سقوط ۱۰ هزار دلاری قیمت بیتکوین

سقوط ۱۰ هزار دلاری قیمت بیتکوین

به گزارش ابرنت ساعاتی پیش قیمت بیتکوین با سقوطی ۱۷ درصدی به زیر ۴۲ هزار دلار سقوط کرد و سپس با سرعت تا سطح ۴۷ هزار بازیابی شد که به قول مدیرعامل انجمن بلاک چین، فرار مردم از دارایی های با ریسک بالا و کوچ آنها به سمت دارایی های باحداقل ریسک، میتواند از علل این سقوط باشد.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، درحالیکه روز گذشته قیمت بیتکوین در یک روند نزولی به ۵۲ هزار دلار هم رسیده بود، بامداد امروز در عرض یک ساعت، قیمت این ارز دیجیتالی باز هم حدود ۱۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد تا به پایین ترین سطح به ۴۲ هزار دلار برسد. البته بعد از برخورد با این سطح، قیمت به سرعت بازیابی شد و به ۴۷ هزار دلار رسید.
بیتکوین در عرض ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۵، ۰۰۰ دلار و اتریوم، دومین ارز بازار، نزدیک به ۱، ۱۰۰ دلار کاهش قیمت داشته و این سقوط، دیگر ارزهای بازار را هم تحت تاثیر قرار داده و در طول ۲۴ ساعت گذشته قیمت بعضی از آنها بیشتر از ۲۰ درصد سقوط کرده است. بعضی از کارشناسان معتقدند که بازگشت نرخ بیکاری در آمریکا به سطوح پیش از همه گیری کرونا و حرکت بانک مرکزی این کشور به سمت نرمال سازی سیاست های پولی، بر قیمت دارایی هایی مانند بیتکوین و سهام تاثیر منفی گذاشته است.
در این راستا عباس آشتیانی -مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران- با اشاره به اینکه از هفته گذشته شاهد دو پله سقوط بزرگ در قیمت دارایی دیجیتال بیتکوین بودیم، اظهار داشت: از آنجاییکه دارایی های دیجیتال مانند بیتکوین بعنوان کلاس جدید دارایی در کنار بازارهای سنتی مانند بازار سهام شناخته می شوند، رفتارهای مبتنی بر عرضه و تقاضا و نقدشوندگی کالا بر آنها هم حاکم است. ما این سقوط را در شاخصهای S&P500 و سایر شاخصهای بورسی هم شاهد بودیم، همانطور که رشد مشترک را هم در زمان کشف واکسن کرونا بین این دو بازار و برهم کنشی بین این دو شاهد بودیم و باردیگر حالا شاهد می باشیم.
وی افزود: همچون عواملی که بر ریزش قیمت بیتکوین تأثیر گذاشت می توانیم به سویه جدید ویروس کرونا اشاره نماییم که اگر باردیگر بخواهد اوضاع اقتصادی جهان را تحت تأثیر قرار دهد و تولیدات را بکاهد، بار دیگر می تواند فرار مردم از دارایی های با ریسک بالا و کوچ آنها به سمت دارایی های باحداقل ریسک را سبب شود. احیانا پس از این ریزش، نرخ اوراق قرضه ی دولتی امریکا و نرخ بهره دولت امریکا تغییراتی را خواهد داشت که خبر آنرا هم در چند روز گذشته شنیدیم و این اتفاق سبب ریسک گذیری مردم و کوچ از بازارهای پرنوسان به سمت بازارهای امن تر خواهد شد.
مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران اظهار داشت: از سوی دیگر نرخ بیکاری امریکا روند نزولی خویش را آغاز کرده و به اثبات رسانده و آغاز فعالیت صنعتی و رشد GDP در کشورهای توسعه یافته، همانطور که در سال ۲۰۱۸ پیشبینی کرده بودند، دلایلی خواهد بود که رشد بدون پشتوانه مقدار دلار جهانی و چاپ بی رویه پول روند کاهشی پیدا کرده و پشتوانه دلار امریکا که بخشی از آن GDP و رشد اقتصادی امریکاست، با افزایش GDP و کاهش نرخ بیکاری در ایالات متحده، منجر به افزایش ارزش دلار و کاهش بی رویه چاپ دلار شود که هر دوی این مورد ها روی تمامی بازارها تأثیر منفی خواهد گذاشت و ارزش کالاها و سطح عمومی قیمت ها را گرفتار کاهش خواهد نمود.
آشتیانی اضافه کرد: تمامی این عوامل در کنار عامل سوم که برمی گردد به تحلیل تکنیکال بازارهای دیجیتال، منجر به سقوط شده است. دو پارامتر فعالیت کیف پولهایی که از قدیم دارای دارایی های دیجیتال بالای بیتکوین بودند و جابه جا کردن این دارایی ها نشانه ای از افزایش عرضه بود، دقیقا در زمانی که حجم مبادلات بیتکوین بعنوان شاخص دارایی های دیجیتال به حداقل خودش در دو هفته اخیر رسیده و بازار را در شرایط حساسی قرار داده بود. ازاین رو بازار از این جهت با کوچک ترین عرضه سنگین می توانست گرفتار این ریزش شود که این صورت گرفت.
منبع:

1400/09/13
16:25:50
0.0 / 5
389
تگهای خبر: ارزش , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ابر نت