سفر تعدادی از نمایندگان به شمال آذربایجان غربی

سفر تعدادی از نمایندگان به شمال آذربایجان غربی

نماینده تهران در مجلس با اشاره به سفر برخی نمایندگان مجلس به شمال آذربایجان غربی اظهار داشت که مقرر است حداکثر تا سه ماه آتی، ارتقای سایت دکل تلفن همراه در 45 روستای شهرستان های این منطقه صورت گیرد.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به سفر هفته گذشته به شمال استان آذربایجان غربی به همراه علی نکیزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، سید علی موسوی رییس فراکسیون مناطق محروم و همراهی حسن همتی نماینده شاهین دژ و تکاب، انور حبیب زاده بوکانی نماینده بوکان و تکاب و مهدی عیسی زاده نماینده میاندواب از حوزه های انتخابیه «ماکو، شوط، پلدشت و چالدران»، «شاهین دژ و تکاب» و «میاندوآب» بمنظور بررسی مشکلات این منطقه، اضافه کرد: باتوجه به نیاز به اتخاذ تصمیم های کشوری و عدم حضور تعدادی از مدیران اجرائی وزارتخانه های مرتبط در این سفر و همین طور کمبود زمان جهت تصمیم گیری، جلسه نهایی برای رفع مشکلات مردم این منطقه بعدازظهر روز گذشته در مجلس برگزار شد.
خضریان در توضیح تصمیمات اتخاذ شده بیان کرد: جهت توسعه بیمارستان شهید راثی شاهین دژ مقرر گردید، این بیمارستان حداکثر تا اختتام شهریور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تجهیزات کامل افتتاح شود و برای این بیمارستان، ژنراتور نیز تامین گردد، همین طور جهت نوسازی ناوگان اورژانس دو شهرستان تکاپ و شاهین دژ، مبلغ ۳۰ میلیارد تومان توسط این وزارتخانه تخصیص داده می شود.
این نماینده مجلس اضافه کرد: درمانگاه بخش کشاورز در شهرستان شاهین دژ، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجهیز می شود و دو مرکز فوریت پزشکی برای دو شهرستان شاهین دژ و تکاب تخصیص داده شود، حداکثر تا یک هفته آتی یک دستگاه سی تی اسکن به شهرستان تکاپ تحویل می گردد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس اظهار نمود: مشکلات مجموعه ۲۶۴ واحدی مسکن مهر شاهین دژ(آسانسور، محوطه سازی و... ) و مشکلات فاضلاب مسکن مهر شهرستان تکاپ، حداکثر تا دو ماه آتی حل و فصل خواهد شد، همین طور روکش آسفالت جاده مواصلاتی پلدشت به مرگن لر به طول ۲۲ کیلومتر حداکثر تا اختتام مهر انجام می شود و مشکل پیمانکار توسط مدیرکل راه و شهرسازی استان حل و فصل می شود و جهت آسفالت راه روستایی قوری شکاک- قره تپه، آماده سازی توسط منطقه آزاد انجام می شود. ۳ ملیارد تومان از طرف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و ۳ میلیارد تومان از طرف استانداری پرداخت می شود.
خضریان افزود: جهت راه کشمش تپه- چالدران، ۱۷۰۰ تن قیر از طرف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مشارکت می کند. منطقه آزاد ماکو متعهد می شود ۲۰ کیلومتر را روکش آسفالت نماید و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، نامه ای به سازمان برنامه و بودجه جهت تکمیل مسافت ۵۷ کیلومتری باقیمانده از بزرگراه از ایواوغلی – سوداگر تنظیم نموده، گرفتن موافقتنامه را پیگیری خواهدنمود.
ایشان سپس اظهار داشت: روکش جاده تکاب-شاهین دژ به طول ۸۵ کیلومتر (یک لایه ۶ سانتی متری) حداکثر تا اختتام شهریور انجام می شود. از این محور، بازدید مشترک صورت خواهد گرفت و گرفتن مجوز ماده ۵۶ از بانک توسعه تعاون، سپه و ملت و رفاه جهت محور میاندوآب-سرچم پیگیری می شود. اعتبارات این محور بصورت صد در صد از طرف شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل تخصیص داده می شود و با پیگیری شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، پیمانکار کمربندی شمالی میاندوآب حداکثر تا ۱۵ روز آینده تعیین می شود و حداکثر تا یک ماه آتی فعالیت پروژه آغاز می شود.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: قرار شد حداکثر تا سه ماه آتی، ارتقاء سایت دکل تلفن همراه در ۴۵ روستا در شهرستان های تکاب و شاهین دژ، چالدران و ماکو، شهرستان باروق میاندوآب و شهرک صنعتی میاندوآب صورت گیرد.
خضریان اضافه کرد: مدیرعامل معدن زره شوران، متعهد گردید اسناد مثبته و فیش پرداخت ۱۵ درصد از حقوق دولتیِ حق انتفاع معادن به مجاوران و جبران لطمه وارده به مردم بومی را در سال ۱۳۹۹، به نماینده محترم شهرستان تکاپ تحویل دهد تا علت عدم بازگشت این مبالغ به استان در مجلس شورای اسلامی پیگیری گردد، همین طور مدیرعامل معدن زره شوران با اظهار این که ۱۱۰۰ نفر پرسنل این معدن، فقط ۱۰۰ نفر غیر بومی هستند متعهد شد تا در آینده نیز فقط از نیروی کار بومی در این مجموعه استفاده نمایند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: مشکل سرمایه گذاری(B.O.T) فاضلاب شاهین دژ حداکثر تا ۱۵ روز در جلسه مشترک استانداری، شرکت مهندسی آب و فاضلاب و سرمایه گذار حل و فصل می گردد و دستگاه های نظارتی استان نیز دراین زمینه مساعدت لازم را انجام خواهند داد. همین طور باتوجه به گرفتن مجوز تسهیلات ۱۰۰ میلیارد تومانی ماده ۵۶ از طرف بانک صادرات برای فاضلاب ماکو، این پروژه تا اختتام خرداد ۱۴۰۱ تکمیل می گردد و جهت حل مشکل آب آشامیدنی ۱۰۶ روستا در زمینه انتخابیه ماکو و شوط و پلدشت و چالدران، مبلغ ۱۵ میلیارد تومانی از طرف شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و ۵ میلیارد تومان از طرف استانداری تامین می گردد.
خضریان اظهار داشت: از محل سد کرم آباد پلدشت، آب اندازی ۸۴۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی، حداکثر تا ۲۵ شهریور تحویل جهاد کشاورزی استان تامین خواهد شد و تامین آب ۹۰۰ هکتار از پایاب شبکه آق چای شهرستان پلدشت انجام می شود، همین طور قرارداد ۱۷۰۰ هکتار حداکثر تا مهرماه منعقد خواهد شد و بدین منظور نیز یک سال تنفس لحاظ خواهد شد و فقط آب بها دریافت می شود.
وی با اعلان اینکه کمسیون رفع تداخل استان برای رفع اشکال در رابطه با اراضی کشاورزی که ملی قلمداد شده است، تسریع خواهد کرد، اظهار داشت: منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو نیز با اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در حوزه آبخیزداری و آبخوان داری مشارکت خواهند داشت.
خضریان در ادامه تشریح مصوبات این سفر اظهار داشت: مقرر گردید سازمان نوسازی و تجهیز مدارس و سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو، پروژه های دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۴۰ درصد حداکثر تا دهه فجر امسال به انتها برسانند و در این عرصه های انتخابیه، هر کدام دو پروژه جدیدالاحداث در تعامل یا نمایندگان این حوزه های انتخابیه در نقاط کمتر برخوردار و پرجمعیت شهر راه اندازی می شود. استانداری آذربایجان غربی در شروع این پروژه ها (تا فندانسیون) مشارکت خواهد داشت. همین طور برای مدارس کانکسی بالای ۲۰ دانش آموز در کل استان بنا راه اندازی خواهد شد و سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی ماکو سهم ۳۰ درصد مشارکت خود در پروژه های نوسازی مدارس را پرداخت خواهد نمود تا مابقی پروژه ها توسط سازمان نوسازی مدارس تکمیل گردد و ۲۰ درصد مابقی سهم منطقه آزاد به تدریج پرداخت خواهد شد.
خضریان در آخر اظهار داشت: قرار شد گازرسانی به روستاهای تکاب، در ۲۸ روستا حداکثر تا اختتام شهریور و در ۲۰ روستا به شرط حل مشکل حریم راه روستایی از طرف استانداری آذربایجان غربی حداکثر تا دهه فجر صورت گیرد و گازرسانی به روستاهای شاهین دژ، در ۱۲ روستا حداکثر تا اختتام شهریور انجام شود؛ همین طور مناقصه برای گازرسانی به ۳۰ روستا حتی المقدور تا آخر سال صورت خواهد گرفت. درباب گازرسانی به روستاهای چالدران نیز در ۱۵ روستا حداکثر تا اختتام شهریور صورت خواهد گرفت و مناقصه برای گازرسانی به ۱۸ روستا حتی المقدور تا آخر سال صورت خواهد گرفت و همین طور قرار شد برای گازرسانی به ۱۰ روستای بورالان شهرستان ماکو، مناقصه برگزار شده و عملیات اجرائی با فوریت شروع شود.1400/05/17
16:15:39
0.0 / 5
744
تگهای خبر: آموزش , حقوق , شبكه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ابر نت