كارشناسان فضای مجازی مطرح كردند؛

لزوم نگارش قوانین برای فضای مجازی

لزوم نگارش قوانین برای فضای مجازی

ابرنت: کارشناسان مخالف و موافق طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی نسبت به لزوم نگارش قوانین و مقررات برای حوزه فضای مجازی تاکید نمودند.به گزارش ابرنت به نقل از مهر، برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفتگو با مبحث نقد و بررسی طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» با حضور محمدصادق افراسیابی دکترای سیاست گذاری فرهنگی بعنوان کارشناس مجری برنامه، سعید مشهدی دبیر مجمع ناشران دیجیتال اسلامی، خسرو سلجوقی کارآفرین و کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات و آزاده داننده رئیس اسبق سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران و نایب رییس سازمان صنفی کامپیوتری کشور برگزار گردید.
طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی اقدامی حساس در حوزه مقررات گذاری
در این برنامه محمد صادق افراسیابی با اشاره به اینکه طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» یک اقدام حساس در حوزه مقررات گذاری است اظهار داشت: طرحی که توسط مجلس شورای اسلامی آماده شده است دارای معایب و البته مزایایی است که باید منصفانه به نقد و بررسی آن پرداخت و لازم است به مجلس شورای اسلامی کمک نماییم تا این طرح را به سطح قابل قبولی برساند که سبب صدمه کسب و کارهای فضای مجازی نشود.
وی با اشاره به اینکه رادیو گفتگو طی سه برنامه می خواهد به نقد و بررسی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران بپردازد، اظهار داشت: پس از اینکه برنامه ها به سرانجام رسید ان شاءالله خروجی سه برنامه پیاده سازی خواهد شد و تلاش خواهیم کرد تا با استفاده از مباحثی که در این سه برنامه مطرح شده گزارشی سیاستی آماده کرده و در صورت صلاحدید برای مجلس شورای اسلامی و شورایعالی فضای مجازی ارسال شود.
در این نشست سعید مشهدی دبیر مجمع ناشران دیجیتال اسلامی با تصریح بر این که همه گردآورندگان طرح حمایت بر این مورد که نگارش قوانین برای حوزه فضای مجازی لزوم دارد، دارای اشتراک نظر هستند اظهار داشت: دغدغه هایی که در این حوزه وجود داشت، انباشته شد و به نقطه ای رسید که مؤلفان این طرح اگر به حوزه تقنین ورود نکنند، شاید با مشکلات زیادی در این حوزه مواجه شویم.
وی اضافه کرد: در گذشته قوانینی در شورایعالی فضای مجازی مصوب شده بودند ولی چون مصوبه مجلس را نداشتند و جزئیات را مورد توجه قرار نداده بودند، اجرای آنها کامل نشد و این مساله بخصوص در ادارات دولتی کاملاً مورد بی توجهی قرار گرفت.
طرح اعتباری برای شورایعالی فضای مجازی قائل نیست
در ادامه خسرو سلجوقی اظهار داشت: متأسفانه این طرح در جهت ایجاد یک دولت، درون دولت می باشد و به این شکل اعتباری برای شورایعالی فضای مجازی قائل نیست.
این کارشناس ضمن اشاره به تشکیل یک کمیسیون در زیر مجموعه شورایعالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: متأسفانه به این کمیسیون وظایف اجرایی سپرده شده و عملاً دولت را کنار زده است.
سلجوقی به ادعای بعضی از موافقان طرح در خصوص این که طرح موجود پیش نویس است و هنوز قانون نشده است، اشاره و اظهار نمود: متأسفانه هر زمان که ایرادات این طرح را بیان می نماییم موافقان طرح می گویند هنوز تبدیل به قانون نشده است و این کار دقیقاً فرار رو به جلو تعریف می شود چونکه نمی خواهند مسئولیت مفاد داخل طرح را بپذیرند.
در این نشست آزاده داننده رئیس اسبق سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران با اشاره به اینکه هیچکدام از فعالان این صنف مخالف مبحث قانون گذاری نیستند، اظهار داشت: پیش از تشکیل شورایعالی فضای مجازی، به علت وجود خلأهای قانونی و ادعاهای تصدی گری که در سازمان های مختلف وجود داشت، مشکلات گوناگونی برای فعالان فضای مجازی و صنف کامپیوتری وجود داشت. اما با تشکیل شورایعالی فضای مجازی آرامش نسبی در این عرصه به وجود آمد.
وی عنوان کرد: تا پیش از تشکیل این شورا، همه دستگاه ها خویش را در صدور مجوز برای فعالین عرصه فضای مجازی و کامپیوتری دخیل و مدعی می دانستند که این مورد سبب بروز مشکلات گسترده ای شده بود.
طرح پشتیبانی از حکمرانی به تصدی گری رسیده است
داننده با اشاره به اینکه پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی دارای پارادوکس است، خاطرنشان کرد: این طرح شعار تسهیل کسب و کار را می دهد اما همه کسانی که دارای مجوز هستند، با تصویب این طرح باید باردیگر از یک کمیسیون ذیل شورایعالی فضای مجازی مجوز بگیرند و این به معنای نقطه سر خط است و سال ها زندگی برای کسب و کارها در این حوزه مقرر است از ابتدا شروع شود.
وی اضافه کرد: موافقان این طرح ادعا می کنند مقرر است با این طرح حکمرانی کنند اما عملاً با اجرای طرح حمایت، از حکمرانی به مدیریت و تصدی گری رسیده اند. چونکه در کمیسیون تعریف شده در ذیل شورایعالی فضای مجازی، فضای مدیریتی گوناگونی در نظر گرفته شده که عملاً در کار دولت اختلال بوجود می آورد.

1400/05/20
23:59:32
0.0 / 5
930
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ابر نت