وزیر ارتباطات:

امیدوار هستم روزی فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم

امیدوار هستم روزی فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم

به گزارش ابرنت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه مشترک با مدیران استانی وزارت ارتباطات اظهار داشت: ما بعنوان وزارت ارتباطات باید شرایطی را فراهم نماییم تا مردم در زندگی شان طعم شیرین فناوری اطلاعات را بچشند.​


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در جلسه ویدئو کنفرانس با مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانها ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و دفاع مقدس، خصوصاً شهدای وزارت ارتباطات اظهار داشت: امروز ارتباطات و فناوری اطلاعات به یک رکن در زندگی مردم تبدیل گشته است که این مهم حاصل زحماتی است که خانواده وزارت ارتباطات در سراسر کشور کشیده اند.
وی ادامه داد: میراثی که به ما رسیده حاصل سال ها زحمت، تلاش و مجاهدتی است که بایستی قدر آنرا دانست و توابع استانی وزارتخانه که جلوه و نماد آن ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات است نقش ویژه ای در این رابطه داشته اند تا ارتباطات در اقصی نقاط کشور برقرار شود. به هر حال این رضایت مندی که مردم نسبت به حوزه ارتباطات دارند حاصل همه این مجاهدت هاست.
وزیر ارتباطات ضمن تشکر از نمایندگان مجلس برای رأی اعتماد حداکثری، اضافه کرد: این اعتماد حداکثری راه را برای کارهای اساسی در جمهوری اسلامی هموار کرده و این رأی بالا مسئولیت ما و شما را بیشتر و وظایف ما را سنگین تر کرد.
زارع پور در ادامه در تبیین سیاست های خود در دوره وزارت اظهار داشت: امروز ضرورت دسترسی همگانی به ارتباطات و فناوری اطلاعات بر کسی پوشیده نیست. در همین ایام انتخابات و روند انتخاب وزرا شاهد بودیم که جامعه تا چه اندازه نسبت به این حوزه حساس بود. شاید به جرات بتوان اظهار داشت که یکی از وزارتخانه هایی که با تک تک مردم سر کار دارد وزارت ارتباطات است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: تا پیش ازاین عمدتا یک لایه نخبگانی و علمی و حداکثر کسب وکارها با این حوزه ارتباط تنگاتنگی داشتند اما هم اکنون برای کودکان و نوجوانان هم مهمست که سرعت شبکه چگونه است. این ها نشان میدهد که ارتباطات و فناوری اطلاعات از چه اهمیتی برخوردار و تا چه اندازه در زندگی مردم رسوخ کرده است. با تکنولوژیهای جدید در آینده مثل اینترنت اشیا و هوش مصنوعی عمق نفوذ فناوری در زندگی مردم بیشتر و بیشتر خواهد شد.
زارع پور افزود: به اعتقاد من مهم ترین وزارتخانه دولت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است؛ هرچند در ظاهر ممکنست معیشت مردم و اقتصاد در اولویت باشد اما معتقدم راهکار مشکلات حوزه های مختلف شامل اقتصاد، امنیت و فرهنگ در استفاده حداکثری از فناوری اطلاعات است.
وی ادامه داد: این را از این جهت عرض کردم که نقش وزارت ارتباطات در دوره ی جدید متفاوت با گذشته خواهد بود. ما از دوره ای که وزارت ارتباطات نقش کلیدی اش و آنچه محور و کانون توجه همه مدیران بود یعنی توسعه دسترسی ها عبور کرده ایم. با زحماتی که دوستان کشیده اند زیرساخت ها به خوبی فراهم شده هرچند اشکالاتی وجود دارد که با تدابیر فوری چه در زمینه ارتباطات روستایی و چه در زمینه کاری اپراتورها قابل حل است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اما آنچه در دوره ی جدید نیاز داریم که روی آن تمرکز داشته باشیم و یاری همه مدیران ستادی و استانی را می طلبد این است که در زمینه فناوری اطلاعات هم همان کاری را که در زمینه زیرساخت ارتباطات کردید و خوش درخشیدید انجام دهید.
زارع پور بابیان این که سؤال اصلی ممکنست این باشد که وزارت ارتباطات کجای کار قرار دارد و چه ابزاری را در اختیار دارد؟ یا در زمینه اقتصاد دیجیتال، دولت الکترونیکی و فرهنگ چه کاری باید انجام دهد؟ اظهار داشت: ما باید سازوکاری را ایجاد نماییم که یک قسمتی از این سازوکار همین الان برمبنای شرح وظایف وزارت ارتباطات در سازمان فناوری اطلاعات و پارک های علم و فناوری وجود دارد که طبیعتاً کافی نیست.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم به آن نقطه ای برسیم که وزارت ارتباطات تبدیل به وزارتخانه کلیدی دولت شود و غیر از قطع شدن ارتباطات برای مردم، قطع شدن خدمات هم اهمیت پیدا کند نیازمند این است که سازوکارهای جدیدی تدبیر نماییم.
وزیر ارتباطات افزود: در این رابطه با رییس جمهور صحبت کرده ام و الان با کمک دوستان درحال تدوین سازوکاری هستیم که همه انرژی های کشور در بخش حاکمیتی یکجا در زمینه فاوا تمرکز پیدا کند و یک همگرایی شکل بگیرد تا بتوانیم در زمینه فناوری اطلاعات هم تحول ایجاد نماییم.
زارع پور اشاره کرد: با فرض این که این اتفاقات بیفتد یعنی ما بتوانیم نقشمان را در حاکمیت بعنوان پیشران حوزه فناوری اطلاعات تثبیت نماییم حتما باید تلاش مضاعفی هم بر افزایش کیفیت خدمات داشته باشیم.
وی تاکید کرد: ما بعنوان وزارت ارتباطات باید شرایطی را فراهم نماییم تا مردم در زندگی شان طعم شیرین فناوری اطلاعات را بچشند. قسمتی از این خواسته برقراری ارتباطات و ارائه خدمات با کیفیت است و بخش دوم هم این است که هر چیزی که مردم در این فضا نیاز دارند در اختیارشان قرار دهیم، از کسب وکار، انجام امور دولتی و حاکمیتی و بحث های فرهنگی که همه این ها باید در دایره شبکه ملی اطلاعات اتفاق بیفتد، یعنی ما بتوانیم در همه این ها زیرساخت های مبتنی بر دانش و تخصص خودمان را داشته باشیم که این هم شدنی است.
وزیر ارتباطات در ادامه اظهار داشت: من در مجلس هم عرض کردم که هر جا خواستیم به پشتوانه جوانانمان توانسته ایم و در این عرصه هم هیچ کار نشدنی وجود ندارد و امیدوار هستم روزی را شاهد باشیم که شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی ای در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم. طبیعتاً ممکنست این مهم در یک برنامه کوتاه مدت یا میان مدت محقق نشود ولی باید سنگ بناها را بگذاریم و همه جهت گیری و آرایش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان میدان دار این فضا به سمتی باشد که فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند.
زارع پور اضافه کرد: بخش قابل توجه این برنامه به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که محور آنرا شبکه ملی اطلاعات می دانم؛ حالا این شبکه ملی اطلاعات چیست؟ درحال حاضر تمرکز و نقشه راهمان همان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات است که شورای عالی فضای مجازی تصویب کرده است.
وی افزود: بر این اساس محور و آرایش جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوره ی جدید تحقق شبکه ملی اطلاعات در همه لایه هاست. لایه هایی در اختیار خودمان است که باید سرعت و همگرایی را بیشتر نماییم. بنده خودم بعنوان وزیر فرمانده میدان خواهم بود و مسئولیت این کار را به عهده خواهم گرفت؛ اما همه بخش ها هم باید نقش خودشان را در تحقق شبکه ملی اطلاعات بازنگری کنند، از رگولاتوری گرفته که باید مشخص نماید چه سیاستگذاری در قبال بخش خصوصی و اپراتورها می خواهد داشته باشد تا زیرساخت، سازمان فناوری اطلاعات، پست و پست بانک و سایر مجموعه ها. در مجموع همه دستگاه های زیرمجموعه وزارت ارتباطات باید مشخص کنند که برای شبکه ملی اطلاعات چه کاری می کنند.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: البته امیدوار هستم روزی را شاهد باشیم که بخش خصوصی هم از کار برای شبکه ملی اطلاعات ارتزاق کند؛ یعنی باید برای این کار مدل اقتصادی وجود داشته باشد. شبکه ملی اطلاعات باید تبدیل به فعالیت اصلی بخش ICT شود. آن موقع می توانیم بگوییم که ما کارمان را انجام داده ایم. وگرنه این که فلان پلت فرم ملی را بالا بیاوریم و من هم بعنوان وزیر آنرا افتتاح کنم و فردا هم هیچ کسی از آن استفاده نکند و اصلاً زیست بوم و فعالیت اقتصادی شکل نگیرد فایده ای ندارد. این می شود کار نمایشی که بنده به هیچ عنوان اهل کار نمایشی نیستم.
در ادامه این جلسه ابتدا حسین حمیدی پور مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استانهای وزارت ارتباطات گزارشی از اقدامات و عملکرد این اداره کل ارائه کرد و سپس مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانها به بیان نقطه نظرات و چالش های پیش روی خویش در استان پرداختند.
در آخر جلسه هم وزیر ارتباطات بعد از شنیدن نظرات مدیران استانی نکاتی را بیان کرد و خواهان جمع بندی نظرات مدیران کل استانی در این نشست برای پیگیری و رسیدگی شد.
وی سپس با اشاره به ضرورت تدوین دستورالعمل های جدید درباب دفاتر پیشخوان دولت اظهار داشت: من سیاستی که در قوه قضاییه در قبال دفاتر خدمات قضایی داشتم همان را در وزارت ارتباطات دنبال می کنم آن هم این بود که به دوستان گفتم هرچقدر بتوانیم از ظرفیت شما بعنوان بخش خصوصی برای انجام کارهایی حاکمیتی استفاده می نماییم، چونکه بخش خصوصی چابک و چالاک است. اینجا هم هرچقدر بتوانیم، خدمات حاکمیتی را به دفاتر پیشخوان دولت واگذار می نماییم تا یک نوع کسب وکار جدید شکل بگیرد. ولی طبیعتاً نباید این انتظار وجود داشته باشد که مردم برای انجام کارهایی که خودشان بصورت آنلاین می توانند انجام دهند به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند بدین سبب باید یک مدیریتی شود تا هم این ظرفیت حفظ شود و هم از جانب دیگر مردم گرفتار نشوند.
زارع پور تاکید کرد: بدین سبب پیشنهاد می کنم دوستان در سازمان تنظیم مقررات کارگروهی را برای بازبینی درباره دفاتر پیشخوان تشکیل دهند.
وی سپس با اشاره به ساختار اداره کل استانها اظهار داشت: به اعتقاد من باید یک جراحی در ساختار استانی داشته باشیم. با ساختار فعلی هم توقع و انتظارات مردم و هم مسئولین استانی را نمی توان پاسخ داد و هم همکاران اذیت می شوند. وقتی اختیارات توزیع شده است مدیر برای پیشبرد امور با مشکلات جدی مواجه می باشد.
زارع پور اظهار داشت: به هر حال اختیارات اداره کل استانها باید بازبینی شود و من پیشنهاد می کنم که کارگروهی هم جهت بررسی این مسئله تشکیل گردد تا بتوانیم با بازبینی در ساختار و وظایف شاهد حداکثر سرعت برای پیشبرد برنامه ها باشیم.
وی افزود: وقتی اختیارات متناسب با ساختار و وظایف نباشد طبیعتاً انتظار از استانها بعنوان بازوهای ما برای اجرای شبکه ملی اطلاعات بیهوده خواهد بود.
وی در خاتمه تاکید کرد که حتما توسعه ارتباطات روستایی ادامه پیدا خواهدنمود تا روستاهای باقی مانده هم به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت و پایدار متصل شوند.
منبع:

1400/06/14
21:40:10
0.0 / 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ابر نت