حوزه ارزهای دیجیتالی خلاء قانونی دارد

حوزه ارزهای دیجیتالی خلاء قانونی دارد

به گزارش ابرنت یک فعال حوزه رمزارز و بلاک چین ضمن اشاره به خلاء قانونی در حوزه فعالیت ارزهای دیجیتالی، بیان نمود: هم اکنون قانونی وجود ندارد که فعالیت این صرافی ها را منع کند و جرم انگاری نشده که این معاملات غیرقانونی حساب شود.


یاشار راشدی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه بعضی می گویند فعالیت صرافیهای رمزارز در ایران غیرقانونی می باشد و آنها مجوز ندارند، اظهار داشت: اولا هم اکنون قانونی وجود ندارد که فعالیت این صرافی ها را منع کند و جرم انگاری نشده که این معاملات غیرقانونی حساب شود. مورد دوم این که مجوزی وجود ندارد که صرافی ها بخواهند مجوز بگیرند. چون مجوزی وجود ندارد، فعالیت صرافیهای رمزارز هم قاعدتا بدون مجوز است. اما افراد هم چون با این مورد آشنایی ندارند امکان دارد به اشتباه تصور کنند فعالیت غیرقانونی انجام می شود.
وی ضمن اشاره به خلاء قانونی در حوزه ارزهای دیجیتالی تصریح کرد: صرافیهای رمزارز کار غیرقانونی انجام نمی دهند، بلکه صرفاً قانونی برایشان وجود ندارد اما جرمی انجام نمی دهند. ما برای تنظیم گری این حوزه باید تجربه کشورهای دیگر را مطالعه نماییم. تجربه موفقی که کشورهای دیگر داشتند و به جای این که به صرافیهای رمزارز مجوز دهند، چارچوبی برای آن تعیین کردند.
این فعال حوزه رمزارز و بلاک چین افزود: این فرایند بدین صورت است که به جای این که متقاضیان بخواهند صرافی راه اندازی کنند، چارچوبی تعیین کردند و گفتند افراد در این چارچوب می توانند فعالیت کنند تا زمانی که از این چارچوب تخطی نکنند. مثلا اگر مبلغ دارایی صرافی از حدی بالاتر برود، ناظری برای آن وجود داشته باشد و امثال این قانون. یک سری زیرساخت فنی را هم فراهم کردند.
راشدی اظهار داشت: نکته دیگر این که خود صرافیهای رمزارز و فعالان این حوزه در کشورهای دیگر رویه ای را پیش گرفتند که به آن سلف رگولاتوری یا خودتنظیم گری می گویند. این روش بسیار هم چابک و سریع است، چون اگر قانونی بخواهد در دولت یا مجلس تصویب شود، زمان بر است و با عنایت به حوزه ارزهای دیجیتالی و تکنولوژی که مدام درحال تغییر است، این قوانین باید به سرعت آپدیت شوند.
وی افزود: با عنایت به این که معمولاً وقتی قانونی تصویب می شود، ویرایش و تغییر آن خیلی زمان بر است و کار زیادی می برد، ما نمی توانیم برای حوزه فناوری و ارزهای دیجیتالی از این قوانین استفاده نماییم، ازاین رو بهتر است چارچوبی داشته باشیم و این چارچوب هم توسط افرادی که به این حوزه اشراف دارند و متخصص هستند، بازنگری شود و به صورت مداوم بروزرسانی شود. تجربه موفق کشورهای دیگر تعیین چارچوب بوده و پیش از این که این چارچوب تعیین شود، بهترین کار، فعالیت در محیط سندباکس است.
منبع:

1400/04/01
21:04:04
0.0 / 5
1095
تگهای خبر: تكنولوژی , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ابر نت