توسط سازمان فضایی انجام شد؛

پایش غلظت دی اكسید نیتروژن هوا با فناوری فضایی

پایش غلظت دی اكسید نیتروژن هوا با فناوری فضایی

به گزارش ابرنت سامانه پایش ماهواره ای آلودگی در سطح کشور، غلظت دی اکسید نیتروژن هوا را در بعضی از استان ها با استفاده از فناوری سنجش از دور رصد کرده است.


به گزارش ابرنت به نقل از مهر، فناوری سنجش از دور با به کارگیری تصاویر ماهواره ای، توانایی اندازه گیری عناصر موجود در اتمسفر را دارد. سامانه پایش ماهواره ای آلودگی در سطح کشور (آفاق) که توسط سازمان فضایی ایران و با استفاده از توانمندی بخش خصوصی توسعه داده شده، ‬ به اندازه گیری میزان گاز آلاینده‎ NO۲ ‎در اتمسفر پرداخته است‎.‎‏ ‏ در این گزارش نتایج پایش ماهواره ای غلظت آلودگی دی اکسید نیتروژن هوای کشور و بعضی از استان ها در ایام ۹ و ۱۰ تیر ۱۴۰۰ عرضه شده است. اداره سنجش از دور سازمان فضایی ایران با پردازش تصاویر ماهواره Sentinel۵p میزان غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن هوای کشور را برآورد کرده است.
میزان غلظت دی اکسید نیتروژن
در این جدول رنگ قرمز میزان افزایش غلظت NO۲ در روز ۹ تیر نسبت به ۱۰ تیر و رنگ سبز نشان از کاهش غلظت NO۲ در روز ۹ تیر نسبت به ۱۰ تیر را نشان داده است. در همین حال نمودار زیر هم مقدار میانگین و حداکثر غلظت دی اکسید نیتروژن در تاریخ ۹ و ۱۰ تیر ۱۴۰۰ در سطح کشور و چهار استان مورد بررسی را نشان داده است. حداکثر غلظت این آلاینده در استان تهران به ترتیب حدود ۴۲.۴۸ (۹ تیر) و ۵۸۷.۶۷ (۱۰ تیر) میکرومول بر مترمربع مشاهده شده است.
وضعیت آلودگی NO۲ در سطح کشور هم در نقشه زیر دیده می شود.


1400/04/15
22:34:15
0.0 / 5
1112
تگهای خبر: فناوری , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ابر نت