دبیر شورای عالی فضای مجازی مطرح كرد

قلمروی اسلامی در فضای مجازی

قلمروی اسلامی در فضای مجازی

دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به اینکه نمی توان قلمرو اسلامی را روی پلت فرم ها و سرزمین های مجازی که غربی ها برای ما فراهم کردند ایجاد کرد، اظهار داشت: مسلمانان باید تلاش کنند تا در فضای مجازی قلمروسازی بدون تعارض کنند، چون که در صورت تعارض قلمرو به علت وابستگی به تعداد کاربر و میزان تعامل آنها برای قدرت محکوم به نابودی خواهد بود.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی در پانزدهمین وبینار از سی وپنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی بر ایجاد وحدت و همکاری اسلامی برای قلمروسازی بدون تعارض در فضای مجازی تصریح کرد و اظهار داشت: فضای مجازی سبب ایجاد یک اکوسیستم و زیست بوم جدید شده که در این زیست بوم خصوصیت هایی همچون مخاطب جهانی با ارتباط تمام وقت بدون هیچ مانعی وجود دارد که این پدیده نخستین بار است که در جامعه بشری اتفاق می افتد.
وی با اشاره به اینکه در این فضا مفاهیم و واژه های جدید همچون قدرت و جهاد شکل گرفته، اظهار داشت: در این فضا از لحاظ تکنولوژی شرایطی فراهم شده که آحاد بشر می توانند محتواها را به صورت ارزان و در دسترس تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی تصریح کرد: پیش تر قدرتی که سبب می شد یک فکر یا اندیشه تثبیت شده و در جامعه در این حوزه اقناع صورت گیرد، قدرت های سخت بود اما امروز شاهد فتوحاتی هستیم که بدون جنگ و اعمال قدرت سخت با قدرت نرم از راه فضای مجازی بده ست می آیند و اندیشه، افکار و پیروان جدیدی درحال بروز هستند.
فیروزآبادی با اشاره به اینکه قدرت نرم که قدرت اقناع سازی مبتنی بر فضای مجازی است، خصوصیت های خاص خودش را دارد که همچون خصوصیت های آن شبکه ای بودن این قدرت است، اظهار داشت: در این فضا روی پلت فرم ها و محیط هایی که توسط غیرمسلمان ها ساخته شده، مسلمانان می توانند افکار خویش را عرضه کنند اما به علت اینکه این پلت فرم ها و این زیست بوم جدید از قواعدی پیروی می کند که این قواعد توسط بنیان گذاران و صاحبان فناوری ها و سرمایه در این عرصه شکل می گیرد یک محیط از پیش تعیین شده است که اگر مسلمانان بخواهند در این فضا فعالیت کنند مجبور به پیروی از قواعد آن هستند.
باید در فضای مجازی قلمرو اسلامی ایجاد کنیم
وی ادامه داد: برهمین اساس تابحال شاهد دخالت هایی تحت برچسب های ترویج خشونت در این فضا بودیم که به علت همسویی با مصالح و منافع نظام غربی نسبت به حذف و اصلاح مطالب اقدام شده است. برهمین اساس تاکید ما بر این است که باید در این دوره تاریخی که لزوم دارد تا در این زیست بوم زندگی کرده و از مزایا و فرصت های آن استفاده نماییم، به منظور زندگی راحتتر و مبتنی بر اطلاعات وسیع تر و دانش، قلمرو اسلامی ایجاد نماییم.
دبیر شورایعالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: قلمرو اسلامی را نمی توانیم روی پلت فرم ها و سرزمین های مجازی که غربی ها برای ما فراهم کردند ایجاد نماییم، بر همین مبنا سفارش می کنم تا مسلمانان تلاش کنند تا در فضای مجازی قلمروسازی بدون تعارض کنند چون که در صورت تعارض قلمرو به علت وابستگی به تعداد کاربر و میزان تعامل آنها برای قدرت محکوم به نابودی خواهد بود.
فیروزآبادی با اشاره به اینکه علما و زمامداران اسلامی تلاش کنند که در این راه حرکت کنند تا شاهد قلمرو اسلامی در فضای مجازی باشیم، اظهار داشت: این قلمرو باید برپایه اصول مودت، مهربانی، احترام به یکدیگر و عدم استفاده از افترا، دروغ و کینه ورزی شکل گرفته و بیشتر از هر زمان دیگر بحث وحدت و همکاری اسلامی در جهان لزوم دارد.
وی خطاب به همه اندیشمندان و فعالانی که می توانند در فضای مجازی صاحب اثر وسیع باشند، عنوان کرد: در این قلمروسازی که شبکه ای است ما باید حداکثر همکاری و همبستگی را داشته باشیم.
تحولات فضای مجازی بسیار سریع است
دبیر شورایعالی فضای مجازی ضمن اشاره به تحولات فضای مجازی که در طول زمان بسیار کوتاه بیشترین محتوا و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می دهد، اضافه کرد: این اطلاعات وسیع قدرت تحلیل و تجزیه را متناسب با میزان ورودی داده برای مخاطب ایجاد نمی کند و برهمین اساس ما با دوران نابه سامانی و اختلالات فکری روبرو می باشیم که در برآوردی که متخصصان این حوزه داشتند بروز و ظهور فرق کوچک منحرف حاصل آن بوده است.
فیروزآبادی اظهار داشت: در این فضا مشکلاتی همچون پژواک و صداهای مشابه مطرح است که افراد را به سمت افراط سوق می دهد و شاید یکی از علل اینکه جریان های افراطی در جهان بسیار درحال شکل گیری است و رفتارهای خارج از انتظار همچون عملیات های انتحاری مکرر که در طول زندگی بشر بی سابقه بوده، شاهد می باشیم برآمده از این خصایص منفی و تهدیدهای فضای مجازی است که خاصیت جهانی بودن آن سبب می شود که افراد و گروههای شاذ همدیگر را پیدا کنند.
وی اعلام نمود: عملکرد پلت فرم های غربی هم این شرایط را به علت ارائه پیشنهادهای جدید در همان رشته و سبک فعالیت کاربران تشدید می کنند و اینها در گروه خود و با پژواک صدای خودشان تفسیرشان از جهان فقط همان چیزی است که برآمده از فرقه خودشان است و جهان را با یک فیلتر می بینند و این بدان معناست که فرد در گروه خود پژواک صدای خویش را می شنود و تصورش از جهان بیرونی به این نحو شکل می گیرد که همه دنیا همان چیزی است که در این پلت فرم به آن عرضه می کنند.
علمای اسلامی بایدسواد دیجتیالی مسلمین را افزایش دهند
رئیس مرکز ملی فضای مجازی برای مقابله با این تهدیدات با تکیه بر ایجاد قلمرو در فضای مجازی اظهار داشت: تا وقتی که در فضای مجازی قلمروسازی صورت نگرفته، علما و اندیشمندان اسلامی باید سواد مسلمین که همان سواد دیجتیالی تعبیر می شود را بالا برند و آنها را جهت استفاده صحیح از این فضا توجیه کنند به نحوی که انسان در فضای کانالیزه بسته قرار نگیرد و بتواند کل جهان را ببیند و قدرت تجزیه و تحلیل مطالب را داشته باشد.
فیروزآبادی ضمن اشاره به خصوصیت فناوری پایه این زیست بوم و ارائه خدمات و کاربری های جدید که مبتنی بر تمدن غربی است، اضافه کرد: این خدمات اعجاب و بهت انگیزی در تصویرسازی زندگی بدون اشکال و بهشت گونه در غرب برای مسلمانان بوجود می آورد و همین مساله سبب هجرت های دسته جمعی مسلمانان می شود که در واقع همراه با نوعی خودکشی دسته جمعی به علت مسیرهای پرخطر همچون عبور از دریاها برای دسترسی به آن است و این یک وظیفه بسیار سنگین بر دوش علمای اسلامی است که در این تجزیه و تحلیل و در این برداشت عام که در پلت فرم غربی برای کاربران مسلمان بوجود آمده آنها را یاری کرده و تصویری روشن از آن چیزی که در ظاهر نمایش داده می شود ارائه کنند.
وی تصریح کرد: این روشن سازی توسط دانشمندان اسلامی، متفکران و زمامداران اسلامی متاسفانه گاها با روش های سنتی، غیرشبکه ای و غیرتعاملی به صورت سخنرانی های یک طرفه صورت می گیرد و مسلمانان بدون یار و چراغ راهنما در این صحرا و هجومی که مقام معظم رهبری از آن تعبیر به تهاجم فرهنگی کردند رها شده اند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: جوانان مسلمان که قدرت شناخت، تجزیه و تحلیل مطالب را ندارند، بدون سلاح در این جنگ رها شده و تحت فشار سنگین این فضا که برپایه فناوری و پوزیتیویسم غربی و انکار معنویت است قرار گرفته اند، که امید دارم تا پیش از این که لطمات سنگینی متحمل شویم با همت و ایمان مسلمانان و تلاش متفکران و زمامداران این مشکل جامعه اسلامی هم پشت سر گذاشته شود.1400/08/04
22:08:12
0.0 / 5
588
تگهای خبر: برند , تكنولوژی , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ابر نت