اظهارات موافقان و مخالفان لغو بررسی طرح صیانت در چارچوب کمیسیون مشترک

اظهارات موافقان و مخالفان لغو بررسی طرح صیانت در چارچوب کمیسیون مشترک

نمایندگان مخالف بررسی طرح ساماندهی فضای مجازی در کمیسیون مشترک تاکید داشتند که بخش قابل توجهی از زندگی مردم به فضای مجازی گره خورده و نباید به دور از شفافیت تصمیمی نسنجیده برای این حوزه اتخاذ شود و نمایندگان موافق بررسی این طرح در کمیسیون مشترک تاکید داشتند که بررسی این طرح در کمیسیون مشترک امکان دریافت نظرات کارشناسان بیشتر را فراهم نموده و فرصت بیشتری را برای سنجیده شدن این طرح فراهم کردند.


به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی بامداد امروز مجلس درخواست عده ای از نمایندگان به منظور لغو بررسی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی برپایه اصل ۸۵ را بررسی کردند.
روح الله عباسپور در مخالفت با این درخواست بیان نمود: اگر این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود تنها سه موافق و سه مخالف اجازه اظهارنظر دارند، در حالیکه اگر در کمیسیون مشترک بررسی شود در آنجا از همه کمیسیون های تخصصی نمایندگان حضور خواهند یافت و بررسی عالمانه تر و دقیق تر خواهد بود. همینطور در کمیسیون مشترک صاحبنظران از خارج از مجلس هم می توانند حضور یافته و نظرات خویش را مطرح کنند، اما در صحن مجلس شورای اسلامی امکان بهره گیری از نظرات فرهیختگان و متخصصان این حوزه وجود ندارد. در این طرح هیچ گونه محدودیت و فیلترینگ به میان نیامده است. امروز کشور آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته ۲۷۰ قانون در این حوزه دارند ما فقط می خواهیم نماینده هایی پلتفرم های خارجی حضور یافته و پاسخگوی عرضه خدمات به مردم باشد از طرفی در صورت بررسی این طرح در کمیسیون مشترک به صورت آزمایشی این قانون اجرایی شده و میتوان نقصها و ایرادات آنرا باردیگر بررسی کرد. در هیچ کجای این طرح محدودیتی برای کسب و کارهای مجازی دیده نشده است بلکه برای ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار دانش آموخته این حوزه اشتغالزایی خواهد شد.
محمدحسین فرهنگی در موافقت با این درخواست بیان نمود: بنده با اصل این طرح موافق هستم و لازم است برای حفظ حقوق کاربران در فضای مجازی قانون داشته باشیم، اما با بررسی این طرح برپایه اصل ۸۵ و در کمیسیون مشترک مخالف هستم. طراحان این طرح مدعی هستند که لازم است این طرح با سرعت بیشتری رسیدگی شود، چون که می گویند در این عرصه قانونی نداریم. در حالیکه ما قانون تجارت الکترونیکی را در سال ۸۲ مصوب کردیم که بخش مهمی از احکام آن در ارتباط با همین حوزه است و قانون جرائم کامپیوتری در سال ۱۳۸۸ تصویب کردیم که باز مبحث این قانون هم برخورد با کلاهبرداری ها و سو استفاده ها در فضای مجازی است.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: در قانون مجازات اسلامی هم در مورد رفتارهای نا به هنجار در فضای مجازی قانون موجود است پس هیچ ضرورتی ندارد که بررسی این طرح با عجله صورت گیرد. یکی از نگرانی هایی که وجود دارد این است که ما در ابتدا نیاز داریم تا پیام رسان های داخلی باکیفیت برابر یا حتی بالاتر از پیام رسان های خارجی ایجاد نماییم و سپس به سراغ تصویب چنین قوانینی برویم. از طرفی ما در آستانه تشکیل دولت جدید هستیم و شاید وزارت ارتباطات جدید برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی برنامه ای داشته باشد. بهتر است از نظرات آنها استفاده نماییم. از طرفی این طرح می تواند کسب و کارها را محدود کند و برای مردم مشکل آفرین شود. بهتر است این طرح در صحن مجلس شورای اسلامی به بحث گذاشته شود و تمامی چالش های آن مورد ارزیابی علنی قرار بگیرد.
رضا تقی پور در مخالفت با درخواست لغو بررسی این طرح برپایه اصل ۸۵ تصریح کرد: متاسفانه در صحبت های متقاضی این درخواست شاهد توهین به شعور مجلس بودیم متاسفانه حواشی و نگرانی های بوجود آمده در مردم از جانب دشمنان خارجی و حتی بعضی از دوستان داخلی هم و همکاران ما دنبال شده است. معلوم شد که مخالفان این طرح می خواهند تا مجلس شورای اسلامی از حق قانون گذاری در حوزه فضای مجازی محروم شود. لغو بررسی این طرح برپایه اصل ۸۵ یعنی پشتیبانی از صیانت هایی که در فضای مجازی در طول این هشت سال صورت گرفته است.
وی افزود: فضای مجازی امروز کشور در اشغال دشمن است ما فقط می خواهیم در این فضا قانون گذاری نماییم. چرا عده ای از قانون می ترسند؟ هدف ما پنهان کاری نیست حتی تمام جلسات کمیسیون می شود به صورت علنی پخش شود. اگر این طرح در صحن مجلس بیاید ما با محدودیت زمانی مواجه هستیم، اما در کمیسیون مشترک همه افراد متخصص می توانند حضور یافته و اظهارنظر کنند. در این طرح هیچ گونه محدودیتی برای کسب و کارها دیده نشده است، بلکه ما به دنبال ایجاد امنیت برای کسب و کارهای مجازی هستیم. خواهش می کنم اجازه ندهید تا حواشی بر منطق غلبه کند.
عبدالناصر درخشان در موافقت با لغو بررسی این طرح در ۸۵ بیان نمود: مردم بنگرید که نمایندگان شما در پارلمان نگرانی ها و دغدغه های مردم را می بینند و نگرانی شما را نگرانی خود می دانند از همه نمایندگان خواهش می کنم خارج از فضای احساسی و برپایه منطق و عقلانیت تصمیم بگیرند. امروز کشور در شرایط سختی قرار دارد روز گذشته ۵۸۸ نفر براثر کرونا جان باختند. اولویت اول امروز جامعه این مورد است. نپرداختن به فضای مجازی ساماندهی فضای مجازی هم از اهمیت برخوردار می باشد اما باید در شرایط و موقعیت مناسب بررسی شود. مگر ما چند سال قبل چنین تجربه ای را نداشتیم؟ به دنبال جایگزین کردن جست وجوگر داخلی به جای جست وجوگر خارجی بودیم و جست وجوگر یوز را ایجاد کردیم؛ نتیجه آن چه شد؟ خیلی از مسائل اقتصادی مردم امروز با این اینستاگرام گره خورده است.
وی افزود: آموزش دانش آموزان ما با پلتفرم های خارجی در ارتباط می باشد آیا به این مسائل نگاه کارشناسی داشته ایم؟ اگر می خواهیم خویش را مقایسه نماییم باید همه جوانب را در نظر بگیریم. کشورهایی که امروز ۲۷۰ قانون در این عرصه دارند ۲۰ سال کار کارشناسی انجام داده اند. آیا ما با شش ماه کار کارشناسی می توانیم چنین قوانینی را وضع کنیم؟ اگر ما امروز تصمیم غلط بگیریم باید در مقابل تاریخ و وجدان خود و مردم پاسخگو باشیم. عمده ترین فضای تنفس اجتماعی مردم در شبکه های اجتماعی است نفس مردم را نگیرید. بخش قابل توجهی از زندگی اجتماعی مردم با این فضا گره خورده است؛ نباید تصمیمات نسنجیده اتخاذ نماییم امید مردم به مجلس است. برای پیشگیری از سو استفاده ها اجازه دهید این طرح در فرصتی مناسب و در فضایی آرام در صحن مجلس شورای اسلامی بررسی شود. امروز جان هزاران نفر از هموطنان برای کرونا در خطر است. آیا اولویت امروز فضای مجازی است؟
منبع:

1400/05/19
22:12:19
0.0 / 5
846
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ابر نت