ویندوز ۱۱ در کامپیوتر های بیشتری قابل اجرا می شود

ویندوز ۱۱ در کامپیوتر های بیشتری قابل اجرا می شود

به گزارش ابرنت مایکروسافت اجازه می دهد نسل جدید سیستم عامل دسکتاپ ویندوز ۱۱ که مقرر است اواخر سال جاری عرضه گردد، روی انواع مختلفی از تراشه های کامپیوتر شخصی قابل اجرا شود.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، این تصمیم سبب می شود شمار افراد و سازمانهایی که برای دسترسی به جدید ترین نسخه ویندوز مایکروسافت مجبور بودند کامپیوتر های جدید خریداری کنند، کاهش پیدا کند. این امر می تواند روی کسب و کار ویندوز که ۱۴ درصد از مجموع درآمد مایکروسافت را تشکیل می دهد و سودآورتر از سایر محصولات این شرکت است، تأثیر بگذارد.

مایکروسافت با این تصمیم می خواهد مانع عصبانیت مشتریانش شود. برخی از افراد بر این باور بودند که این شرکت در مورد الزامات سخت افزاری برای ویندوز ۱۱ به شکل غیرضروری رفتار محدودیت آمیزی داشته است.

هنگامی که مایکروسافت در ژوئن نسخه جدید ویندوز را معرفی نمود، به دنبال محدود کردن پشتیبانی به تراشه های Zen ۲ شرکت AMD، تراشه های نسل هشتم اینتل و تراشه های سری ۷ و ۸ کوالکام بود.

این شرکت به کاربران ویندوز سفارش کرده بود از راه اپلیکیشن "پی سی هلث چک" مشاهده کنند آیا کامپیوتر شخصی آنها می تواند با ویندوز ۱۱ کار کند یا خیر. این برنامه ویژه اینکه کدام قطعات کامپیوتر مطابق الزامات مایکروسافت نیستند نبود و ازاین رو سبب انتقاد شد. همینطور وبسایت مایکروسافت اطلاعات متضادی درباره مشخصات سخت افزاری کامپیوتر ها برای قابل اجرا بودن ویندوز ۱۱ عرضه کرده بود. در یک صفحه گفته شده بود کامپیوتر های شخصی که پردازنده ها و تراشه های امنیتی قدیمی تر دارند قابل ارتقا هستند اما در صفحه دیگر اطلاعات عرضه شده کاملا متفاوت بودند.

مایکروسافت چهار روز بعد از اعلام اولیه، کوشش کرد مسائل را شفاف کند. این شرکت در یک پست وبلاگ اعلام نمود اپلیکیشن "پی سی هلث چک" را بطور موقت حذف می کند و اصرار کرد که کامپیوتر های شخصی به تراشه های امنیتی جدیدتری نیاز دارند.

مایکروسافت روز جمعه اعلام نمود ویندوز ۱۱ از تراشه های Zen ۱ شرکت AMD پشتیبانی نخواهد کرد اما با نسل هفتم تراشه های کور ایکس و زنون دبلیو سازگار خواهد بود. این سیستم عامل می تواند در برخی از کامپیوتر هایی که نسل هفتم پردازنده ۷۸۲۰HQ را دارند همچون کامپیوتر سورفیس استودیو ۲ مایکروسافت نصب شود در حالیکه طبق سیاست اولیه، چنین امکانی وجود نداشت.

نسل هفتم پردازنده اینتل در سال ۲۰۱۶ و نسل هشتم در سال ۲۰۱۷ عرضه شدند. ویندوز ۱۰ که هم اکنون محبوب ترین سیستم عامل کامپیوتر شخصی جهان به حساب می آید و روی ۱.۳ میلیارد دستگاه اجرا می شود، در سال ۲۰۱۵ ارائه شد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، مایکروسافت اعلام نمود یک نسخه به روزشده برای اپلیکیشن "پی سی هلث چک" عرضه خواهد نمود که مشخص می کند کدام قطعات سخت افزاری برای اجرای ویندوز ۱۱ پشتیبانی می شوند. این نرم افزار در ابتدار برای تسترها در برنامه ویندوز اینسایدر مایکروسافت موجود خواهد بود و سپس در هفته های آینده برای همه قابل دسترس می شود.
1400/06/06
22:47:52
0.0 / 5
424
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ابر نت