملکرد سیستم گوشی را بر مبنای بازخورد کاربر با هر بار بروزرسانی بهبود دهند. سامسونگ بخصوص عملکرد خوبی در انتشار ماهانه وصله های امنیتی و بروزرسانی های سیستم عامل برای همه دستگاه هایش داشته است.

۷- بازگشت به تنظیمات کارخانه (فکتوری ریست)

اگر این چند پیشنهاد موثر برای بهبود سرعت و روان شدن اجرای سیستم گوشی اندرویدی شما موثر واقع نشد، می توانید به گزینه ریست فکتوری یا بازگشت به تنظیمات کارخانه بعنوان آخرین حربه متوسل شوید. این اقدام دستگاه را به وضعیت روز اول برمی گرداند و همه اطلاعات موجود در گوشی را پاک می کند ازاین رو باید از اول شروع کنید و باردیگر اپلیکیشن ها را از پلی استور دانلود کنید و اطلاعات کاربری را در اپلیکیشن ها و خدمات محبوبتان وارد کنید. این کار زیادی است و نتیجه آن امکان دارد به حد قبل دلخواه نباشد. در چنین وضعی باید به فکر ارتقای گوشی خود باشید. حتی اگر یک دستگاه ارزان یا میان رده باشد احیانا بهتر از گوشی فعلی شما عمل می کند.

اگر آماده ریست فکتوری دستگاه اندرویدی خود می باشید، اطمینان حاصل کنید که نسخه پشتیبانی از همه اطلاعات ضروری خویش را تهیه کرده اید. به محض اینکه تلفن تان ریست شد، لیست اپلیکیشن هایی که می خواهید را چک کنید تا آنهایی که بار اول هیچگاه از آنها استفاده نکردید را باردیگر نصب نکنید.

۸- نصب یک حافظه رم سفارشی

اگر گوشی نسبتا قدیمی و کندی دارید یا گوشی شما به انتهای دوران پشتیبانی تولیدکننده رسیده است، امکان دارد بخواهید حافظه رم سفارشی در آن نصب کنید.

بر اساس گزارش وبسایت اندروید پلیس، با دنبال کردن سفارش های بالا می توانید سرعت تلفن اندرویدی خویش را فورا افزایش هید. در واقع اینها موارد هستند که باید مرتب چک کنید تا مطمئن شوید گوشی اندرویدی شما در نقطه اوج عملکرد مناسبش قرار دارد.
1400/10/27
23:00:37
0.0 / 5
418
تگهای خبر: ابری , ارزش , حافظه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ابر نت