حمله هکرهای چینی به شرکتهای مخابراتی جهان

حمله هکرهای چینی به شرکتهای مخابراتی جهان

محققان امنیت سایبری آمریکایی می گویند گروه های هک تحت حمایت دولت چین حداقل به پنج شرکت مخابراتی بین المللی حمله و اطلاعات تلفن و موقعیت مکانی را دزدیده اند.به گزارش ابرنت به نقل از ایسنا، شرکت امنیت سایبری آمریکایی "سایبر ریزن" در گزارش جدیدی اعلام نمود این گروه های هک از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ عملیاتی را در سرتاسر جنوب شرقی آسیا اجرا کردند و در برخی از موارد به بهره برداری از صدمه پذیریهای امنیتی سرورهای اکسچنج مایکروسافت پرداختند تا به سیستم های داخلی شرکتهای مخابراتی نفوذ کنند.

لیور دیو، مدیرعامل شرکت "سایبر ریزن" با نام بردن از گروه های سافت سل، نایکن و گروپ-۳۳۹۰ اظهار داشت: این هکرها با دست گرفتن کنترل شبکه های مخابراتی که به آنها نفوذ کردند، به جاسوسی پرداختند. این عملیات های جاسوسی تحت حمایت دولت چین، نه تنها روی مشتریان و شرکای تجاری این شرکتهای مخابراتی تأثیر منفی گذاشت بلکه در مواقعی امنیت ملی کشورهای این منطقه و کسانی که در ثبات این منطقه منافعی داشتند را به خطر انداخت.

وزارت خارجه چین در اینباره اظهارنظر نکرد اما یک سخنگوی دولت این کشور پیش ترادعاهای مطرح شده در مورد نفوذ هکرهای چینی به سرورهای اکسچنج مایکروسافت را تکذیب کرده بود.

سخنگوی مایکروسافت اظهار نمود: این شرکت هنوز گزارش مذکور را مشاهده نکرده و ازاین رو حاضر نشد اظهارنظر ند.

شرکت "سایبر ریزن" حاضر نشد از شرکتهای مخابراتی یا کشورهایی که هدف حملات نفوذ سایبری قرار گرفته اند نام ببرد با این وجود در گزارش این شرکت اشاره شده که شرکتهای مخابراتی هدف گرفته شده در برخی از کشورهای جنوب آسیای شرقی بوده اند که مدت مدیدی با چین اختلاف داشته اند. همینطور به گزارش شرکت "چک پوینت سافت وار تکنولوژیز" اشاره نمود که بر مبنای آن این گروه های هکری پیش از این وزارت خانه های امورخارجه، علوم و فناوری و شرکتهای دولتی در کشورهایی نظیر اندونزی، ویتنام و فیلیپین را هدف گرفتند.

به گفته محققان "سایبر ریزن"، هدف این هکرها به دست آوردن اطلاعات شرکتها، چهره های سیاسی، مقامات دولتی، سازمان های اجرای قانون، فعالان سیاسی و گروه های مخالف بوده است. با این وجود این هکرها توانایی از کار انداختن و مختل کردن شبکه ها را هم داشتند اما اولویتشان جاسوسی بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، یافته های این شرکت امنیتی در حالی انتشار یافته که پیش از این دولت های آمریکا و انگلیس در ۱۹ ژوییه عوامل در رابطه با دولت چین را برای مجموعه حملات هک جهانی که ضد سرورهای اکسچنج مایکروسافت صورت گرفت، مقصر شناختند.

منبع:

1400/05/13
12:00:31
0.0 / 5
1059
تگهای خبر: تكنولوژی , سرور , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ابر نت