ماجرای قطعی فیبر و کاهش کیفیت اینترنت

ماجرای قطعی فیبر و کاهش کیفیت اینترنت

به قول یک کارشناس فناوری اطلاعات، قطعی فیبر دریایی و کاهش ظرفیت پهنای باند بین الملل، می تواند منجر به کاهش کیفیت اینترنت در ساعات پرمصرف شود و این مسئله برای بازی های آنلاین نمود بیشتری دارد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، کابل های مدرن از فناوری فیبر نوری برای انتقال دیتای دیجیتال استفاده می نمایند که شامل تلفن، اینترنت و ترافیک داده های خصوصی است. اولین فیبر نوری دریایی ایران، در سال ۱۳۹۲ بوسیله ی یک شرکت ایرانی و با مالکیت ایرانی در آب های بین الملل بهره برداری شد با این هدف که توانایی کشور را در حوزه تبادل ترافیکی افزایش دهد. مسیر دوم فیبرنوری دریایی جزایر خلیج فارس واقع در جزیره قشم هم سال قبل راه اندازی شد.
مقرر شد در فاز اول، اجرای مسیر دوم فیبر نوری دریایی برای جزایر کیش، قشم و خارک طراحی و راه اندازی و برای اولین بار، این پروژه با توان داخلی در دریا اجرا شود. اگر این فیبر نوری دریایی خوب دفن نشده باشد بر اثر لرزش ها و لنگر انداختن کشتی قطع می شود و حداقل زمانی که لازم است نقطه یابی و وصل شود، حداقل دو روز است که این مورد می تواند منجربه بروز اختلال در اینترنت کشور شود.
با این حال، توسعه نقاط اتصال کشور به اینترنت در سالهای گذشته از آن حکایت می کند که هم اکنون تقریباً در همه مرزهای غربی، شمالی و جنوبی ما اتصال اینترنت داریم. بنابراین امکان قطع اینترنت کشور به یک باره، به علت قطعی یک مسیر، تقریباً وجود ندارد. چونکه اگر از یک ورودی قطعی اینترنت داشته باشیم، میتوان آنرا از ورودی های دیگر جبران کرد.
از طرفی در ایام گذشته اعلام گردید که به دلیل قطع سگمنت دوم فیبر دریایی متعلق به شرکت GBI در محدوده دریایی بین قطر و امارات، ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای باند بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت از دسترس خارج شده است. البته با عنایت به قطع این مسیر دریایی و زمان بر بودن بازیابی مجدد آن اقدامات فوری برای تأمین ظرفیت جایگزین از سایر مسیرها در دستور کار قرار گرفته و بزودی ظرفیت های جدید برای تأمین این بخش از ترافیک آماده بهره برداری می شود.
در این راستا علی محمدی -یک کارشناس فناوری اطلاعات- در گفتگو با ایسنا درباره تأثیر قطعی فیبر بر کیفیت اینترنت اظهار داشت: هم اکنون کابل دریایی زیرساخت در راه قطر قطع شده است و این قطعی کابل، منجر به ایجاد کندی در اینترنت ایجاد شود، مثل این است که یکی از لوله هایی که آب از آن عبور می کرده، قطع شده باشد و حالا تجمع فشار آب روی بقیه لوله ها بیشتر شده است.
وی افزود: اینطور به نظر می آید که با این قطعی، ۱۰ درصد از مجموع ظرفیت پهنای باند کاسته شده است و این سبب می شود که همه کاربران، سرعتشان در شرایط پیک مصرف، ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند. همینطور این قطعی، سبب می شود کیفیت بازی ها به شدت افت کند، چونکه تأمین اینترنت بازی ها عموما در راه قطر بوده و با قطعی این کابل، پینگ گیم ها بیشتر از چیزی که کیفیت اینترنت کاهش پیدا کرده، تحت تأثیر قرار می گیرد.
این کارشناس فناوری اطلاعات درباره مدت زمان رفع این مشکل بیان نمود: اگر زیرساخت بخواهد از کشورهای همسایه فیبر جایگزین بگیرد، معمولاً یک تا دو ماه طول می کشد، البته این مسئله به ظرفیت کشورهای همسایه هم بستگی دارد، چون معمولاً اینطور است که کشورهای همسایه هم ظرفیت آزاد ندارند و باید یک سری تجهیزات بخرند. با این حال، در شرایط اضطراری و در کوتاه مدت، میتوان این زمان را به حداقل دو هفته کم کرد و به نظر می آید شرکت زیرساخت در کوشش برای پیدا کردن مسیر جایگزین است.
معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: امکان دارد برخی اختلالات مقطعی در شبکه اینترنت در ساعات پیک در ارتباط با قطعی این ظرفیت پهنای باند بین الملل باشد. چون در ساعات غیر پیک ترافیک، مشکلی از لحاظ ظرفیت پهنای باند ندارد و ظرفیت فعلی شبکه زیرساخت بالاتر از حد تقاضا است اما در ساعات پیک ترافیک که مصرف کاربران افزایش می یابد، قطعی کابل دریایی مقداری مشکلات بوجود آورده که امیدواریم هرچه سریع تر مشکل حل شود.
منبع:

1400/09/19
13:58:08
0.0 / 5
414
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ابر نت