برای تهیه نانوالیاف هافنیم كاربید؛

اختراع پژوهشگران سامانه های حمل و نقل فضایی گواهی ثبت گرفت

اختراع پژوهشگران سامانه های حمل و نقل فضایی گواهی ثبت گرفت

ابرنت: گواهی ثبت اختراع تهیه نانوالیاف هافنیم کاربید ( HfC) به روش احیای پیش سازه الکتروریسی شده PVP/Hf توسط پژوهشگران گروه سامانه های حمل و نقل پژوهشگاه فضایی ایران دریافت شد.


به گزارش ابرنت به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، گواهی اختراع پژوهشگران پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی با عنوان «تهیه نانوالیاف هافنیم کاربید (HfC) به روش احیای پیش سازه الکتروریسی شده PVP/Hf»، از طرف مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صادر شد. دکتر رحیم احسانی رییس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی در این زمینه گفت: در سالهای اخیر نیاز به مواد جدیدی که علاوه بر قابلیت کارکرد در اتمسفرهای اکسیدی و خورنده، توانایی تحمل دماهای بالاتر از دو هزار درجه سانتی گراد را به مدت زمان طولانی داشته باشند، در صنایع مختلف خصوصاً صنعت هوافضا به شدت احساس شده است. وی افزود: هافنیم کاربید (HfC) همچون سرامیک های مهندسی دیرگدازی است که به سبب خواص فیزیکی و شیمیایی عالی، بسیار مورد توجه قرار دارد. این ترکیب با نقطه ذوب ۳۸۹۰ درجه سانتی گراد، خاصیت دیرگدازی عالی دارد و حتی نقطه ذوب آن از ترکیبات آلیاژی دوتایی متداول نیز بالاتر است.

احسانی درباب اهمیت و کاربرد هافنیم کاربید اضافه کرد: مجموعه خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی منحصر به فرد این ماده، آنرا بعنوان یک کاندیدای مناسب برای کاربرد در صنایع هوافضا و کاربردهای سایشی، ابزار برش و توربین ها، بوته های ذوب و نگهداری مذاب فلزات مطرح می کند. رییس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی درباره روش تهیه نانوالیاف ها نیز اظهار داشت: کوشش های بسیاری برای طراحی و سنتز نانو مواد تک بعدی، مثل نانو میله ها، نانو سیم ها، نانو لوله ها و نانو الیاف انجام می شود. روش الکتروریسی یکی از مهم ترین روش های تولید نانوالیاف بوده و به سبب نرخ کشش بسیار زیاد و سرعت بالای کرنش در حین سنتز سبب می شود تا این الیاف از جهت گیری مولکولی بسیار بالایی در امتداد محور طولی لیف برخوردار شوند. به گفته ی ایشان، به سبب تبلور بیشتر و جهت گیری مولکولی بالاترِ ناشی از تأثیر نیروی الکتریکی در امتداد محور طولی نانوالیاف الکتروریسی شده و احتمال حضور نقص سطحی کمتر در واحد طول نانولیف، این نانوالیاف بطور قابل توجهی از خواص مکانیکی بهتر شامل استواری کششی، مدول و چقرمگی (استحکام) بالاتری نسبت به میکرو الیاف برخوردار می باشند. وی در تشریح این طرح اختراعی اضافه کرد: برای تهیه نانوالیاف هافنیم کاربید، نانوالیاف سرامیکی HfC با خلوص بالا و سطح ویژه زیاد به روش الکتروریسی و سپس احیای کربوترمال سنتز شد. مواد اولیه ارزان و دوستدار محیط زیست شامل هافنیم تتراکلرید، پلی وینیل پیرولیدون و اتانول به ترتیب بعنوان منابع هافنیم، کربن و حلال مشترک استفاده شد. نانو الیاف HfC با مورفولوژی مناسب و بدون دانه به وسیله عملیات حرارتی دو مرحله ای روی الیاف خام الکتروریسی شده (PVP-Hf) شامل پایدارسازی در هوا، پیش اکسایش در هوا و سپس احیای کربوترمال در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد در اتمسفر آرگون تهیه و نانو الیاف الکتروریسی شده با انجام آنالیزهای EDX، FESEM، BET، TG/DSC XRD مشخصه یابی شدند.


منبع:

1400/04/16
13:26:49
0.0 / 5
865
تگهای خبر: ابزار , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
ابر نت